Przelewy z karty MultiBanku – prowizja gorsza od odsetek

2009-08-21 20:05:43

COMPERIA PRZEŚWIETLA PRODUKTY Użytkownicy kart kredytowych MultiBanku mogą teraz robić przelewy z rachunków kart bez utarty okresu bezodsetkowego. Tego typu operacje traktowane są jako transakcje bezgotówkowe. Za dokonanie przelewu bank pobiera jednak 2 proc. prowizji, nie mniej niż 5 zł. Co się bardziej opłaca: przelew z prowizją (tak jak teraz) czy przelew z natychmiastowym naliczaniem odsetek (tak jak kiedyś)? Sprawdź!

Wypłata gotówki lub przelew z rachunków kart kredytowych generalnie traktowane są przez banki  jako transakcje gotówkowe. Oznacza to, że od momentu dokonania takiej operacji bank zaczyna naliczać odsetki. Zakupy w sklepach czy w Internecie przy użyciu kart kredytowych banki traktują jako transakcje bezgotówkowe. Odsetki od takiej transakcji będą naliczone wstecz tylko wtedy, jeżeli w określonym w harmonogramie dniu nie spłacimy zadłużenia.

MultiBank włączył właśnie na listę transakcji bezgotówkowych przelewy z rachunków kart kredytowych. Nie za darmo. Prowizja za taką operację dla klientów indywidualnych wynosi 2 proc., nie mniej niż 5 zł. Czy to się opłaca? Załóżmy, że z karty kredytowej MultiBanku wykonujemy przelew o wartości 1 tys. zł. Opłacalność nowego rozwiązania sprawdziliśmy na przykładzie trzech kart MultiBanku, o rożnym oprocentowaniu i okresach bezodsetkowych.

Visa Credit

Oprocentowanie tej karty wynosi 20 proc., a okres bezodsetkowy 53 dni. Odsetki od kwoty 1 tys. zł wyniosłyby 55 groszy dziennie. Gdyby klient zrobił taki przelew pierwszego dnia cyklu rozliczeniowego i zadłużenie utrzymywałoby się przez cały okres bezodsetkowy, koszt odsetkowy wyniósłby 29 zł.

Teraz zamiast odsetek klient zapłaci jednorazową prowizję, która w tym przypadku wyniosłaby 20 zł. Prowizja za przelew zwróciłaby się więc po 37 dniach. Prowizja za przelew zamiast odsetek będzie bardziej opłacalna, jeżeli przelew dokonany będzie w pierwszych 16 dniach cyklu rozliczeniowego.

Visa Aquarius

16,9 proc. - tyle wynosi oprocentowanie tej karty. Okres bezodsetkowy to 54 dni. Dzienny koszt odsetkowy z tytułu kredytu (przelewu) o wartości 1 tys. zł wyniósłby 46 groszy. Koszt prowizji (20 zł) zwróci się więc w tym przypadku po 43 dniach. Klient musiałbym zrobić przelew w ciągu pierwszych 11 dni cyklu rozliczeniowego, żeby prowizja była bardziej opłacalna niż naliczanie odsetek.

Visa Platinum Credit

14,9 proc. - to najniższe (standardowe) oprocentowanie karty w ofercie MultiBanku. Okres bezodsetkowy wynosi 54 dni. Dzienny koszt odsetkowy wyniósłby 41 groszy. Żeby nowa propozycja MultiBanku (prowizja) była bardziej opłacalna od wcześniej stosowanego systemu (odsetki), klient musiałby dokonać przelewu w ciągu pierwszych pięciu dniu cyklu rozliczeniowego! Jeżeli zrobi to później, lepsze byłyby odsetki. Koszt prowizji (20 zł) w tym przypadku zwróci się bowiem dopiero po 49 dniach.

Bank i tak zarobi

Nie trudno zauważyć, że na nowej propozycji MultiBanku mogą zaoszczędzić osoby, które dokonywać będą przelewów w pierwszych dniach cyklu rozliczeniowego. Ponadto więcej zaoszczędzą użytkownicy kart z wyższym oprocentowaniem. Z punktu widzenia klientów nowa propozycja banku, zamieniająca odsetki na prowizję, jest mniej korzystna. Zakładając, że rozkład tego typu operacji będzie mniej więcej równomierny, MultiBank powinien na tym dodatkowo zarobić.

Bartłomiej Samsonowicz
Maciej Bednarek
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam