Przelew z karty kredytowej - recepta na brak środków na bieżące wydatki?

2012-01-30 12:52:38

Wiele osób nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, ale posiadana przez nich karta kredytowa nie służy jedynie do opłacania transakcji w sklepach. Z rachunku karty kredytowej można wykonywać także zwykłe przelewy - i to zarówno w Internecie, jak i w oddziale czy za pośrednictwem infolinii. Niestety, taka usługa przeważnie kosztuje kilka złotych.


Przelew z karty kredytowej kosztuje, i to sporo
Wiele banków, choć nie wszystkie, daje posiadaczom kart kredytowych możliwość wykonania przelewu z jej rachunku. Najczęściej można je zrealizować zarówno w placówce banku, jak i poprzez bankowość internetową i telefoniczną, choć bywa że któryś z tych kanałów nie jest udostępniany do tego typu operacji. Transfery z rachunku karty kredytowej nie są jednak zazwyczaj tanie. O ile jeszcze przez Internet z kartami kilku banków można wykonać je za darmo (ING Bank Śląski, Bank BPH, MultiTransfer w MultiBanku i mTRANSFER w mBanku, usługa Twoje Rachunki w Credit Agricole), to przelew zlecony przez infolinię lub w oddziale zawsze jest płatny. Zazwyczaj banki stosują w tym przypadku prowizje w wysokości od 1 do 4 proc. przelewanej kwoty, wyznaczając jednocześnie minimalną wysokość takiej opłaty na 1 - 10 zł.

Zatem w zależności od banku, którego nazwa widnieje na karcie kredytowej, oraz przeznaczenia przelewu, opłata za transfer takiej samej kwoty może bardzo się różnić. Przelew zrealizowany z karty BPH przez Internet nie będzie kosztował ani grosza, ale już zlecony przez telefon i w placówce 8 zł. Nic nie zapłaci się także przelewając w sieci środki z karty Credit Agricole, ale tylko w ramach usługi Twoje Rachunki (przelewy za gaz, prąd, telefon itp., ich odbiorcę trzeba wcześniej zdefiniować w oddziale). Przelew do znajomego na 300 zł będzie kosztował już 10,5 zł, i to niezależnie od kanału jego realizacji. Za transfer z karty Citibanku na 300 zł zapłaci się 12 zł, zaś z „plastiku” Pekao S.A. tylko 1,5 zł (ale przelew można wykonać tylko w Internecie). To jedynie przykłady, warto zapoznać się z pełną tabelą opłat za przelewy z rachunków kart kredytowych wszystkich banków, dostępną TUTAJ.

Transakcja gotówkowa czy bezgotówkowa, czyli czy za przelew zapłacisz więcej
Niestety, na opłacie za realizację przelewu nie zawsze kończą się koszty takiej operacji. Banki różnie interpretują transfer z rachunku karty kredytowej. Dla niektórych jest to transakcja gotówkowa, dla innych bezgotówkowa. Różnica jest dosyć istotna.

Jeśli bank traktuje przelew z rachunku karty kredytowej jako transakcję gotówkową, to odsetki od kwoty przelewu zacznie naliczać już od pierwszego dnia zaistnienia długu, aż do spłaty tego zadłużenia na karcie. Oprocentowanie takiego zobowiązania wynosi przeciętnie ok. 20 proc. w skali roku. Z identyczną sytuacją mamy do czynienia m.in. przy wypłacie środków z bankomatu.

Lepiej, gdy dla banku przelew z rachunku karty jest transakcją bezgotówkową. Wówczas transfer jest traktowany tak samo jak np. zapłata kartą w sklepie, czyli klientowi przysługuje okres bezodsetkowy. Zyskuje on wtedy nawet ok. 55-60 dni na uregulowanie powstałego długu. Dopiero po upływie okresu bezodsetkowego zaczną być pobierane (także wstecz aż do momentu przelewu) odsetki.

Dla porównania - na początku okresu rozliczeniowego wykonano przelew na 300 zł. Po 30 dniach spłacono ten dług na karcie. W przypadku transakcji bezgotówkowej nie naliczono żadnych dodatkowych kosztów. Jeśli z kolei bank potraktował transfer jako transakcję gotówkową, dodatkowo naliczy 5 zł odsetek (przy oprocentowaniu karty 20 proc. w skali roku).

Dla 10 banków udostępniających usługę, każdy przelew z karty kredytowej jest transakcją bezgotówkową. 8 instytucji z kolei traktuje każdy bez wyjątku jako transakcję gotówkową. Nieliczne natomiast jedne transakcje uznają za bezgotówkowe, inne za gotówkowe. Tak jest choćby we wspomnianym już Credit Agricole (opłacanie rachunków jako transakcja bezgotówkowa), czy w Citi Handlowy (bezgotówkowe są przelewy w ramach okresowej zapłaty rachunków obejmujących wydatki związane z użytkowaniem domu lub mieszkania).

Który bank traktuje przelew z karty kredytowej jako transakcję gotówkową, a który jako bezgotówkową? Pełna informacja TUTAJ.

Najlepszą kombinacją jest zatem znaleźć kartę, z której przelewy traktowane będą jako transakcje bezgotówkowe, a z drugiej strony opłata za przelew nie będzie wysoka. Te 2 cechy mają choćby internetowe przelewy mTRANSFEREM (w mBanku) i MultiTransferem (MultiBank). Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam