Promocja Getin Banku: przez pierwszy rok zerowa marża przy kredycie mieszkaniowym

2011-11-29 11:53:00

Bankierzy z Getin Banku zdają się namawiać do godzenia wody z ogniem. Proponują pakiet produktów, w którym co prawda główną rolę odgrywa niezbyt drogi kredyt mieszkaniowy, ale w tle partnerują mu inne „gwiazdki” – m.in. program systematycznego oszczędzania i polisy ubezpieczeniowe. Ale czy to dobry pomysł?

Jednym z czynników sprzyjającym podjęciu decyzji o uzyskaniu z banku zastrzyku finansowego są promocje bankowe, takie jak ta niżej opisywana, która stała się przedmiotem tegoż artykułu.

Promocja ta polega na możliwości obniżenia przez Getin Bank marży oraz prowizji przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Wiążą się jednak one z wykupieniem pakietu ubezpieczeń oraz programu systematycznego oszczędzania (również wieloletniego). Tym samym bank obiecuje tańszy kredyt, ale w zamian wymaga zgody na długoletnie związania się z nim kilkoma umowami.

Elementarną wiedzę o tym produkcie można zaczerpnąć z poniższej tabelki:

Podstawowe parametry promocyjnego kredytu hipotecznego w PLN w Getin Banku
Parametr
Opis
Marża 0 proc. przez pierwsze 12 miesięcy
 skorzystanie z oferty kredytu połączonego z produktem inwestycyjnym na minimum 150 zł miesięcznie składki regularnej na każde 100 tys. kredytu. Składka na pierwsze dwanaście miesięcy lub składka inicjująca program regularnego oszczędzania są kredytowane przez bank. Oprocentowanie przez 12 miesięcy od dnia uruchomienia kredytu (ale po ustanowieniu hipoteki na rzecz banku) wynosi 4,71% (wibor 3M).
Brak prowizji
w przypadku wykupienia pakietu ubezpieczeń tj. Programu Ochronnego Zdrowy Kredyt oraz Ubezpieczenia Nieruchomości od Pożaru i innych Zdarzeń losowych.
Cecha szczególna
bank nie wymaga od klienta własnego
Maksymalna wartość finansowania przez bank
do 110 proc. wartości nieruchomości
Okres kredytowania
maks. 50 lat
Oprocentowanie rzeczywiste - wyliczenie bankierów z Getin Banku dla konkretnego kredytu
6,86%*
*Do czasu ustanowienia prawomocnej hipoteki na rzecz banku marża kredytu jest podwyższona o 2% i oprocentowanie składa się ze stawki wibor 3M oraz podwyższonej marzy z tyt. braku wpisu hipoteki.
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl; Getin Bank

Wzmiankowane powyżej oprocentowanie rzeczywiste zostało wyliczone dla sytuacji, w której kredytobiorca decyduje się na:

• Zaciągnięcie kredytu o wartości 200 tys. zł na 30 lat, LTV równe 60 proc. (co oznacza wkład własny na poziomie około 140 tys. zł.)
• Skorzystanie z pełnego pakietu ubezpieczeń
• Wykupienie produktu inwestycyjnego (minimum 150 zł miesięcznie składki regularnej na każde 100 tys. kredytu)

Taka promocja to, z perspektywy bankierów, dobry pomysł. A z punktu widzenia klienta? Cóż, jeśli ryzyko utraty pracy lub zmniejszenia dochodów jest niewielkie w ciągu nadchodzących - dajmy na to - 40 lat, a chęć posiadania własnego domu lub mieszkania spora, to może być to kwestia warta rozważenia. Najprostszą drogą do uzyskania szczegółów jest zwrócenie się do pracowników Getin Banku np. poprzez infolinię 197 97.

Pozostałe osoby mogą po prostu nie sprostać konieczności jednoczesnego płacenia (już od 13-ego miesiąca) rat kredytowych, składek na ubezpieczenie oraz inwestowania stałej kwoty pieniędzy w ramach programu systematycznego oszczędzania. Tym bardziej, że stopa zwrotu z takiej inwestycji jest niepewna, gdyż uzależniona od zysków, jakie wypracują określone fundusze kapitałowe lub indeksy.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam