Prawie darmowe karty kredytowe

2011-08-29 09:40:16

Wśród kart kredytowych znaleźć można i takie, które są bardzo tanie w utrzymaniu, a po spełnieniu pewnych warunków-wręcz darmowe. Eksperci z porównywarki finansowej Comperia.pl podpowiadają, w których bankach należy szukać takich perełek.

Większości ludziom karty kredytowe kojarzą się z szeregiem różnych opłat, które należy ponieść, aby cieszyć się linią kredytową - bezpłatną przez około 7,5 tygodnia. Ale w segmencie takich produktów bankowych są również karty, których nabycie i użytkowanie nie musi być obarczone kosztami.

Jak znaleźć tanią kredytówkę?
 
W odnalezieniu takowych niesłychanie pomagają porównywarki finansowe, które mają tę wielką zaletę, że mnóstwo szczegółowych informacji pochodzących z wielu banków jest skupionych obok siebie w jednym miejscu. Co więcej istnieje możliwość ich przefiltrowania, a więc sprawnego odszukania interesujących ofert.
 
To nader skuteczna taktyka, aby wskazać, które karty kredytowe można mieć (po spełnieniu określonych warunków) za darmo. Jeśli bowiem pojawia się taka możliwość (bez kosztowego obracania pieniędzmi banku w celu płacenia za nasze potrzeby) to dlaczegóż by z niej nie skorzystać?
 
Aby taki, przyznajmy miły dla ucha scenariusz ziścił się konieczne będzie przestrzeganie trzech kryteriów. Po pierwsze, dokonujemy miesięcznie minimum 5 transakcji na łączną kwotę co najmniej 1 tys. zł (rocznie daje to 60 transakcji opiewających na 12 tys. zł).

Po drugie, zaciągnięte przy pomocy karty kredytowej zobowiązanie finansowe spłacamy w terminie, czyli przed upływem okresu bezodsetkowego. Po trzecie wreszcie, przyjęliśmy limit zadłużenia na poziomie 10 tys. zł i nie braliśmy pod uwagę kart srebrnych, złotych i platynowych.

 

Zestawienie najlepszych ofert kart kredytowych
 
Nazwa ofert(y)
Opłata za wydanie*
Opłata za użytko-
wanie*
Oprocen-towanie
Bank BPS
Karta kredytowa VISA Classic
brak
brak
19,00%
Polbank EFG
Polbank-Era, Polbank dzieciom,
Komfortowa karta kredytowa
brak
brak
19,90%
MultiBank
VISA n PayWave
brak
brak
21,00%
Bank Millennium
Piotr i Paweł Millennium MasterCard,
Generali Millennium Visa,
Visa, MasterCard Impresja,
Millennium Visa, MasterCard, American Express
 
brak
brak
21,00%
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
*przy założeniu, że miesięcznie klient dokonuje minimum 5 transakcji na łączną kwotę co najmniej 1 tys. zł; limit zadłużenia - 10 tys. zł 

 
Każda z wymienionych ofert kart kredytowych może być darmowa dla klienta, pod warunkiem, że spełni on zdefiniowane przez nas założenia. Dokonanie wymaganej liczby transakcji miesięcznie lub dokonanie transakcji na określoną wartość pozwolą uniknąć opłaty za użytkowanie karty, która może niekiedy sięgnąć nawet kilkuset złotych rocznie.
 
Większość z kart wymienionych w tabeli to karty partnerskie wobec pewnej sieci handlowej lub danego ubezpieczyciela. W tym drugim przypadku partnerstwo między bankiem a takim podmiotem oznacza, że klient otrzyma w tej firmie ubezpieczeniowej rabat na zakupy bądź polisę
 
A co aktualnie w kartach piszczy?
 
Od początku wakacji „piszczą” (także dosłownie) nowe karty kredytowe banku Citi Handlowego - te, które wyposażone są w technologię zbliżeniową (VISA payWave oraz MasterCard PayPass). Stanowi ona całkiem miłe ułatwienie w płaceniu tymi instrumentami za drobne zakupy (do kwoty 50 zł). Ponadto bankowcy z tej instytucji starają się do minimum ograniczyć czas oczekiwania na wydanie takiej karty. Z przedstawionych przez nich informacji wynika, że można stać się jej posiadaczem w ciągu niespełna godziny.
 
Oferowane przez Citi Handlowy „kredytówki” biorą także udział w bardzo dużym programie rabatowym, w ramach którego istnieje możliwość dokonywać transakcji bezgotówkowych w 20 tysiącach terminali w naszym kraju. Dla posiadaczy takich kart przewidziano zniżki w wielu różnych sklepach oraz punktów usługowych.
 
Dodatkowo w ostatnim czasie Bank Citi Handlowy zaproponował Miejską Kartę Płatniczą mieszkańcom Trójmiasta (po Warszawie i Wrocławiu). Działa ona jak karta płatnicza i jak bilet miesięczny. Poza tym, że mieszkańcy mogą mieć jedną kartę mniej w portfelu, to długookresowe bilety na komunikację miejską można nabyć z 10 proc. rabatem.
 
Ponadto kilka banków (Alior Bank, Kredyt Bank, Noble Bank, BZ WBK i Raiffeisen Bank) proponuje użytkownikom kart kredytowych World MasterCard uczestnictwo w programie lojalnościowym. Zarejestrowane na stronie internetowej transakcje biorą udział w losowaniu ciekawych nagród.
Marcin Zienkiewicz
Paweł Puchalski
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam