Pożyczka hipoteczna

2009-07-15 00:00:00

Pożyczka hipoteczna łączy w sobie cechy kredytu hipotecznego, ze względu na formę zabezpieczenia jakim jest hipoteka na nieruchomości oraz kredytu gotówkowego, ponieważ pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel.

Żeby uzyskać pożyczkę, trzeba spełnić kilka warunków, z czego najważniejszy to posiadanie nieruchomości (mieszkania lub domu), którą bank zaakceptuje jako zabezpieczenie kredytu. Kilka banków udziela pożyczek pod zastaw nieruchomości należącej do osoby trzeciej.

Zaletą pożyczki jest jej niższe oprocentowanie niż kredytów gotówkowych, co jest możliwe właśnie dzięki zabezpieczeniu hipotecznemu. Ponadto spłatę pożyczki można rozłożyć, w zależności od oferty, nawet na 15-20 lat, a to wpływa na zmieniejszenie miesięcznych rat.

Również maksymalna kwota kredytu pożyczki może być nieporównywalnie większa niż standardowego kredytu gotówkowego. Maksymalny pułap kredytu ogranicza jednak kilka czynników. Pierwszym jest zdolność kredytowa wnioskodawcy – sytuacja finansowa musi pozwalać na spłatę rat pożyczki w wysokości określonej w harmonogramie spłat. Kolejnym ograniczeniem jest wartość nieruchomości, którą wycenia rzeczoznawca. W przypadku pożyczki hipotecznej banki stosują jednak dodatkowe ograniczenie – kwota kredytu w stosunku do wartości nieruchomości nie może przekroczyć z reguły 60-70 proc.

Stosunkowo niskie oprocentowanie i długi okres kredytowania pozwalają więc na sfinansowanie pożyczką hipoteczną dość drogiego przedsięwzięcia, np. zakupu drogiego samochodu, przeprowadzenie remontu, nie zaburzając przy tym płynności domowego budżetu.

Trzeba jednak pamiętać, że - podobnie jak w przypadku kredytów mieszkaniowych - procedura udzielenia pożyczki hipotecznej może trwać  kilka tygodni. Pożyczenie pieniędzy w tej formie trzeba więc odpowiednio wcześniej zaplanować.    

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam