Podróżuj komfortowo - najlepsze karty kredytowe na wakacje

2013-05-16 13:50:17

Wybierając się w wakacyjną podróż nie zawsze łatwo jest przewidzieć, ile pieniędzy należy ze sobą zabrać. W uniknięciu przykrej sytuacji – przedwczesnego wyczerpania się zaplanowanego budżetu – mogą pomóc karty kredytowe. Jak wybrać tę, która najlepiej sprawdzi się w czasie wakacyjnych wojaży?

Karta kredytowa to coraz popularniejszy produkt bankowy. Pozwala ona na płatności bezgotówkowe nie tylko w ramach zgromadzonych na koncie środków, ale też do wysokości ustalonego limitu kredytowego. Wybierając z oferty tych produktów najlepszy dla siebie, trzeba porównać kilka istotnych parametrów charakteryzujących każdą z kart.

Na co zwrócić uwagę?

Ponieważ banki oferują coraz lepsze i coraz bardziej zróżnicowane produkty, ciężko jest jednoznacznie wybrać najlepszy. Podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę w trakcie poszukiwań optymalnej karty kredytowej.

Najbardziej istotne są różnego typu opłaty: za wydanie karty, za jej użytkowanie oraz prowizja za wypłaty z bankomatów. Oczywiście, dla każdego użytkownika najlepiej byłoby gdyby koszty te były jak najniższe (lub nie było ich wcale). Ale to nie jedyne cechy każdej z kart, które trzeba wziąć pod uwagę.

Bardzo ważna jest długość okresu bezodsetkowego. Im trwa on więcej dni, tym dłuższy jest czas, kiedy możemy spłacić zobowiązanie, nie troszcząc się o dodatkowe koszty - odsetki. Z tą kwestią związana jest również wysokość oprocentowania - ono decyduje ile przyjdzie zapłacić za spóźnienie się ze spłatą.

Wysokość oprocentowania określa, ile wynoszą odsetki od zaciągniętego długu, jeśli jego spłata nastąpi po zakończeniu okresu bezodsetkowego. Niestety, „spóźnialscy” muszą liczyć się z wysokimi kwotami odsetek - oprocentowanie kart kredytowych jest jednym z najwyższych.

Część banków wymaga spłacenia co miesiąc przynajmniej pewnej części zobowiązania - zazwyczaj jest ona określona procentowo, niekiedy wyznaczony jest także konkretny dzień w miesiącu, do którego powinien nastąpić zwrot środków.

Co jest ważne w podróży?

Mimo że w dzisiejszych czasach najpopularniejsze karty - Visa i MasterCard, uznawane są prawie w każdym miejscu na świecie, warto przez wyjazdem upewnić się, że posiadana karta akceptowana jest w miejscu spędzania wakacji. Problemy mogą pojawić się (ale raczej rzadko), jeśli jest to karta wydana przez którąś z mniejszych organizacji płatniczych.

Niekiedy zdarza się też, że w danym miejscu akceptowane są np. wyłącznie karty debetowe (albo tylko jednej „marki”), lub też zasięg działania posiadanej karty, mimo wydania jej przez międzynarodową organizację, jest ograniczony do pewnego obszaru, np. wyłącznie macierzystego kraju. Szczegółowych informacji najlepiej szukać w banku, który wydał konkretną kartę.

Wybierając się w podróż warto też sprawdzić dodatkowe atuty każdej z kart. Część z nich jest dedykowana specjalnie osobom podróżującym - obejmuje ubezpieczenie podróżne, proponuje program lojalnościowy przy korzystaniu z linii lotniczych lub zapewnia zniżki w sklepach, restauracjach czy hotelach.

Dobrze zwrócić uwagę również na fakt, czy bank gwarantuje przejęcie odpowiedzialności za część transakcji dokonanych przez zgłoszeniem zaginięcia karty. Działanie takie może uchronić użytkownika karty przez znacznymi stratami w wypadku jej kradzieży i nieuprawnionego użycia.

Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam