Po co komu pozytywna historia kredytowa?

2012-11-30 12:12:50

Decydując się na pożyczkę gotówkową, czy też ubiegając się o kredyt hipoteczny warto wiedzieć, że banki szczegółowo analizują wiarygodność przyszłych klientów. I mowa tu nie tylko o konieczności osiągania stałych dochodów, czy też skomplikowanej procedurze wyliczania zdolności kredytowej. Banki dokładnie znają historię kredytową tych osób. Czym jest historia kredytowa i co zrobić, aby banki patrzyły na nas „łaskawszym” okiem? Oto kilka przydatnych informacji.

Historia kredytowa to informacja odnosząca się do kredytów, pożyczek, limitów odnawialnych, kart kredytowych i innych produktów kredytowych. Zawiera ona dane na temat zobowiązań, które już zostały spłacone, a także tych nowo zaciągniętych. Instytucją gromadzącą takie informacje jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej.

Czym jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej od 15-tu lat na bieżąco gromadzi od banków i SKOK-ów informacje na temat udzielanych przez nie kredytów. Do BIK-u trafiają informacje o wszystkich zaciągniętych zobowiązaniach - ich wysokość i okresie na jaki zostały udzielone i przede wszystkim terminowości ich spłat. Informacje te są aktualizowane przez banki przynajmniej raz w miesiącu. Banki i SKOK-i przekazują także informacje o złożonych wnioskach kredytowych. W ten sposób mogą sprawdzić, czy ich potencjalny klient ubiega się o kredyt również w innych instytucjach.

Zatem, myśląc o kredyt należy pamiętać, że banki mają dostęp do wszystkich informacji zgromadzonych w BIK. Informacje o opóźnieniach w spłacie wcześniejszych zobowiązań danej osoby są dla banku sygnałem ostrzegawczym, wskazującym, że klient ten także w przyszłości może mieć problemy z regulowaniem kolejnych należności. Z kolei pozytywna historia kredytowa w BIK nie tylko ułatwia bankowi przyznanie kredytu, ale często pozwala na przyznanie go nalepszych warunkach.

Jak zbudować pozytywną historię kredytową?

Osoby planujące w przyszłości zaciągnąć kredyt gotówkowy bądź ubiegające się o kredyt mieszkaniowy powinny zadbać o zbudowanie sobie pozytywnej historii kredytowej. Dzięki temu łatwiej i szybciej uzyskają kredyt, ale także będą mogły liczyć na lepsze warunki finansowe. Banki bowiem dodatkowo „punktują” tzw. zaufanych klientów.

W celu zbudowania pozytywnej historii kredytowej wystarczy aktywnie korzystać z produktów kredytowych dostępnych w bankach. Przy czym słowo „aktywnie” oznacza nie tylko zaciągniecie kredytu czy pożyczki, ale także terminowe i regularne dokonywanie jej spłaty.

Warto wiedzieć…

W krajach zachodnich budowanie pozytywnej historii kredytowej jest standardem. Ludzie już w młodym wieku starają się zaciągać drobne kredyty, aby dzięki ich regularnym spłatom sukcesywnie budować swoją historię. Również w Polsce dzięki informacjom znajdującym się w BIK nasze szanse na lepsze warunki kredytów znacząco rosną.

Wpis do BIK nie powinien być traktowany jako rzecz negatywna, ponieważ dzięki niemu mamy szansę zadbać o swoją własną finansową wiarygodność.

Jak to zrobić?

Nie trzeba od razu zaciągać wysokich zobowiązań. Można zacząć od takich produktów kredytowych, jak chociażby karty kredytowe, limity w koncie, a także kredyty ratalne.

Karta kredytowa jest bardzo pomocna w dokonywaniu codziennych płatności. Dzięki niej można korzystać z nieoprocentowanego kredytu (okres bezodsetkowy), często umożliwia również uzyskanie odpowiednich rabatów - wiele kart jest powiązanych z różnymi programami lojalnościowymi.

Z kolei limit w koncie może służyć jako dodatkowe zabezpieczenie budżetu domowego. Dzięki możliwości zadłużania się w ROR, klient jest w stanie szybko sfinansować nieprzewidziane wydatki.
Kredyty ratalne natomiast są wykorzystywane podczas dokonywania zakupów sprzętu RTV/AGD, mebli czy elementów wyposażenia wnętrz. Stanowią one doskonały początek dla osób, które z rynkiem finansowym nie miały wiele do czynienia.

Kredyty pomagają nam realizować nasze plany, ale…

Wszystkie wymienione powyżej produkty kredytowe są stosunkowo łatwo dostępne, a ich zasady działania nie są przesadnie skomplikowane. Dzięki nim praktycznie każda osoba może bez przeszkód zacząć budować swój pozytywny wizerunek w oczach banków. A budować oczywiście warto, ponieważ w ten sposób zwiększamy swoją wiarygodność, przez co możemy liczyć na lepszą ofertę kredytową w przyszłości. Trzeba jednak wiedzieć, że każdy produkt posiada swoje wady i zalety. Zaciągając kredyt zapoznajmy się dokładnie z jego warunkami, a także weźmy pod uwagę ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji. Warto wcześniej zastanowić się czy nadal będziemy w stanie spłacać miesięczne raty kredytowe, np. w przypadku choroby czy utraty pracy. Dlatego też zanim zdecydujemy się na skorzystanie z jednej z ofert kredytowych, warto dokładnie poznać zasady jej działania.

Pamiętajmy…

Pozytywna historia kredytowa w BIK nie tylko ułatwia bankowi przyznanie kredytu, ale często pozwala na przyznanie go na lepszych warunkach.

Jeśli zaciągamy pożyczkę, róbmy to w umiarkowany sposób i tylko w sprawdzonych, wiarygodnych instytucjach.

Autor: Marta Ośko
Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Marta Ośko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam