Otwarte fundusze inwestycyjne, czyli kupujesz i sprzedajesz kiedy chcesz!

2010-03-02 08:31:53

Otwarte fundusze inwestycyjne to najbardziej powszechny rodzaj funduszy inwestycyjnych-nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Czym się charakteryzują? Dlaczego są najbardziej popularne i co je odróżnia od innych typów funduszy? Czy warto w nie inwestować, a jeśli tak, to na co zwracać uwagę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku. Sprawdź zanim wybierzesz najlepszy fundusz inwestycyjny!

FIO znaczy fundusz inwestycyjny otwarty
 
Z tym właśnie skrótem - FIO spotkasz się nieraz, jeśli będziesz przeglądał notowania funduszy inwestycyjnych. Skrót ten oznacza, że dany fundusz, którym się interesujesz jest funduszem typu otwartego. Co to oznacza? Wg ustawy o funduszach inwestycyjnych (z dnia 24 maja 2004r.) otwarty fundusz inwestycyjny to taki, którego jednostki są wyceniane codziennie, co w praktyce oznacza, że można je kupić lub sprzedać każdego dnia („na żądanie uczestnika funduszu”). Stąd nazwa - otwarty, czyli taki typ funduszu, którego zakup nie wiąże się z dodatkowymi warunkami tak, jak to mam miejsce w zamkniętych funduszach inwestycyjnych (w tym przypadku zakup jednostek funduszu może być ograniczony czasowo, a minimalna kwota inwestycji może być wyższa niż w standardowych rodzajach funduszy). Dodatkowo otwarte fundusze inwestycyjne nie mają z góry określonego czasu trwania (fundusze zamknięte są tworzone na określony czas, np. 5 lat).
 
Na świecie ten rodzaj funduszy inwestycyjnych również jest najbardziej popularny ze względu na swoją płynność i „przystępność” dla nawet najdrobniejszego i najmniej doświadczonego inwestora (otwarte fundusze inwestycyjne mają największe obostrzenia dotyczące swojej polityki inwestycyjnej, dlatego inwestycja w nie jest mniej ryzykowna niż np. w fundusze hedgingowe czy fundusze zamknięte). Minimalne wpłaty do otwartych funduszy inwestycyjnych to zwykle 50 lub 100 zł. Jeśli posiadasz taką kwotę, to bez problemu możesz kupić jednostki funduszu.
 
Porównaj najlepsze otwarte fundusze inwestycyjne w naszej porównywarce!
 
Najważniejsze cechy otwartych funduszy inwestycyjnych:
 
Fundusz inwestycyjny otwarty
Minimalna wpłata
50-100 zł
Rodzaje
akcyjne,
obligacji,
zrównoważone,
stabilnego wzrostu,
rynku pieniężnego
Płynność
Możesz wejść (kupić) i wyjść (sprzedać) z funduszu w dowolnym momencie
Opłata za wejście
0-5%
Zależy od rodzaju funduszu i inwestowanej kwoty (czym więcej, tym taniej)
Opłata za zarządzanie
0-5%
Opłata za wyjście
Brak
Podatek
19% od zysku
W momencie sprzedaży jednostek naliczany jest podatek od zysków kapitałowych (podatek Belki). Płatnikiem podatku jest towarzystwo zarządzające funduszem. Nie musisz składać żadnych deklaracji podatkowych w związku z inwestycją w otwartym funduszu
 
 
Kupno funduszu kosztuje
 
Otwarte fundusze inwestycyjne są dostępne praktycznie dla każdego. Ale musisz pamiętać, że zakup funduszu jest związany z określonymi kosztami. Większość otwartych funduszy pobiera dwa rodzaje opłat: opłatę dystrybucyjną, czyli prowizję za zakup jednostek funduszu oraz opłatę za zarządzanie. Ta pierwsza opłata pobierana jest z pieniędzy, które wpłacasz na konto. Może ona wynieść od 0 do 5% (najtańsze są fundusze najbardziej bezpieczne, a więc otwarte fundusze inwestycyjne rynku pieniężnego, czy obligacji, najdroższe-fundusze zrównoważone i akcji). Jeśli inwestujesz 10 tys. zł, a prowizja za wejście do funduszu wynosi 2%, to realnie kupisz jednostki uczestnictwa w funduszu za 9,8 tys. zł. 200 zł zostanie pobrane jako prowizja.
A opłata za zarządzanie? Jest to wynagrodzenie dla Towarzystwa zarządzającego funduszem (m in. jego pracowników-licencjonowanych doradców inwestycyjnych) za pracę na rzecz wyboru jak najlepszych instrumentów inwestycyjnych. Ten rodzaj prowizji również wynosi od zera do kilku procent w skali roku. Jak jest pobierany ten rodzaj opłaty? Po prostu funduszu pobiera ją codziennie od wartości zgromadzonych aktywów pomniejszając wycenę jednostki funduszu. Wynik funduszu inwestycyjnego, który sprawdzić możesz w gazecie albo na naszej porównywarce to już wynik netto, po uwzględnieniu opłaty za zarządzanie(ale przed podatkiem Belki).
 
Specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty (SFIO)
 
Możesz spotkać się również z tym rodzajem otwartego funduszu inwestycyjnego. SFIO to coś pomiędzy funduszem otwartym a zamkniętym: specjalistyczny funduszu otwarty może mieć dodatkowe ograniczenia dotyczące minimalnych kwot inwestycji oraz rodzaju inwestorów, którzy mogą kupić jednostki funduszu (np. statut funduszu może określać, że jego jednostki mogą nabywać tylko osoby prawne, a minimalna kwota inwestycji to np. 200 tys. zł). Dodatkowo, przy spełnieniu określonych warunków SFIO może inwestować w instrumenty finansowe zarezerwowane dla funduszu zamkniętego. Jest to więc fundusz potencjalnie bardziej ryzykowny i przeznaczony dla bardziej doświadczonych inwestorów.
 

Otwarte fundusze inwestycyjne to, jak widać podstawa świata inwestycji finansowych. Bez nich dostęp do instrumentów finansowych byłby bardziej ograniczony i bardziej ryzykowny. Dzięki nim możesz bez zbyt dużego zaangażowania czasowego i pieniężnego (nie musisz na bieżąco śledzić kursów, możesz zainwestować tylko kilkaset złotych i sprawdzić jak to działa) zacząć zarabiać więcej (w dłuższej perspektywie) niż na lokatach bankowych.

 

W jakim funduszu ulokowałbyś swoje oszczędności? Podziel się swoją opinią na naszym forum!

 

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl