Oszczędzanie dla leniwych

2015-02-10 14:39:00

Wszyscy wiemy jak trudno jest się zmobilizować do oszczędzania. Wyszukiwanie nadwyżek finansowych, które można ulokować na koncie oszczędnościowym czy depozycie bankowym może sprawiać olbrzymie problemy. A co gdyby taką operację pozostawić automatom, które same dopilnowałyby wszystkiego? Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła przyjrzeć się bliżej takiemu udogodnieniu, oferowanemu już przez kilka banków.

Regularne gromadzenie nadwyżek finansowych należy do jednych z najtrudniejszych operacji z jakimi musi się zmierzyć każdy posiadacz stałego źródła dochodu. Zrezygnowanie z bieżącej konsumpcji na rzecz przyszłych niepewnych zysków wymaga wielkiego samozaparcia. Banki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów postanowiły im nieco ułatwić to zadanie oferując im gotowe rozwiązania.

Mowa tutaj o tzw. programach automatycznego oszczędzania, które „brudną” robotę załatwiają niejako za klienta. Sprawdźmy, w którym banku już funkcjonują takie produkty.

Credit Agricole – CASaver

Program CASaver jest dostępny dla posiadaczy kont osobistych z pakietów: 1Konto, Konto PROSTOoszczędzające, Konto PROSTOoszczędzające PLUS, Konto PROSTOoszczędzające PREMIUM. Co istotne, w ramach powyższych ROR-ów konieczne jest otwarcie Rachunku Oszczędzam, ponieważ usługa automatycznego oszczędzania to właśnie tam będzie kierowała nasze pieniądze.

Funkcjonowanie całej usługi jest bardzo proste. Polega ona bowiem na zaokrąglaniu w górę (do odpowiedniej kwoty) płatności dokonywanych przez klienta przy użyciu jego karty debetowej. Do wyboru dostępne są trzy opcje zaokrąglania: 50 groszy, 1 złoty i 5 złotych.

Przykładowo, jeśli klient wybierze opcję zaokrąglania do 5 złotych i w sklepie zapłaci kartą płatniczą za zakupy o wartości 23 złote, to na jego konto oszczędnościowe powędruje kwota 2 złotych. Z konta osobistego zostanie pobrana kwota 25 zł.

Aktualne oprocentowanie Rachunku Oszczędzam do kwoty 50 tys. złotych wynosi 1 proc.

Getin Noble Bank – Skarbonka

Getin Noble Bank ma w swojej ofercie bardzo podobne rozwiązanie do opisanego powyżej produktu dostępnego w Credit Agricole. Konto oszczędnościowe Skarbonka oferuje opcję Zachowaj Resztę, dzięki której wydatki ponoszone przez klienta są zaokrąglane w górę do pełnych 1, 5 i 10 złotych.

Trzeba zaznaczyć, że z tego rozwiązania (tak jak w przypadku wyżej opisanej konkurencji) mogą skorzystać wyłącznie posiadacze kont osobistych w tej instytucji. W Getin Banku konieczne jest otwarcie rachunku Getin UP lub Słonecznego.

Podobnie jak i w Credit Agricole, tak i w Getin Banku nie ma co liczyć na atrakcyjny zarobek. Oprocentowanie Skarbonki wynosi obecnie 1,5 proc. w skali roku – choć normalnie jest ustalane jako 0,5 x stopa WIBOR 1M.

ING Bank Śląski – Smart Saver

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem umożliwiającym automatyczne odkładanie pieniędzy podczas dokonywania płatności jest rachunek Smart Saver dostępny w ING Banku Śląskim. Po pierwsze jest on wysoko oprocentowany (3 proc. w skali roku do kwoty 5 tys. złotych, powyżej tej sumy 1,5 proc. - czyli standard). Po drugie, poza zaokrąglaniem kwoty płatności w górę (do 5 zł lub 10 zł) można w nim ustawić odpowiedni procent (od 1 do 10 proc.) od kwoty transakcji, który ma lądować na koncie oszczędnościowym.

Przykład: Jeśli klient zapłaci kartą za zakupy o wartości 54 złotych, a ustawiony przez niego procent od kwoty transakcji wynosi 10 proc., to na jego rachunku oszczędnościowych wyląduje suma 5,40 zł.

mBank – mSaver

Jeszcze większe udogodnienia wprowadził w swoim „automacie” mBank. Na jego rachunku oszczędnościowym mSaver klient ma do wyboru aż trzy opcje automatycznego odkładania pieniędzy. Pierwsze dwie są takie same jak w opisanym powyżej ING, czyli zaokrąglanie kwoty płatności (tutaj do pełnych 10 zł) oraz ustawienie odpowiedniego procentu wartości transakcji (od 1 do 15 proc.). mBank poszedł jednak krok dalej i dodał jeszcze automatyczne przelewanie stałej kwoty (od 3 do 10 złotych) po każdej przeprowadzonej operacji.

Co ciekawe, w przypadku tej instytucji automatyczne oszczędzanie odbywa się nie tylko (jak u konkurentów) podczas dokonywania płatności za kupione towary przy użyciu karty debetowej, ale także przy wykonaniu przelewu internetowego, wypłaty z bankomatu czy płatności kartą kredytową.

Aktualne oprocentowanie rachunku mSaver wynosi 1,80 proc., ale pod warunkiem, że maksymalne saldo na tym koncie nie przekroczy kwoty 19999 zł oraz saldo z miesiąca bieżącego jest o 100 złotych wyższe (bądź równe) niż w poprzednim.

Rachunek mSaver jest dostępny tylko po uprzednim otwarciu konta osobistego w mBanku.

PKO BP – Autooszczędzanie

Kolejna propozycja służąca do automatycznego oszczędzania pieniędzy jest dostępna w największym polskim banku, czyli PKO BP. Instytucja dla wszystkich posiadaczy Superkonta Oszczędnego umożliwia uruchomienie usługi „Autooszczędzanie”, która polega na automatycznym przelewaniu odpowiedniej kwoty na konto oszczędnościowe klienta.

Co ważne PKO BP, podobnie jak mBank, stosuje trzy metody budowania kapitału, czyli przelew stałej kwoty, ustawienie odpowiedniego procenta od wartości transakcji oraz zaokrąglanie kwoty transakcji do pełnego złotego.

Oprocentowanie konta oszczędnościowego do kwoty 9999,99 zł wynosi obecnie 2,30 proc., przy czym stawka ta jest adresowana tylko dla nowych klientów.

Raiffeisen Polbank – Konto Lokacyjne Plus

Ciekawe rozwiązanie w zarządzaniu finansami, choć nie związane z przeprowadzaniem operacji przez klienta, ma w swojej ofercie Raiffeisen Polbank. Podmiot ten na Koncie Lokacyjnym Plus umożliwia włączenie tzw. Pakietu Optymalnych Korzyści, który to w sposób automatyczny „pilnuje” sald na rachunkach klienta.

Działa to w ten sposób, że klient ustala tylko kwotę jaka ma się znaleźć na wybranym przez niego koncie oszczędnościowym czy osobistym, a „robot” sam dokonuje przelewów pomiędzy tymi rachunkami.

Podsumowanie

Jak widać niektóre banki udostępniają klientom automatyczne oszczędzanie pieniędzy. Ma to na celu odciążenie ich od samodzielnego podejmowania decyzji kiedy i jaką kwotę odłożyć. Co ważne przedstawione powyżej produkty są dostępne dla każdego klienta. Wystarczy tylko, że posiada on już konto osobiste w danej instytucji.

Autor: Jacek Kasperczyk

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam