Ostatni dzwonek... przed pierwszym dzwonkiem

2010-08-26 18:24:01

Koniec wakacji to powód do zmartwienia nie tylko dla uczniów. Również ich rodzice, jak co roku, aby zaopatrzyć swoje pociechy w podręczniki, zeszyty, przybory szkolne, czy dla zapewnienia zajęć pozalekcyjnych, będą musieli sięgnąć głęboko do kieszeni. Jeśli nie znajdą jednak tam wystarczających funduszy, z pomocą już teraz przychodzą im banki .

 
Na rynku nie trudno o oferty kredytowe skierowane specjalnie do rodziców dzieci idących do szkoły. Na przykład mBank proponuje „Gotówkę na mały procent” (8,59 proc. w skali roku, zarówno dla nowych jak i dla dotychczasowych klientów) oraz „Ekspresową gotówką bez prowizji” (bez prowizji, dla klientów z otwartą umowę produktową). Pekao SA kusi „Pożyczką Ekspresową” (do końca sierpnia bez prowizji). PKO BP już na początku sierpnia wypuścił kredyt na 6,99 proc.Do 7 września trwa promocja kredytu gotówkowego w Allianz Banku (oprocentowanie od 11,90 proc.).
 
Każdą „promocję” warto jednak precyzyjnie przeanalizować. Dla przykładu wspomniany już PKO BP do, owszem, bardzo preferencyjnego oprocentowania, dolicza opłaty, m.in. za ubezpieczenie i prowizję. W efekcie kredyt może stać się dość uciążliwy, bo w tym wariancie rzeczywiste oprocentowanie oscyluje wokół 30 proc. Dokładne parametry oferty zależą od wielu czynników (od tego czy mamy w banku konto, od pożyczanej kwoty, długości okresu spłaty, naszej zdolności kredytowej, zarobków itd.). Kompromisowo udało się nam jednak wyłonić najlepsze pożyczki w kwocie 2 tys. zł przewidziane do spłaty w ciągu 12 miesięcy. Liderzy to: Getin Noble Bank, Invest Bank, Polbank, Allianz Bank i ING Bank Śląski.
 
 
 
Rata
Prowizja
Oprocentowanie rzeczywiste
Kredyt konsumpcyjny w Getin Noble Bank
179,58 zł
3 proc.
14,94 proc.
Kredyt gotówkowy (bez ubezpieczenia)
w Invest-Banku
182,84 zł
0,5 proc.
18,92 proc.
Kredyt na Miarę Korzystny w Polbanku
182,93 zł
3 proc.
19,03 proc.
Kredyt gotówkowy Allianz w Allianz Banku
183,13 zł
1,5 proc.
19,28 proc.
Pożyczka pieniężna (bez ubezpieczenia)
w ING Banku Śląskim
183,51 zł
3 proc.
19,75 proc.
                       Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
 
Alternatywą dla kredytu gotówkowego dla relatywnie niewielkiej kwoty 1-2 tysięcy będzie z pewnością debet na koncie. Jest to wszak kredyt odnawialny i elastyczny, który stosunkowo łatwo otrzymać. Odsetki od debetu to zazwyczaj kilkanaście proc. w skali roku. Pamiętajmy jednak, że płacimy je tylko za okres realnego wykorzystania debetu, a wpłaty na konto automatycznie spłacają zadłużenie. Jednak nie wszystkie banki oferują debet na rachunku – zabrakło go np. w Eurobanku. Większość banków jednak, bo sprawdzeniu naszej zdolności kredytowej daje jego możliwość – często jest on tym wyższy, im dłużej danemu bankowi jesteśmy wierni.
 
Aby zaspokoić wrześniową lawinę wydatków, warto zastanowić się również nad wykorzystaniem karty kredytowej. Okres bezodsetkowy w zależności od banku trwa od 51 (BPS i BGŻ) do 61 dni (BNP Paribas). Oprocentowanie transakcji bezgotówkowych najczęściej wynosi od 19,5 proc. do 20 proc., choć bywają też i oferty proponujące nawet 12 proc. - wszystko zależy od rodzaju karty. Limit wydatków na pewno nie będzie kłopotem – tylko pojedyncze i „wyjątkowe” karty (m.in. dla studentów) proponują limit niższy niż 5 tys. zł.
 
                                   Karty kredytowe z najniższym oprocentowaniem
   (* - oznacza, że pod pewnymi warunkami opłata może zostać zwrócona na rachunek karty):
 
Oprocentowanie
Koszt wydania karty
Roczny koszt użytkowania karty
Okres bezodsetkowy
Nordea Aspiracje Standard
12,5 proc.
60,00 zł
50,00 zł
54 dni
BOŚ VISA Gold
12,5 proc.
150,00 zł
150,00 zł*
55 dni
BPH Komfort
14 proc.
190,00 zł*
190,00 zł
54 dni
BOŚ VISA Classic
14,5 proc.
90,00 zł
90,00 zł*
55 dni
Multibank Visa Platinum Credit
14,9 proc.
500,00 zł*
500,00 zł*
54 dni
   Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
  
 
Warto zainteresować się promocją „Płać kartą, bo warto”, którą wraz ze swymi partnerami prowadzi bank Pekao SA. Płacąc którąkolwiek z kart Pekao klient w niektórych sklepach lub szkołach językowych może liczyć na rabat.
 
Z myślą o najuboższych lub tych, których dotknęła jakaś specjalna sytuacja życiowa, np. niepełnosprawność, należy wspomnieć także o rządowym programie „Wyprawka szkolna 2010/2011”. Po złożeniu u dyrektora szkoły wniosku, zaświadczenia o wysokości dochodów i ewentualnego uzasadnienia, zwraca on rodzicom koszt zakupu podręczników (do odpowiedniej kwoty).
 
Podsumowując, jest kilka sposobów na poradzenie sobie z wrześniowym natłokiem koniecznych wydatków. Dużo zależy od naszych możliwości finansowych (teraźniejszych i przyszłych) czy narzędzi, jakimi możemy operować (np. czy w ogóle mamy kartę kredytową). Jednak rozsądniejsze w przypadku wyprawki szkolnej wydaje się skorzystanie właśnie z karty bądź debetu na koncie niż zaciągnięcie kredytu. Warto więc usiąść, przemyśleć, odrobić zadanie domowe ze sposobu sfinansowania potrzeb szkolnych naszych dzieci. Wtedy na pewno znajdziemy najlepsze rozwiązanie i wybrniemy z problemu. Podręcznikowo.
 
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam