Oprocentowanie kart srebrnych spadło o 0,5 pkt. proc.

2009-08-20 17:06:35

KARTY KREDYTOWE – TRENDY Od prawie roku Comperia analizuje trendy na rynku kart kredytowych. Pod lupę bierzemy 10 najlepszych ofert kart kredytowych w czterech kategoriach: karta zwykła, srebrna, złota i platynowa. Pokazujemy jak zmieniają się: oprocentowanie, koszt użytkowania i okres bezodsetkowy.

Sierpień nie przyniósł istotnych zmian na rynku kart kredytowych. Czynniki, które mogłyby wpłynąć na zmianę oprocentowania karcianych kredytów, a więc poziom stóp procentowych banku centralnego i koszt pieniądza na rynku międzybankowym, pozostają bez zmian. W okresie letnim rzadko się też zdarza, żeby banki gruntownie modyfikowały ofertę. Na wyraźne zmiany w ofertach tradycyjnie trzeba poczekać do września.

W przypadku kart zwykłych z limitem kredytowym 2 tys. zł, w ciągu miesiąca średnie oprocentowanie (10 kart z najniższym oprocentowaniem) wynosi 15,89 proc. i jest zaledwie o 0,1 pkt. proc. niższe niż przed miesiącem. Najniższe oprocentowanie na karcie o takich parametrach oferuje DnB Nord (MasterCard Integracja) - 12,5 proc.

Średnia opłata za roczne użytkowanie kart (średnia z 10 banków oferujących najniższe oprocentowanie) wzrosła w ciągu miesiąca o niecałe 3 zł do 47 zł. W segmencie kart zwykłych z limitem 2 tys. zł jest jednak 20 ofert kart bez opłaty za użytkowanie, albo opłata jest zwraca po spełnieniu określonych warunków, np. wykonaniu przez użytkowania kilku transakcji. Średni okres bezodsetkowy w sierpniu wynosi 52 dni. Najdłuższy - 59 dni - oferuje Allianz Bank na karcie Allianz Visa.

Oprocentowanie kart srebrnych z limitem 10 tys. zł spadło w ciągu miesiąca o 0,5 pkt. proc. i wynosi średnio 19 proc. Najniższe odsetki pobiera Santander Consumer Bank- 17,5 proc. Co prawda niższe oprocentowanie, 17 proc.,  znajdziemy na karcie Alior Banku, ale dopiero przy saldzie kredytu powyżej 20 tys. zł. Alior kusi jednak promocją. O połowę obniża oprocentowanie osobom, które przeniosą kartę z innego banku. Promocja trwa do końca października.

Do 16,25 proc., a więc również o 0,5 pkt. proc., spadło średnie oprocentowanie kart złotych z limitem kredytowym 20 tys. zł. W tej kategorii najniższe oprocentowanie oferują BOŚ i Nordea Bank - po 12,5 proc. Wśród 10 najniższej oprocentowanych kart złotych średnia opłata roczna za użytkowanie karty wynosi 129 zł. W segmencie kart platynowych zaobserwowaliśmy jedynie kosmetyczne zmiany.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam