Oprocentowanie kart spada-pierwsze oznaki świątecznych promocji?

2009-11-23 07:04:32

Dzisiaj prezentujemy zmiany, jakie w ostatnim czasie zaszły na rynku kart kredytowych. Banki obniżyły oprocentowanie limitów kredytowych na kartach, lecz jednocześnie mogą żądać wyższej opłaty za ich użytkowanie. Zobacz najnowsze trendy wśród ofert kart kredytowych.

Na jakiej podstawie wyznaczamy trendy?

 
Nasze analizy opieramy na danych o średniej wartości najważniejszych parametrów czterech grup kart kredytowych. Do wspomnianych grup zaklasyfikowaliśmy odpowiednio: karty zwykłe z limitem 2 tys. zł, karty srebrne z limitem 10 tys. zł, karty złote z limitem 20 tys. zł oraz karty platynowe z limitem 50 tys. zł. Prześwietlamy je pod względem średniomiesięcznego oprocentowania nominalnego, okresu bezodsetkowego oraz rocznej opłaty za użytkowanie.
 
Tańszy kredyt na karcie

W październiku zaobserwowaliśmy ogólny spadek średniego oprocentowania kart kredytowych. Pod tym względem nie zmieniły się jedynie karty platynowe, jednak musimy pamiętać, że w ofercie banków tych kart jest najmniej (są najbardziej prestiżowe i wymagają od posiadacza udokumentowania wysokich dochodów) i zmiany ich parametrów występują relatywnie rzadziej, niż w przypadku kart zwykłych czy złotych. Jeśli chodzi o średni okres bezodsetkowy, to zmiany nastąpiły w kartach srebrnych i złotych. Co ważniejsze jednak, coraz widoczniej zarysowuje się na rynku tendencja, że im karta kredytowa jest mniej dostępna i oferuje wyższy limit, tym dłużej jej posiadacz może cieszyć się z nieoprocentowanego kredytu.

Średnie oprocentowanie kart kredytowych:

Oprocentowanie kart

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Średni okres bezodsetkowy kart kredytowych:

Oprocentowanie kart

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Najbardziej popularne „plastiki” coraz droższe
 
W ostatnim miesiącu wzrosły średnie opłaty za użytkowanie kart zwykłych (o 3 zł) i srebrnych (o 12 zł), które ze względu na swoją dostępność dominują w portfelach naszych rodaków. W ten sposób banki mogą kompensować negatywny dla siebie efekt spadku oprocentowania kart. Odwrotnie zachowała się średnia rynkowa opłata za kartę złotą – spadła o 12 zł. W najbliższym czasie, z uwagi na nadchodzące święta i tradycyjnie już wzmożone w tym okresie zakupy, możliwe jest, że banki jeszcze mocniej zwiększą opłaty za karty kredytowe, jeżeli jednocześnie zaproponują klientom niższe promocyjne oprocentowanie. Pamiętajmy, że końcówka roku to dla banków okres „żniw”, gdyż klienci chętniej sięgają po dodatkowy zastrzyk szybkiej gotówki.
 

Średnia roczna opłata za użytkowanie karty kredytowej:

Opłata za wydanie karty

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Chcesz podyskutować o kartach kredytowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o kartach kredytowych!

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam