Oferta bankowa dla wolnych zawodów

2014-03-04 15:11:00

Wolne zawody, nazywane niekiedy zawodami zaufania publicznego, są również na rynku bankowym traktowane w szczególny sposób – ich przedstawiciele mogą korzystać ze specjalnej, dedykowanej im oferty.

Niektóre zawody są w świetle prawa klasyfikowane jako „wolne” – jeśli wymagają wysokich kwalifikacji, są wykonywane osobiście, na własny rachunek i przy ponoszeniu pełnej odpowiedzialności. Należą do nich m.in. lekarze (również stomatologii i weterynarii), prawnicy (adwokaci, radcy prawni, notariusze itp.) czy architekci.

W związku ze specyfiką prowadzonej przez nich działalności gospodarczej i zazwyczaj wysokimi dochodami, w wielu bankach dostępne jest finansowanie na atrakcyjnych warunkach, przeznaczone właśnie dla tej grupy klientów.

Tanie kredytowanie działalności

Większość banków swoją ofertę dla wolnych zawodów rozwija pod kątem finansowania ich, jako profesjonalistów prowadzących własną działalność gospodarczą. Kredyty takie traktowane są jako kredyty dla firm, często jednak zapewniają korzystniejsze warunki. Oto kilka przykładów.

Getin Bank proponuje obrotowy Kredyt dla wolnych zawodów o uproszczonych procedurach, z decyzją kredytową już w 24 godziny. Kredytobiorca może w ten sposób uzyskać nawet 300 tys. zł. Co więcej, nie są od niego wymagane zaświadczenia z ZUS czy US, sprawozdania finansowe czy zabezpieczenia rzeczowe.

Podobną ofertę stworzył FM Bank – pod nazwą Kredyt dla profesjonalistów. Kwota dostępnego finansowania (od 30 tys. zł do nawet 500 tys. zł) jest w tym przypadku uzależniona od branży i stażu prowadzenia działalności gospodarczej. Co ważne, okres finansowania może trwać nawet 120 miesięcy.

Do 150 tys. zł na maksymalnie 72 miesiące – to natomiast oferta Credit Agricole: Biznes Pożyczka. Od kredytobiorców reprezentujących niektóre wolne zawody również ten bank nie wymaga zabezpieczeń rzeczowych, nie pobiera też prowizji za rozpatrzenie wniosku.

I inne produkty

Chociaż oferta dla przedstawicieli wolnych zawodów zwykle ogranicza się do finansowania ich działalności zawodowej, zdarzają się jednak innego rodzaju dedykowane im produkty.

W mBanku mogą oni skorzystać z oferty Ja – Profesjonalista, czyli specjalnego pakietu rachunków: osobistego i firmowego. Pozwala to na łatwiejszą kontrolę nad finansami i możliwość kompleksowego zarządzania nimi.

Credit Agricole oferuje im natomiast tańszą pożyczkę gotówkową – już jako klientom indywidualnym. Po udokumentowania wykonywanego zawodu można otrzymać nawet 120 tys. zł na dowolny cel z oprocentowaniem niższym, w porównaniu ze standardową ofertą.

Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska