17.12.2012, 12:54

Od czego zależy marża mojego kredytu hipotecznego? Cz.1

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 7.3     / 10 (oddano 3 głosów)

Dlaczego banki jednym osobom proponują oferują niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, a innym wyższe? Jak zawalczyć o niską marżę kredytową? Od czego zależy jej wysokość? Analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl odpowiadają na te pytania.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego to suma dwóch składowych. Pierwszą jest zmienna rynkowa stopa procentowa - w przypadku kredytów w złotych to zazwyczaj WIBOR 3M. Drugą częścią oprocentowania jest marża kredytowa. Jest ona niezmienna przez cały okres kredytu (z małymi wyjątkami - z reguły jest podwyższana w ramach tzw. ubezpieczenia niskiego wkładu własnego albo ubezpieczenia pomostowego lub pomniejszana na skutek ewentualnych promocji np. 0 proc. marży przez pierwszy rok kredytowania).

Oczywiście, na wysokość stopy rynkowej nie mamy wpływu. Jednak wartość marży kredytowej podlega negocjacjom z bankiem. To, w jakiej wysokości marżę proponuje konkretnym klientom kredytodawca, zależy od szeregu czynników. Jakich?

Waluta kredytu

Oczywiście nie sposób wspomnieć o walucie kredytu. Marże kredytów w złotych są niższe niż zobowiązań w euro. Aktualnie jednak tylko nieliczni (ci z najwyższymi dochodami) mogą sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu w walucie obcej. W III kwartale br. kredyty w złotych stanowiły 97,37 proc. wszystkich nowo udzielonych kredytów hipotecznych (źródło: raport AMRON-SAFRiN).

Wysokość kredytu

Często sama wysokość kredytu determinuje minimalną wysokość marży. Im więcej klient pożycza, tym niższa jest marża. Oczywiście nie zmienia się to liniowo, ale stopniowo. Przykładowo - jeśli wysokość kredytu wynosi mniej niż 200 tys. zł, marże zaczynają się od 2 proc., dla zobowiązań w wysokości od 200 do mniej niż 400 tys. zł minimalna marża do 1,85 proc., a dla kredytów na wyższe kwoty - najniższa możliwa marża to 1,70 proc.

Twoja wiarygodność - nie tylko zarobki

Nie tylko w przypadku kredytów w euro wysokość zarobków ma wpływ na decyzję banku. Nie zawsze kryterium dochodowe rzutuje na wysokość marży, niemniej bywa, że tak się dzieje. Generalnie zasada jest oczywista - im niższe dochody kredytobiorcy, tym mocniej bank zabezpiecza się wyższą marżą. To dlatego klienci z segmentu VIP, bankowości prywatnej itp. mają lepsze warunki niż inni kredytobiorcy.
Pewną przeszkodą mogą być także opóźnienia w spłacie innych zobowiązań. Bywa, że banki osobom z nie do końca pozytywną historią kredytową oferują gorsze warunki cenowe. Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (17.12.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Mikołaj Fidziński
, ekspert Comperia.pl
640 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
bank BPS - NAJLEPSZY KREDYT HIPOTECZNY? 31.5.2016 9:01 przez:
wiktor

forum o kredytach

Forum o lokatach
Czy oprocentowanie lokat wreszcie urośnie 26.5.2015 8:37 przez:
Irek

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Od czego właściwie jestem ubezpieczona? 22.4.2016 20:25 przez:
Mela
Ubezpieczenie wychowawcy koloni. 23.3.2016 20:20 przez:
wazerka

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Sklep internetowy - ciuchland - warto? 4.4.2016 9:38 przez:
bradley

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Od czego zależny jest zasięg? 1.10.2014 15:55 przez:
Hrabi

forum gsm

Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty