Niższa marża za polisę w MultiBanku

2008-03-04 00:00:00

Zaciągając do końca marca kredyt hipoteczny z polisą w MultiBanku, można liczyć na niższą marżę i negocjować stawkę prowizji.

Pakiet Bezpieczna Spłata obejmuje ubezpieczenie od poważnych zachorowań, operacji czy pobytu w szpitalu w wyniku choroby lub nieszczęśliwych wypadków. Produkt oferowany przez MultiBank wspólnie z BRE Polisa gwarantuje spłatę 6 kolejnych rat kapitałowo-odsetkowych w przypadku poważnych zachorowań lub operacji i 12 kolejnych rat kapitałowo-odsetkowych w przypadku pobytu w szpitalu z powodu poważnej choroby lub nieszczęśliwego wypadku.

Wykupując ubezpieczenie MultiBank gwarantuje udzielenie kredytu mieszkaniowego z marżą na poziomie 1,2 proc. dla kredytów w złotych i 0,9 proc. w przypadku zadłużania się we frankach szwajcarskich. Atrakcyjnym elementem oferty jest fakt, że podana marża obowiązuje bez względu na wysokość wkładu własnego (generalnie im niższy wkład własny, tym wyższa marża kredytu).

Oprocentowanie promocyjnego kredytu w złotych, przy stawce WIBOR 3m z dnia 4 marca 2008 roku na poziomie 5,95 proc. wyniesie więc 7,15 proc., a kredytu we frankach szwajcarskich 3,71 proc. (przy stawce LIBOR 3m – 2,81 proc.).

Ubezpieczenie nie posiada limitu kwotowego. Oznacza to, że w razie nieszczęśliwego zdarzenia ubezpieczyciel pokrywać będzie kolejne raty kredytowe bez względu na ich wysokość.
Polisa nie zawiera też limitu liczby zdarzeń w ciągu trwania całej umowy kredytu – jeżeli np. w trakcie spłaty kredytu zdarzy się nam dwa razy trafić do szpitala, raty kredytu każdorazowo spłacane będą przez ubezpieczyciela. Ograniczeniem w tym przypadku jest jednak minimalny okres pomiędzy zdarzeniami, który wynosi 6 miesięcy.Zaciągając kredyt z polisą trzeba oczywiście pamiętać, że w zamian za obniżoną marżę zapłacimy za ubezpieczenie. Stawka płacona z góry za pierwsze 2 lata wynosi 1,4 proc. wartości kredytu (istnieje możliwość jej skredytowania). W kolejnych latach wysokość składki to 4 proc. od wartości miesięcznej raty. W produkcie WWJ MultiBanku (Wszystko W Jednym), który ma formę hipotecznej linii kredytowej, począwszy od trzeciego roku spłaty składka za ubezpieczenie wynosi 0,03 proc. miesięcznie od wysokości limitu.

Ile pochłonie koszt ubezpieczenia? Załóżmy, że zaciągamy kredyt w złotych w kwocie 200 tys. zł bez wkładu własnego na okres 30 lat. Za pierwsze dwa lata zapłacimy 2,8 tys. zł, a w kolejnych (zakładając spłatę kredytu w ratach równych) 18,1 tys. zł (336 miesięcy x 4 proc. od 1350 zł miesięcznej raty, czyli 54 zł), a więc w sumie 21 tys. zł.
Kredyt z ubezpieczeniem będzie tańszy od kredytu bez tej opcji, o ile w drugim przypadku bank zaoferuje marżę kredytową wyższą niż 1,6 pkt proc., bowiem koszt ubezpieczenia przekłada się na około 0,4 pkt proc. marży.

Należy jednak pamiętać, że polisa stanowi wartość dodaną kredytu hipotecznego w postaci większego komfortu i bezpieczeństwa jego spłaty.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam