Niestabilny złoty, kredyty w dolarach coraz droższe-Kredytometr Comperii

2010-06-21 10:22:05

Comperia co tydzień śledzi zmiany na rynku kredytów hipotecznych-analizujemy zmiany w wysokości rat dla złotego i najważniejszych walut obcych. Sprawdź najstabilniejsze kredyty hipoteczne z Comperią!

W ciągu ubiegłych tygodni mieliśmy do czynienia z kontynuacją wahań na rynku walutowym. Znaczne zmiany wartości złotego w stosunku do euro, dolara oraz franka szwajcarskiego zaważyły na wysokiej zmienności miesięcznych obciążeń z tytułu spłat kredytów hipotecznych. Także rynkowe stopy procentowe uległy widocznym zmianom.
 
Stabilne kredyty hipoteczne
Na podstawie analizy Comperii możemy stwierdzić, iż do względnie stabilnych kredytów hipotecznych można zaliczyć zobowiązania zaciągane w złotych oraz frankach szwajcarskich. Na przestrzeni ostatnich miesięcy wysokości miesięcznych rat w tych walutach nie ulegały gwałtownym zmianom.
Co więcej, z tygodnia na tydzień są one coraz niższe. Za modelowy kredyt hipoteczny w wysokości 200 tys. zł, zaciągnięty na okres 30 lat w rodzimej walucie i we frankach, przyjdzie dzisiaj zapłacić kredytobiorcom odpowiednio ok. 1 050 zł i 920 zł.
Systematycznie spadają także rynkowe stopy procentowe dla danych zobowiązań. WIBOR w ciągu ostatnich 6 miesięcy stracił już 0,40 pkt. proc. Odpowiednia zmiana dla franka wyniosła natomiast 0,15 pkt. proc.
 
Euro – czy będzie taniej?
W obecnej sytuacji makroekonomicznej w strefie euro można oczekiwać, iż pożyczki w euro będą tanieć. Znaczne problemu sektora finansów publicznych w Grecji z pewnością odbiją się na kondycji europejskiej waluty. Niemniej jednak, inwestorzy wycofując pieniądze ze strefy euro z pewnościa ograniczą także wydatki w Polsce. Kurs EUR/PLN może zatem utrzymywać się na względnie stabilnym poziomie.
Za modelowy kredyt hipoteczny w tej walucie przyjdzie nam dzisiaj zapłacić ok. 850 złotych miesięcznie. Jest to jak narazie najtańsza opcja kredytowa na rynku.
 
Dolar coraz droższy
W ciągu ostatnich tygodni złoty najwięcej stracił w stosunku do dolara amerykańskiego – 13 groszy. W dłuższej perspektywie widać także wzrost rynkowej stopy procentowej LIBOR. W ciągu 6 miesięcy aż o 0,3 pkt. proc. W rezultacie kredytobiorcy zadłużeni w dolarach będą zmuszeni zapłacić najwięcej spośród wszystkich posiadających zobowiązania denominowane do walut obcych.
Miesięczna rata kredytu w wysokości 200 tys. zł wynosi przeciętnie 965 złotych.
 

Zmiana wysokości rat kredytów hipotecznych

złoty kredyty

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Zmiana wysokości średniego oprocentowania kredytów hipotecznych
 
złoty kredyty
 
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 

Zmiana wysokości średnich kursów spłaty kredytów hipotecznych

złoty kredyty

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam