Najtańszy i najbardziej uniwersalny bank miesiąca

2009-07-21 00:00:00

Który bank oferuje szeroką gamę produktów finansowych dla klientów indywidualnych, a dodatkowo jego kredyty znajdują się wśród najtańszych, a produkty depozytowe wśród najlepiej oprocentowanych na rynku? W lipcowym rankingu Comperii zwyciężyły mBank, Lukas Bank i ING Bank.

Jak powstał ranking najbardziej uniwersalnego banku miesiąca? Prześwietliliśmy produkty, które można porównywać za pośrednictwem Comperii (kredyty hipoteczne, gotówkowe, samochodowe, karty kredytowe, lokaty). Przyjęte parametry finansowe produktu są najczęściej wybieranymi przez użytkowników Comperii. W ramach każdego produktu ocenialiśmy kilka elementów oferty. W sumie powstało więc 16 rankingów pięciu produktów bankowych.

Kredyty hipoteczne
Oceniane elementy oferty: oprocentowanie nominalne, oprocentowanie rzeczywiste, prowizja, ocena klientów
Parametry kredytu: kredyt w złotych, kwota 300 tys. zł (wkład własny 20 proc.), wartość mieszkania 375 tys. zł, okres kredytowania 30 lat

Kredyty gotówkowe
Oceniane elementy oferty: oprocentowanie rzeczywiste, oprocentowanie nominalne, prowizja, ocena klientów
Parametry kredytu: kwota 5 tys. zł, okres kredytowania 3 lata, raty równe

Kredyty samochodowe:
Oceniane elementy oferty: oprocentowanie rzeczywiste, oprocentowanie nominalne, prowizja, ocena klientów
Parametry kredytu: cel kredytowania samochód nowy, cena samochodu 60 tys. zł, kwota kredytu 50 tys. zł, okres kredytowania 5 lat, raty równe

Karty kredytowe:
Oceniane elementy oferty: oprocentowanie transakcji bezgotówkowych, koszt przyznania karty
Parametry karty kredytowej: karta zwykła, limit kredytowy 5 tys. zł, organizacja płatnicza VISA

Lokaty bankowe:
Oceniane elementy oferty: odsetki netto, ocena klientów
Parametry lokaty: okres lokaty 3 miesiące, kwota 10 tys. zł, oprocentowanie stałe


Dzięki ocenie poszczególnych elementów produktu nie pomijamy banku, który może zdobyć słabe noty za warunki finansowe oferty, ale wysokie oceny w kategorii „ocena klientów”, na przykład za przyjazne i szybkie procedury. Jeżeli bank znalazł się w rankingu wśród dziesięciu najlepszych ofert, otrzymywał punkty: od 10 za pierwsze miejsce do 1 za dziesiątą lokatę. Z uwagi na liczbę produktów i kryteriów porównywania do zdobycia było aż 160 punktów.


Kto zwyciężył w lipcu? Które banki oferują najwięcej produktów dla klientów indywidualnych, a jednocześnie poszczególne elementy oferty należą do najbardziej atrakcyjnych cenowo lub są wysoko oceniane przez klientów?

Miejsce

Bank

Punkty

1

mBank

87

2

Lukas Bank

78

3

ING Bank

56

4

Polbank

46

5

Getin Bank

39

6

Bank BPH

36

7

Pekao

36

8

Dominet Bank

33

9

BZ WBK

31

10

Volkswagen Bank direct

30

 

mBank zwyciężył głównie dzięki kartom kredytowym. Bank ten może pochwalić się różnorodnością pod względem opłat i oprocentowania, ale też wizerunków i partnerów, z którymi karty są wydawane (karty cobrandowe). W tej kategorii zdobył aż 57 punktów. Punkty za oprocentowanie transakcji bezgotówkowych otrzymały cztery karty Visa mBanku (Visa Classic oferowana w dwóch wariantach, Compensa Visa Classic i Visa Rossmann). W kategorii „koszt przyznania karty” mBank zdominował ranking – punkty zdobyło aż siedem kart kredytowych: Visa Rossmann, Visa Radość Życia, Visa Classic (w trzech wariantach), Visa Orange mBank i wpKarta Visa Classic. 21 punktów mBank zebrał też za kredyty samochodowe, 7 za kredyty hipoteczne i 2 za kredyty gotówkowe.

O niecałe 10 oczek niżej, ale na drugim miejscu, znalazł się Lukas Bank. Tę pozycję zawdzięcza przede wszystkim kredytom samochodowym, gdzie zebrał łącznie 48 punktów. Reszta to zasługa kredytów hipotecznych (18 punktów) i gotówkowych (12 punktów). ING Bank większość punktów zdobył za kredyty hipoteczne i gotówkowe. W pozostałych produktach nie zdobył żadnego punktu.

W ogólnym zestawieniu pierwszą dziesiątkę zamykają Polbank, Getin Bank, Bank BPH, Pekao, Dominet Bank, Bank Zachodni WBK i Volkswagen Bank direct.


Banki - liderzy poszczególnych produktów

Kredyty hipoteczne

Miejsce

Bank

Punkty

1

BZ WBK

21

2

ING Bank

21

3

DnB Nord

20

Kredyty gotówkowe

Miejsce

Bank

Punkty

1

ING Bank

35

2

Polbank

35

3

Pekao

20

Kredyty samochodowe

Miejsce

Bank

Punkty

1

Lukas Bank

48

2

Bank BPH

31

3

Getin Bank

24

Karty kredytowe

Miejsce

Bank

Punkty

1

mBank

57

2

BOŚ

18

3

Allianz Bank

17

Lokaty

Miejsce

Bank

Punkty

1

Noble Bank

28

2

AIG Bank

25

3

Meritum Bank

17

 

Karol Wilczko
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl