Najtańszą kartą kredytową w lipcu jest…

2009-07-15 00:00:00

Comperia sprawdziła, które karty kredytowe są najlepsze w lipcu i czym się tak naprawdę różnią. Kryterium, jakie wzięliśmy pod uwagę, jest nominalne oprocentowanie transakcji bezgotówkowych. Może się to wydawać kontrowersyjne szczególnie dla osób, które aktywnie korzystają z karty, a zadłużenie spłacają ją w terminie.

Dla takich użytkowników powinien liczyć się przede wszystkim koszt wydania karty. Większość banków umożliwia zmniejszenie prowizji za wydanie karty do 0 zł w przypadku wykonania określonej liczby transakcji w ciągu roku. Często konieczne jest też wykonanie transakcji o odpowiedniej wartości – im karta bardziej prestiżowa, tym wymagana wartość zakupów wyższa.

Ranking powstał w oparciu o najpopularniejsze parametry – najczęściej poszukiwane karty kredytowe przez użytkowników porównywarki finansowej Comperi.pl:

Rodzaj karty kredytowej: zwykła
Poszukiwany limit: 5 tys. zł
Organizacja płatnicza: VISA


BOŚ Visa Classic
Najtańszą kartą kredytową w lipcu, według danych Comperii, jest karta kredytowa Visa Classic BOŚ Banku, której nominalne oprocentowanie wynosi 14,5 proc. Bank oferuje też taką samą kartę, ale z oprocentowaniem 16,5 proc., która też znalazłaby się na podium naszego rankingu. Czym różnią się te karty? W pierwszym przypadku niższe oprocentowanie transakcji bezgotówkowych jest możliwe pod warunkiem, jeżeli zapłacimy za kartę 90 zł (opłata za wydanie). Jest to karta przeznaczona dla osób, które aktywnie korzystają z kredytu. Dla osób, które regularnie spłacają zadłużenie, dedykowana jest druga karta z wyższym nominalnym oprocentowaniem, ale bez opłat za wydanie. Co ciekawe, karty BOŚ Banku są kartami typu affinity - z każdej transakcji Bank przeznacza złotówkę na Biebrzański Park Narodowy.


mBank Visa Classic
Na drugim miejscu lipcowego rankingu znalazła się karta kredytowa mBank Visa Classic, która oferuje oprocentowanie transakcji bezgotówkowych na poziomie 16 proc. Opłata za wydanie karty to 58 zł, ale można jej uniknąć w bardzo prosty sposób: kwota transakcji wykonanych na karcie w ciągu pierwszych trzech miesięcy musi wynieść minimum 300 zł. Wraz z kartą użytkownik nabywa bezpłatny pakiet ubezpieczeniowy chroniący od ryzyka nieuprawnionego użycia karty (Pakiet Bezpieczna Visa). Warto wspomnieć, że mBank dysponuje całą paletą kart Visa Classic. Karta Visa Classic dostępna jest w mBanku  w trzech wariantach cenowych:
- opłata roczna 38 zł, oprocentowanie kredytu 20 proc.
- opłata roczna 48 zł, oprocentowanie kredytu 18 proc.
- opłata roczna 58 zł, oprocentowanie kredytu 16 proc.

W związku z trwającymi wakacjami, warto również pamiętać o tym, że w przypadku transakcji bezgotówkowych i wypłat gotówki dokonanych za granicą w walucie innej niż waluta rozliczeniowa, mBank pobiera dodatkowo prowizję za przewalutowanie transakcji wysokości do 2 proc. wartości transakcji.


Allianz Visa Classic
Trzecie miejsce na podium zajęła karta kredytowa najmłodszego banku w stawce - Allianz Banku. Jeszcze do końca czerwca promocyjne oprocentowanie karty wynosiło 9,9 proc., teraz jednak wzrosło do 17,9 proc. Zaletą tej karty jest brak opłaty za wydanie, co nie wiąże się z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków. To dobry produkt dla osób, które aktywnie korzystają z karty, ale zadłużenie spłacają na bieżąco.

Co jeszcze oferuje karta Allianz Banku? Pakiet ubezpieczeniowy "Moja bezpieczna karta" za 2,99 zł miesięcznie (jest więc droższa od nagrodzonych karty BOŚ i mBanku). Ubezpieczenie obejmuje m.in. nieuprawnione użycie karty po kradzieży, rabunku, wymuszeniu lub zgubieniu, kradzież, rabunek lub wymuszenie gotówki wypłaconej z bankomatu lub kasy banku.


Jutro najtańsze trzy kredyty gotówkowe w lipcu

Karol Wilczko
Comperia.pl

(fot. sxc.hu)

Ekspert Comperia.pl