Najlepsza lokata dla Twoich pieniędzy do Świąt Bożego Narodzenia

2010-09-30 22:13:58

Portfele urlopowiczów są sporo chudsze po okresie wakacyjnym. Z kolei co bardziej pracowici studenci mogą się cieszyć z wynagrodzenia za letnią pracę. Kto posiada nadwyżki finansowe, na przełomie września i października zaczyna głowić się, gdzie je ulokować, aby mieć znów do nich dostęp już w okresie świątecznych wydatków. Comperia podpowiada dobre rozwiązania.

Trzy miesiące pozostały do czasu, kiedy ponownie będziemy zmuszeni głębiej sięgnąć do portfeli. Nieuniknione wielkie świąteczne zakupy, moc bożonarodzeniowych podarunków, szał sylwestrowej nocy, wyjazd na narty – aby to wszystko sfinansować, trzeba będzie znów móc dysponować większą sumą. Z jakiej opcji ulokowania posiadanego kapitału najlepiej zatem skorzystać, aby w przeciągu jednego kwartału jak najwięcej nań zarobić? Z pewnością nawet w tak krótkim okresie inwestycyjnym przysłowiowe odkładanie pieniędzy do skarpety jest nierozsądnym pomysłem.
 
Lokata bankowa
Najprościej jest oczywiście założyć lokatę. Na rynku jest całkiem sporo ofert zainwestowania pieniędzy na okres od kilku dni do poszukiwanych zakładanego okresu 3 miesięcy.
 
Najatrakcyjniejsze obecnie lokaty:
czas: do 3 miesięcy, wysokość lokaty: 5 tys. zł, waluta: PLN, oprocentowanie podane w skali roku
 
Odsetki
Oprocentowanie nominalne
Oprocentowanie odpowiednika lokaty (od którego pobierany jest podatek Belki)
Getin Noble Bank (Open Finance)
Lokata Optymalna
61,25 zł
4,85 proc.
6,02 proc.
Toyota Bank
Plan Depozytowy +19 (lokata 3-dniowa)
58,00 zł
4,6 proc.
5,68 proc.
Noble Bank
Lokata Optymalizator II
56,13 zł
4,455 proc.
5,53 proc.
Getin Noble Bank
Internetowa lokataz codziennymi odsetkami
55,88 zł
4,46 proc.
5,51 proc.
Toyota Bank
Plan Depozytowy +19 (lokata 2-dniowa)
54,88 zł
4,4 proc.
5,43 proc.
  Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Należy przy tym oczywiście przypomnieć, że wcześniejsze zerwanie równoznaczne jest ze stratą przynajmniej połowy naliczonych odsetek. Stąd wniosek – zakładanie doskonale oprocentowanej lokaty rocznej z myślą o zerwaniu jej po 3 miesiącach jest pomysłem absurdalnym.
 
Konto oszczędnościowe
Dobrym pomysłem jest także ulokowanie tymczasowej nadwyżki finansowej na koncie oszczędnościowym.
 
Najatrakcyjniejsze obecnie konta oszczędnościowe:
czas: 3 miesięcy, wysokość wkładu: 5 tys. zł, waluta: PLN, oprocentowanie podane w skali roku
 
Odsetki
Oprocentowanie nominalne
Oprocentowanie lokaty-odpowiednika danego konta (od której pobierany jest podatek Belki)
Polbank EFG
Rachunek Mocno Oszczędzający
62,82 zł
5 proc.
6,2 proc.
Meritum Bank
MeritumKonto Silnie Zarabiające
57,28 zł
4,5 proc.
5,68 proc.
Open Finance
Konto Oszczędnościowe (PROMOCJA DO 14 PAŹDZIERNIKA)
57,28 zł
4,5 proc.
5,68 proc.
Millenium Bank
Konto oszczędnościowe
(PROMOCJA DO 30 WRZEŚNIA)
57,01 zł
4,4 proc.
5,5 proc.
Kredyt Bank
Konto oszczędnościowe - Lokata Swobodna
56,00 zł
4,3 proc.
5,42 proc.
BPH
Sezam Oszczędzam Plus
53,23 zł
4,2 proc.
5,2 proc.
Deutsche Bank
db Konto Oszczędnościowe 24h
51,24 zł
4,09 proc.
5,05 proc.
  Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Zyski są w tym przypadku porównywalne z najlepszymi lokatami. Warto przy tym pamiętać, aby ulokowanych pieniędzy jednak „nie ruszać”. Jest to wprawdzie zależne od banku, ale zazwyczaj częstsze niż raz na miesiąc sięganie po oszczędności jest sankcjonowane opłatą w wysokości co najmniej 5 zł.
 
Inwestycja
Wśród produktów strukturyzowanych bardzo trudno znaleźć coś na 3 miesiące. Jedynie Raiffeisen Bank co jakiś czas dysponuje ofertami na 1-2 miesiące. Aktualnie kusi dwumiesięczną lokatą strukturyzowaną Dobry Kurs XII, bazującą na wartości pary walutowej EUR/PLN. W skali roku maksymalnie zakłada ona zysk dziesięcioprocentowy. Okres subskrypcji mija 4 października, inwestycja kończy się na początku grudnia.
 
Również rynek polisolokat jest bardzo szczupły w produkty na 3 miesiące. Właściwie jedyną ofertę – w postaci polisy lokacyjnej Allianz Profit STANDARD – przygotował Allianz Bank (oprocentowanie 4,3 proc.).
 
A może fundusz inwestycyjny bliski konstrukcji lokacie – a więc inwestujący w bony skarbowe? Czemu tutaj nie ulokować na 3 miesiące swoich pieniędzy? To może okazać się najkorzystniejszym rozwiązaniem, choć należy koniecznie pamiętać, iż wyniki funduszów, nawet tych najbezpieczniej inwestujących, zawsze w perspektywie jednego kwartału są zagadką.
 
Dodatek do inwestycji?
Jest inny sposób na nadzwyczaj wysokie oprocentowanie lokaty 3-miesięcznej na 5 tys. zł. Czasem bowiem banki do propozycji ubezpieczeniowo - inwestycyjnej dorzucają, w ramach oferty specjalnej, lokaty gwarantujące naprawdę atrakcyjne odsetki. Przykłady? Choćby DnB Nord – wraz z 3-letnim produktem strukturyzowanym NORD 4 markets dostępna jest lokata promocyjna na 3 miesiące o oprocentowaniu 8 proc. Na tyleż samo procent można otrzymać także lokatę w Getin Noble Banku – jako 'bonus' do produktu „Aktywna Inwestycja”. Niemniej jest to rozwiązanie dla tych, którzy poza wolnymi środkami na 3 miesiące mają też kapitał do zainwestowania na dłuższy okres. Atrakcyjna lokata jest tylko dodatkiem do poważniejszego produktu inwestycyjnego.
 
Cokolwiek
Można samemu spróbować inwestować, można liczyć na szczęście i pomnożenie wolnych środków w Lotto czy zakładach sportowych, można zainwestować w obrazy lokalnego artysty, licząc, że w ciągu kwartału zdobędzie międzynarodowy rozgłos, a jego dzieła będzie można odsprzedać z kilkunastokrotnym zyskiem. Oferta maksimum 3-miesięcznych produktów finansowych jest co prawda zdecydowanie mniej rozległa niż tych półrocznych, rocznych czy jeszcze dłuższych, ale skoro mamy okazję coś zrobić z pieniędzmi, które spożytkujemy dopiero na przełomie roku – czemu z niej nie skorzystać?
 
Mikołaj Fidziński
Analityk Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl