Na co zwracać uwagę wybierając najlepszy kredyt mieszkaniowy?

2010-03-15 15:26:33

W jakiej walucie? Na jak długi okres? W banku, w którym posiadam konto, czy może w innym? Kupować dodatkowe ubezpieczenia czy nie? Na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy kredytowej? To najczęstsze wątpliwości pojawiające się przy ubieganiu się o kredyt mieszkaniowy. Dziś Comperia kolejny raz podpowiada Ci, na co należy zwrócić uwagę wybierając najlepszy kredyt mieszkaniowy!

W jakiej walucie najlepszy kredyt mieszkaniowy?
To chyba najczęściej pojawiające się pytanie zaraz na początku poszukiwania najlepszego kredytu hipotecznego. Kredyt w euro, złotych a może we franku szwajcarskim? O ile kredyty w tej ostatniej walucie praktycznie nie są już dostępne, o tyle kredyty w euro zyskują systematycznie na popularności. Podpowiedź, na co zwracać uwagę wybierając walutę kredytu znajdziesz w naszym poradniku: Kredyt hipoteczny w euro czy w PLN? - Sprawdź różne scenariusze!
 
Wybierając walutę kredytu pamiętaj o kwestii spreadu. Spread walutowy to dodatkowy koszt kredytu mieszkaniowego - każdy bank ustala własne widełka kursowe i w każdym z nich kurs po jakim będziesz spłacał kredyt jest inny.
Przeczytaj nasz raport o spreadzie walutowym.
 
Wybór oferty
Po wyborze waluty kredytu, powinieneś poznać bliżej rynek kredytów hipotecznych i dowiedzieć się więcej na sam temat kredytu mieszkaniowego (co to jest, jakie są zabezpieczenia kredytu, na jaki okres można kredyt zaciągnąć, czy bank staje się właścicielem nieruchomości, itd. - więcej w naszych poradnikach). To pozwoli Ci łatwiej wybrać najlepszą ofertę oraz przygotować się na spotkanie z doradcą w banku lub u pośrednika finansowego. Dlatego rozpocznij swoje poszukiwania najlepszego kredytu mieszkaniowego z porównywarką finansową. Tutaj dowiesz się, co to jest kredyt hipoteczny, co jest najważniejsze przy wyborze oferty, na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy, no i najważniejsze - znajdziesz tutaj najnowsze kredyty hipoteczne i ich rankingi! 
 
W dzisiejszych warunkach rynkowych powinieneś wybrać 2-3 oferty kredytu mieszkaniowego i do tych banków złożyć równolegle wnioski kredytowe. Istnieje zawsze ryzyko, że bank odmówi Ci udzielenia kredytu z powodu, jakiego byś wcześniej nie przypuszczał.
 
A na co zwrócić uwagę wybierając ten najlepszy kredyt mieszkaniowy? Oto kilka wskazówek:
 
  1. Koszty - dobrze je policz
Wybierając najlepszy kredyt mieszkaniowy, w pierwszej kolejności porównaj jego koszty. Nie opieraj się tylko na porównaniu raty kredytu, bo może być ona mylące. Zawsze policz dodatkowe koszty związane z ubezpieczeniem kredytu, innymi ubezpieczeniami, prowizją za jego udzielenie, czy kosztem wyceny. Nasza porównywarka finansowa umożliwia Ci właśnie takie porównanie - po uwzględnieniu wszystkich kosztów, w oparciu o rzeczywistą stopę procentową (RRSO).
 
  1. Ubezpieczenia kredytu - kup tylko te, które potrzebujesz
Praktycznie każdy kredyt mieszkaniowy związany jest z jakimś ubezpieczeniem. Chodzi o ubezpieczenie samego kredytu, czyli ubezpieczenie pomostowe, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego oraz o ubezpieczenie nieruchomości, które jest zawsze obowiązkowe.
 
Coraz częściej banki wymagają lub proponują (za cenę niższej marży kredytowej), dodatkowe ubezpieczenie kredytobiorcy, a więc ubezpieczenie na życie lub od utraty pracy. Przed zakupem takiego ubezpieczenia sprawdź, czy w ogóle jest Ci ono potrzebne oraz czy jego koszt jest adekwatny do tego, co oferuje.
 
  1. Policz, czy promocja się opłaca
            Banki coraz częściej oferują lepsze warunki kredytu mieszkaniowego, pod warunkiem zakupu w banku dodatkowych produktów: ubezpieczenia, konta bankowego czy karty kredytowej. W każdym przypadku sprawdź, czy oferta promocyjna jest godna uwagi - czy oferta standardowa innego banku nie jest tańsza.
 
Więcej o aktualnych promocjach hipotecznych…
 
 
Zapisy umowy kredytowej
Najlepszy kredyt mieszkaniowy to również taki, którego zapisy w umowie kredytowej są klarowne i zrozumiałe dla Ciebie. Dlatego zwróć również uwagę na zapisy, jakie bank stosuje w umowie kredytowej; czy w umowie wpisana jest wysokość marży kredytowej, zasady wcześniejszej spłaty i przewalutowania, itp. Generalnie, czym więcej warunków kredytu jest uregulowanych w umowie kredytowej, tym lepiej - tabele opłat i prowizji oraz regulaminy mogą zmieniać się bez Twojej zgody (co prawda musisz być o tym poinformowany, ale jeśli się nie zgadzasz, to możesz co najwyżej odstąpić od umowy kredytu).
 
Umowa kredytu hipotecznego - sprawdź co warto wiedzieć przed jej podpisaniem!
 
Warunki po wypłacie kredytu
Na koniec jeszcze jedna porada: uzyskanie najlepszego kredytu mieszkaniowego to nie wszystko… Później powinieneś go regularnie spłacać oraz pamiętać o warunkach, jakie musisz spełnić po jego wypłacie. Chodzi przede wszystkim o dostarczenie do banku odpisu z księgi wieczystej z potwierdzeniem, że jesteś właścicielem nieruchomości, a bank jest wierzycielem hipotecznym wpisanym w IV dziale tejże księgi.
 

W ten oto sposób na pewno znajdziesz z Comperią najlepszy kredyt mieszkaniowy!

 

A Twoim zdaniem, który kredyt mieszkaniowy w euro jest najlepszy? Podziel się swoją opinią na naszym forum o kredytach hipotecznych!

 

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam