Na co zwracać uwagę poszukując karty kredytowej?

2013-07-24 08:32:51

Poszukując karty kredytowej dla siebie należy zwrócić uwagę i porównać kilka parametrów. Które z nich są ważniejsze, a które nieco drugoplanowe, pisze Comperia.pl.

Ile będziesz płacić za kartę?

Absolutnie podstawową cechą karty kredytowej jest jej cena, tzn. ile co miesiąc czy co rok trzeba zapłacić za jej posiadanie. Nie chodzi jednak wcale o to, aby wybrać kartę najtańszą - oferta każdego banku jest trochę inna, i może za dodatkowe ubezpieczenia, programy lojalnościowe, zwrot 1 proc. transakcji bezgotówkowej czy inne bonusy warto zapłacić parę złotych więcej. Chodzi bardziej o świadomość za co się płaci, i czy na tle ofert innych banków nie przepłaca się. Koniecznie trzeba także pamiętać o tym, że niektóre karty są darmowe tylko przez pierwszy rok użytkowania.

Opłaty za korzystanie z karty w wielu bankach uzależnione są od aktywności w korzystaniu z niej. Oczywiście im bardziej prestiżowe karty, tym te wymogi wyższe, ale i dla standardowych różnią się one znacznie między bankami. Na przykład w AliorSync darmowe korzystanie z karty przez rok zapewniają transakcje rzędu na kwotę min. 15 tys. zł przez poprzednie 12 miesięcy (a więc średnio 1 250 zł miesięcznie). Wydatki poniżej 7,5 tys. zł oznaczają roczną opłatę w wysokości 70 zł. Z kolei w Getin Banku miesięcznej 5-złotowej opłaty można uniknąć wykonując transakcje na 300 zł, a w Credit Agricole trzeba wydać 400 zł, aby uniknąć opłaty miesięcznej w kwocie 3,50 zł.

Sporo zależy też od potrzeb i preferencji klienta w korzystaniu z karty. Dla jednego mniejszym kłopotem będzie pamiętanie o regularnych, comiesięcznym wydatkach kartą na kilkaset złotych. Ktoś inny może preferować wymóg określonej aktywności w ciągu roku, a nie miesiąca, bo kupując raz sprzęt AGD czy RTV już wypełni lwią część wymogu rocznych wydatków. Dlatego po prostu trzeba mieć kartą dopasowaną jak najlepiej do siebie.

Oprocentowanie nie aż takie ważne

Właściwie oprocentowanie karty kredytowej to istotny parametr tylko dla tych osób, które nie zamierzają regularnie spłacać całego długu w okresie bezodsetkowym lub niewiele dłuższym. Poza tym, i tak stosunkowo niewiele kart kredytowych jest oprocentowanych na niższym poziomie niż maksymalny dopuszczalny obecnie, tj. 16 proc. w skali roku. O ile różnica między oprocentowaniem karty na poziomie 12 i 16 proc. ma znaczenie przy spłacaniu długu na karcie przez rok, to przy 2 miesiącach jest ona znikoma.

Warto być natomiast świadomym długości okresu bezodsetkowego karty kredytowej. Im dłuższy, tym więcej czasu mamy na spłatę danej transakcji. Różnice w polskich bankach sięgają nawet 10 dni, a to już pewna różnica.

Okres bezodsetkowy na standardowych kartach kredytowych
Bank
Nazwa oferty
Okres bezodsetkowy
BNP Paribas
MasterCard Classic
61
GetinOnline
Karta Kredytowa GET
59
AliorSync
SyncCreditMasterCard
58
Alior Bank
Karta Kredytowa Silver
58
Raiffeisen Polbank
VISA Classic
58
Getin Noble Bank
MasterCard Standard
56
Bank BGŻ
MasterCard/Visa Standard
56
Deutsche Bank PBC
VISA Elektron
56
Bank Millennium
Karta Millennium Visa/MasterCard Impresja
56
Toyota Bank
Toyota Black Pearl/Ice Rose
56
Kredyt Bank
Karta Kredyt Bank VISA Classic
56
Pekao
Pekao MasterCardCredit / Elektroniczna Karta Kredytowa Visa Regata
55
BOŚ
Visa Classic
55
Błękitna Karta Kredytowa
55
Meritum Bank
Visa Classic
54
Bank BPH
Złotówka
54
CréditAgricole
CréditAgricole VISA Standard
54
Bank Zachodni WBK
MasterCard PAYBACK
54
Santander Consumer Bank
VISA TurboKARTA
54
Nordea Bank
Karta kredytowa Nordea
54
mBank
MasterCard Standard
54
Citi Handlowy
Citibank Silver
54
MultiBank
MasterCard Standard Paypass
53
ING Bank Śląski
Karta ING Visa / MasterCard
52
Eurobank
VISA Gold Standard
52
INVEST-BANK
MasterCard Classic EMV
52
Bank BPS
Karta kredytowa BPS VISA Credit
51
GBS Bank
VISA KREDYTOWA z opcją spłat ratalnych
51
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Co bank dodaje ci w zamian?

Jak już wspomniano, warto zwrócić uwagę także na inne cechy karty kredytowej. Kilka banków stosuje tzw. moneyback, czyli na koniec miesiąca zwraca jakąś część wydatków poniesionych kartą. Przykładowo, AliorSync oddaje aż 5 proc. wartości transakcji internetowych, Bank Millennium na kartach Impresja tyleż samo od wartości zakupów dokonanych kartą w wybranych punktach handlowo-usługowych, a BNP Paribas „tylko” 1 proc., ale za to od wszystkich płatności kartą bez wyjątku.

Sporo banków ma także swoje programy rabatowe (zniżki u partnerów, albo zbieranie punktów), niemało oferuje usługi osobistych doradców czy pakiety ubezpieczeniowe, w tym assistance. Niektóre banki traktują przelewy z karty kredytowej jako transakcje bezgotówkowe (więc obowiązuje je także okres bezodsetkowy). Słowem, jest w czym wybierać, jest po co szukać.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam