Mocniejszy złoty i od razu raty kredytów hipotecznych w dół!

2009-11-16 14:04:56

Comperia co tydzień śledzi zmiany na rynku kredytów hipotecznych. W ubiegłym tygodniu znacznie spadła średnia wysokość spreadów dla wszystkich kredytów denominowanych do walut obcych. Sprawdź jak przełożyło się to na wysokość Twojej raty kredytowej!

W przeciągu ostatniego tygodnia można zaobserwować znaczne zmiany wysokości rat kredytów hipotecznych. Przyczyną takiego stanu rzeczy są przede wszystkim znaczne wahania kursów walut obcych w stosunku do złotówki. Według naszego kredytometru, który uwzględnia średni spread na każdej walucie, w porównaniu do ubiegłego tygodnia złotówka umocniła się w stosunku do dolara franka i euro o odpowiednio 9, 12 i 7 groszy. W tym samym czasie rynkowe stopy procentowe pozostały bez zmian.
 
Gdzie najtaniej
 
Zdecydowanie najtańszą opcją wśród kredytów hipotecznych są te, denominowane do dolara amerykańskiego. W przypadku modelowego kredytu w wysokości 200 tys. zł, zaciągniętego na 30 lat, miesięcznie przyjdzie nam zapłacić za obsługę zobowiązania poniżej 800 zł. O ok. 100 zł droższe w obsłudze są natomiast kredyty denominowane do franka i euro. Ich miesięczne raty nie przekraczają jednak 900 zł, co w dalszym ciągu czyni je atrakcyjnymi dla kredytobiorców gotowych na przyjęcie ryzyka kursowego.
 
Dlaczego złotówki są najdroższe
 
Zdecydowanie najdroższą opcją pozostają zaś kredyty hipoteczne w naszej rodzimej walucie. Jako jedyne wymagają obciążenia naszego miesięcznego budżetu kwotą przekraczającą 1 tys. zł. Wynika to z faktu, iż w Polsce mamy do czynienia ze znacznie wyższymi niż za granicą stopami procentowymi, od których bezpośrednio zależy także oprocentowanie kredytów hipotecznych. WIBOR powyżej 4 proc. to ponad 2 pkt. proc. więcej niż w przypadku którejkolwiek z walut obcych. Nie mniej jednak, kredytobiorcy zadłużeni w złotówkach unikają ryzyka związanego z wahaniami kursowymi. Ich kolejne spłaty są zatem dużo stabilniejsze, co pozwala na efektywniejsze planowanie swoich wydatków.
 
Zmiana wysokości rat kredytów hipotecznych
 
kredyt hipoteczny raty 
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Zmiana wysokości średniego oprocentowania kredytów hipotecznych

kredyt hipoteczny raty

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

Zmiana wysokości średnich kursów spłaty kredytów hipotecznych

kredyt hipoteczny raty

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

Chcesz podyskutować o kredytach hipotecznych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl

 

 
Ekspert Comperia.pl