Mikrofirma: najlepsze kredyty na dowolny cel – czerwiec 2021 r.

2021-06-22 11:52:02

Według najnowszych danych, opublikowanych przez BIK, w kwietniu 2021 r. 12,5 tys. polskich przedsiębiorców skorzystało z oferty kredytowej, dostępnej dla sektora MSP. Liczba kredytów zaciągniętych ogółem w badanym miesiącu była wyższa aż o 73,2% w porównaniu do kwietnia 2020 r., a łączna kwota udzielonego finansowania o 61,6% przekroczyła wynik zeszłoroczny, osiągając wartość 1,738 mld zł.

Co trzecia kwietniowa pożyczka dla biznesu (71,2%) zasilała konto firmy z branży usługowej (45,5%) lub handlowej (25,7%).

Największą popularnością w kwietniu br. cieszyły się kredyty obrotowe (zawarto 4,2 tys. umów na łączną kwotę 670 mln zł). Ponadto, popularne były  limity w rachunku bieżącym (3,7 tys. umów na łączną kwotę 491 mln zł), czyli kredyty zazwyczaj krótkoterminowe, których zasady działania zwykle przypominają mechanizm popularnych wśród konsumentów limitów odnawialnych w kontach.

Najmniejsze zainteresowanie wśród mikroprzedsiębiorców odnotowano w kwietniu w stosunku do kredytów inwestycyjnych (0,7 tys. umów na łączną kwotę 282 mln zł). Te często pozwalają na pozyskanie dużo wyższych kwot finansowania przy większej rozpiętości dostępnych okresów spłaty, ale zazwyczaj wiążą się z większą liczbą formalności i koniecznością dokumentowania wydatków.

Chcąc zdobyć środki na różne potrzeby (zarówno te związane z regulowaniem bieżących wydatków, jak i drobne inwestycje), a przy tym chcąc zagwarantować sobie możliwość spłaty zobowiązania w wygodnych, niskich ratach, przedsiębiorcy najczęściej sięgają po pożyczki i kredyty na dowolny cel, związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Sprawdziliśmy, które banki mają w ofercie takie produkty i w którym z nich mikrofirmy uzyskają najlepsze warunki spłaty.

TOP 5 kredytów MSP: czerwiec 2021 r.

Ranking kredytów i pożyczek na dowolny cel dla mikrofirm przeprowadziliśmy w oparciu o zasadę, zgodnie z którą jeden bank może się pojawić w zestawieniu tylko raz. O kolejności miejsc w tabeli rankingowej decydowała wysokość marży.

TOP 5 pożyczek dla mikrofirm: czerwiec 2021 r.

Bank

Oferta

Marża

Prowizja  przygotowawcza

Prowizja za rozpatrzenie wniosku

Min. okres prowadzenia firmy

Maks. okres kredytowania

Kwota kredytu

Nest Bank

BIZnest Kredyt w Ratach - Przedsiębiorca

od 0,4%

3,99%

0 zł

12 mies.

96 mies.

10-350 tys. zł

PKO Bank Polski

Pożyczka MSP

od 3,15%

2%

0 zł

18 mies.

60 mies.

5-500 tys. zł

Crédit Agricole

Pożyczka Biznes

od 3,5%

od 1,5%

0 zł

24 mies.

84 mies.

10-250 tys. zł

ING Bank  Śląski

Pożyczka dla Firm

5,5% (dla kwot pow. 100 tys. zł)
LUB
6,5% (dla kwot do 100 tys. zł)

2,5%

0 zł

6 mies.
(12 - jeśli pożyczka jest bez zabezpieczenia)

96 mies.

do 500 000 zł bez zabezpieczenia

mBank

Pożyczka dla Firm

6,5%

2%

0 zł

12 mies.

84 mies.
(72 miesiące, jeśli prowadzisz firmę od roku do dwóch lat)

1-200 tys. zł

Źródło: porównywarka Comperia.pl

Najlepsze warunki kredytowe dla mikrofirm oferuje obecnie Nest Bank w ramach BIZnest Kredytu w Ratach – Przedsiębiorca, bez zabezpieczeń i bez poręczycieli. Marża w ramach tej oferty zaczyna się już od 0,4%, co w połączeniu ze stosowaną przez bank stopą WIBOR® 3M składa się na oprocentowanie już od 0,61%. Maksymalna dostępna kwota finansowania to aż 350 tys. zł, a okres spłaty sięga do 8 lat.

Niewątpliwą zaletą oferty jest możliwość uzyskania finansowania bez wizyty w banku – na życzenie. Przedsiębiorca wnioskujący o kredyt może wskazać dogodne dla siebie miejsce, np. siedzibę własnej firmy, i tam podpisać umowę w obecności pracownika banku.

Wnioskowanie o kredyt wymaga minimum formalności, a po zawarciu umowy od kredytobiorcy nie są wymagane żadne faktury potwierdzające wykorzystanie środków.

Pożyczka online nawet na 8 lat

Spośród banków uwzględnionych w tabeli rankingowej wniosek online o kredyt dla firm przedsiębiorcy mogą złożyć w ING, mBanku (nowi klienci muszą się jednak zjawić na podpisanie umowy w placówce banku) i PKO BP (opcja dostępna tylko dla obecnych klientów z aktywną bankowością elektroniczną). Najwyższą kwotę finansowania (500 tys. zł) oferują ING i PKO, a najdłuższy okres spłaty (8 lat) Nest Bank i ING.

Ekspert Comperia.pl