13.11.2012, 13:51

Lokaty to nie jedyny sposób na oszczędzanie cz. 2

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 4 głosów)

W bankach oszczędzać można w zasadzie na dwa sposoby - albo inwestując pieniądze, albo … zwracając większą uwagę na opłaty pobierane przez instytucję i w pełni wykorzystywanie możliwości, jakie dają produkty finansowe. Comperia.pl podpowiada, jak to zrobić?

Ostatnio Comperia.pl pisała o tym, w jaki sposób oszczędzić choćby niewielkie kwoty poprzez świadome użytkowanie kart debetowych oraz wykorzystywanie w pełni funkcjonalności kont bankowych (więcej możesz przeczytać tutaj). To nie są jedyne sposoby na zwiększenie zasobności portfela. Do tego celu można również wykorzystać karty kredytowe, wystarczy rozsądnie i umiejętnie nimi zarządzać.

Karta kredytowe – dodatkowe środki za darmo, ale…

Dodatkową pozycją w domowym budżecie mogą być oszczędności uzyskane dzięki umiejętnemu używaniu karty kredytowej. Produkt ten charakteryzuje się zaletą nie do przecenienia – okresem bezodsetkowym.

Co to takiego? Okres bezodsetkowy oznacza, że kredyt na karcie jest nieoprocentowany nawet przez 61 dni. Należy tylko pamiętać, że dotyczy tylko transakcji bezgotówkowych. Przy właściwym wykorzystaniu darmowego kredytu, można co miesiąc wypracować pewne oszczędności.

Oto jak to zrobić: każdy z nas raz w miesiącu wykonuje określone płatności. Zróbmy je, wykorzystując do tego kartę kredytową, a nasze wynagrodzenie przelejmy na konto oszczędnościowe. W ten sposób do naszego wynagrodzenia zostaną dopisane odsetki (nasz zarobek), a my uregulujemy rachunki środkami pochodzącymi z nieoprocentowanego kredytu. Gdy przyjdzie termin spłaty karty, dokonamy tego z następnego wynagrodzenia.

Aby jednak w pełni wykorzystać takie udogodnienie, należy dobrze poznać zasady działania karty kredytowej. O tym jak działa karta kredytowa dowiesz się tutaj

Czy wszystkie produkty bankowe są potrzebne?

Kolejnym krokiem do znalezienia dodatkowych oszczędności w produktach bankowych jest dokładne przeanalizowanie posiadanych produktów finansowych. Może się bowiem okazać, że płacimy za coś, z czego w ogóle nie korzystamy. Przykładem może być chociażby druga karta debetowa do rachunku, czy też karta kredytowa w innej instytucji.

Warto co jakiś czas zrobić dokładny przegląd produktów finansowych i zostawić tylko te, z których aktywnie korzystamy. Dzięki temu nie tylko uporządkujemy swoje finanse, ale także zaoszczędzimy kilka lub nawet kilkanaście złotych w miesiącu.

Oszczędzać w banku można nie tylko na lokatach. Koszty ponoszone z tytułu korzystanie z produktów finansowych stanowią dość istotny element w wielu domowych budżetach. Niestety, nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, pozostawiając je bez odpowiedniego nadzoru. Szkoda, bo w ujęciu sumarycznym mogą one stanowić naprawdę spory koszt.  Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (13.11.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Na czym polegał wałek z polisolokatami? 9.5.2016 13:03 przez:
fed
Gdzie najlepsza lokata bez konta? 25.3.2016 12:01 przez:
helen
Lokata walutowa w Deutsche Banku. - co sądzicie? 10.3.2016 9:58 przez:
carlos
db lok@ta 5% Deutsche Bank - co sądzicie? 9.3.2016 13:34 przez:
Arias
Lokata Zysk + co sądzicie? 22.12.2015 8:20 przez:
yarek

forum o lokatach

Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe