09.11.2012, 10:50

Lokaty to nie jedyny sposób na oszczędzanie cz. 1

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 3 głosów)

Oszczędzanie to trudne zadanie - wymaga nie tylko samodyscypliny, ale także dobrej znajomości produktów finansowych. Warto jednak pamiętać, że oszczędzać można na dwa sposoby - albo lokując czy inwestując swoje pieniądze, albo… zwracając większą uwagę na opłaty pobierane przez bank. O jakich opłatach mowa? Sprawdźmy.

Korzystanie z większości produktów bankowych kosztuje. Banki naliczają opłaty za prowadzenie konta, za użytkowanie karty, pobierają prowizje za udzielenie kredytu, czy też za zakup jednostek funduszy inwestycyjnych.

Dlatego bardzo ważne jest, aby dokładnie liczyć ile i za co płacimy. Choć na pozór niewielkie opłaty wydają się mało istotne, to jednak w ujęciu sumarycznym potrafią przybrać naprawdę zaskakujące rozmiary. Kontrola takich wydatków pozwala zaoszczędzić całkiem spore pieniądze.

Opłaty za konto można uniknąć

Kontrolę warto zacząć od podstawy, czyli o kosztów związanych z prowadzeniem konta osobistego. Wiele osób co miesiąc płaci nawet kilkanaście złotych za prowadzenie rachunku, mimo że na rynku nie brakuje banków, które tę usługę oferują zupełnie za darmo. Wynika to z faktu, że większość z nas nie lubi zmian, a co za tym idzie, wiążemy się z daną instytucją i danym kontem na długi okres. Nie ma, oczywiście, w tym nic złego, o ile uważa się na wzrost obciążających nas opłat.

Należy jednak mieć na uwadze, że przesadna bierność w okresie szybko zmieniających się realiów rynkowych nie jest zbyt opłacalnym rozwiązaniem. Opłaty za prowadzenie ROR-u nie są co prawda wysokie, ale jeśli istnieje możliwość korzystania z takiej samej usługi za darmo, to dlaczego tego nie robić?

Karta za 0 zł - duża oszczędność

Kolejnym produktem bankowym, dzięki któremu można miesięcznie zaoszczędzić kilkanaście złotych jest karta płatnicza. I nie chodzi tylko o to, aby aktywnie z niej korzystać i w ten sposób uniknąć opłaty za jej użytkowanie. Mowa również o wykorzystywanie z programów rabatowych dołączanych do takich kart.

Realne korzyści przynosi także usługa moneyback, która polega na tym, że bank na koniec miesiąca zwraca posiadaczowi karty określony procent od wartości dokonanych transakcji. W pewnym sensie więc dokonuje się zakupu towarów i usług z kilkuprocentowym rabatem. Nieraz banki oferują też punkty w programach lojalnościowych za transakcje kartami. Potem można wymieniać je na nagrody.

Nadwyżki przelewaj na konto oszczędnościowe

I najważniejsza zasada, z której nadal korzystają nieliczni - wszystkie nadwyżki finansowe należy przelewać na konto oszczędnościowe. Produkty takie są dostępne praktycznie w każdym banku. Trzymając oszczędności tylko i wyłącznie na rachunku osobistym, który zazwyczaj nie jest w ogóle oprocentowany, tracimy. Przelanie wynagrodzenia na konto oszczędnościowe, choćby na parę dni, pozwoli uzyskać dodatkowo kilka złotych dodatkowych oszczędności.

W drugiej części artykułu przeczytasz m.in. o tym, jak rozsądnie i oszczędnie użytkować kartę kredytową.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (09.11.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Na czym polegał wałek z polisolokatami? 9.5.2016 13:03 przez:
fed
Gdzie najlepsza lokata bez konta? 25.3.2016 12:01 przez:
helen
Lokata walutowa w Deutsche Banku. - co sądzicie? 10.3.2016 9:58 przez:
carlos
db lok@ta 5% Deutsche Bank - co sądzicie? 9.3.2016 13:34 przez:
Arias
Lokata Zysk + co sądzicie? 22.12.2015 8:20 przez:
yarek

forum o lokatach

Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe