Lokaty bez podatku Belki, czyli efektywne oszczędzanie! Sprawdź z Comperią!

2010-01-04 08:13:07

Kiedy zakładasz tradycyjną lokatę bankową ciąży nad nami słynny podatek Belki, który zmniejsza Twój zysk o 19 %. Sprawia to, że niektóre lokaty nie przynoszą pożądanego zysku. Czy jest to nieuniknione? Czy istnieją lokat bez podatku Belki? Comperia odpowiada na to pytanie i jednocześnie podpowiadamy co można zrobić, by uniknąć podatku od lokat bankowych.

Lokaty jednodniowe
 Lokaty z jednodniową kapitalizacją odsetek są bardzo ciekawym rodzajem lokat bez podatku Belki. Ich warunkiem jest kapitalizacja odsetek każdego dnia. Jeżeli te jednodniowe odsetki nie przekroczą kwoty 49 groszy, to są zaokrąglane zgodnie z regułą matematyczną do 0 zł, a więc podatek od lokat bankowych również wynosi 0 zł. Lokata z jednodniową kapitalizacją odsetek powtarza tę operację każdego dnia a my możemy cieszyć się wysokim zyskiem.
 
Lokata na 6 miesięcy, kwota 10 000 zł
 
Bank
Oprocentowanie „ubruttowione”
Meritum Bank
Open Finance/ Noble Bank
7,07 %
 
 
 
 
 
 
Te 2 najlepsze oferty na stronie Comperii, to właśnie lokaty jednodniowe. Ich oprocentowanie zostało „ubruttowione”, by można było porównać je z tradycyjnymi lokatami, a te odstają o ponad 1 punkt procentowy od lokat bez podatku Belki, gdyż kolejna oferta - Toyoty Banku to  oprocentowanie zaledwie 5,85 %.
 
Polisy lokacyjne to też lokaty bez podatku
 Polisy lokacyjne to połączenie lokaty z ubezpieczeniem - wspólna oferta banku i towarzystwa ubezpieczeniowego. Jej forma prawna również zwalnia nas z obowiązku płacenia podatku od lokat bankowych, ale oprocentowanie polis nie jest już tak atrakcyjne jak wyżej przedstawionych lokat z jednodniową kapitalizacją odsetek.
 
Konta oszczędnościowe
Konta oszczędnościowe z jednodniową kapitalizacją odsetek są również sposobem na ominięcie podatku od zysków kapitałowych od lokat bankowych. W tym przypadku trzeba jednak uważać na ewentualne opłaty przy wypłacie pieniędzy lub konieczność założenia dodatkowo konta osobistego, co jest warunkiem w niektórych bankach.
 
Najlepsze konta oszczędnościowe znajdziesz w naszej porównywarce!
 
Lokaty zagraniczne
Myśląc o omijaniu podatku od lokat bankowych postanowiliśmy sprawdzić lokaty zagraniczne. Z tym pytaniem Comperia zwróciła się do Krajowej Izby Podatkowej. Niestety odpowiedź KIP nie jest taka, jaką chcielibyśmy usłyszeć. Osoby zakładające lokatę za granicą zapłacą podatek Belki, pomniejszony o podatek, jaki płacili za granicą. Co z tego wynika?
Tak czy inaczej zapłacimy 19 %, z tą różnicą, że część zapłacimy państwu, w którym założyliśmy lokatę, a resztę - w Polsce…
 
Chcesz podyskutować o oszczędzaniu - jak, gdzie…? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl
Jacek Kasperczyk