Lokata na 15 proc.? To możliwe, ale…

2012-07-27 09:27:04

Banki oferują lokaty na 8,9 czy 15 proc. Tak wysokie oprocentowanie depozytu niesie za sobą jeden warunek- wraz z lokatą klient musi wpłacić część środków na produkt ubezpieczeniowo-inwestycyjny. W praktyce będzie to lokata z funduszem. Comperia.pl prezentuje oferty banków w tym zakresie.

Nawet najlepsze lokaty standardowe mają marne oprocentowanie?
Aktualnie najlepsze standardowe lokaty półroczne czy roczne nie przekraczają 6,5 proc. w skali roku. Rzeczywiście, w porównaniu z ofertą depozytów na poziomie 8 proc.,9 proc. czy nawet kilkunastu procent standardowe lokaty wydają się być nieciekawą ofertą. Jednak lokaty o ponadprzeciętnym oprocentowaniu nie są produktem dostępnym dla wszystkich. Albo są to lokaty promocyjne dla nowych klientów banku (o tym pisaliśmy tutaj) albo lokaty z produktem inwestycyjnym.

Tutaj są dwie możliwości. Lokata z funduszem, czyli zakup jednostek wybranych funduszy inwestycyjnych, lub lokata z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

Zestawienie lokat z produktami inwestycyjnymi znajdziesz tutaj.

Czego można się spodziewać w ofercie banków?
Zestawienie przygotowane przez porównywarkę finansową Comperia.pl pokazuje, że lokaty z funduszem czy lokaty z produktem ubezpieczeniowo-inwestycyjnym są dostępne w ponad 15 bankach.

Produkty skonstruowane są najczęściej tak, że do rozpoczęcia inwestycji wystarczy kilka tysięcy złotych. Połowę z tej kwoty klient lokuje na kilkumiesięcznym depozycie o ponadprzeciętnym oprocentowaniu. Drugą połowę należy zainwestować w jednostki wybranego funduszu inwestycyjnego czy np. w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy. W niektórych przypadkach proporcje podziału środków są nieco inne.

Lokata to haczyk, uważaj na produkt inwestycyjny
W tym połączeniu produktów lokata jest wabikiem dla klientów - przekaz „10 proc. zysków” bardzo dobrze wygląda na reklamach. Warto jednak pamiętać, że lokata z ponadprzeciętnym oprocentowaniem kończy się po kwartale, 6 miesiącach czy roku, a druga część środków pozostaje w produkcie inwestycyjnym.

Po pierwsze należy się zastanowić, czy taki produkt jest klientowi potrzebny. Po drugie - jakie są koszty inwestycji (opłata manipulacyjna przy zakupie jednostek funduszu i opłata za zarządzanie). Dodatkowo należy mieć na uwadze, że po roku taka inwestycja może przynieść straty, które nie zostaną zbilansowane nawet ponadprzeciętnym zyskiem z lokaty.

Przy wyborze takiej oferty warto brać pod uwagę m.in. czy zakończenie inwestycji nie wiąże się z dodatkowymi opłatami oraz czy klient ma możliwość wyboru konkretnego funduszu. Jeśli dana osoba nie jest skłonna do ryzyka i chce zapewnić bezpieczeństwo swoim oszczędnościom, powinna pozostać przy lokatach bankowych i tam wpłacić całość oszczędności.

Z drugiej strony, jeśli klient ma skłonność do ryzyka i zamierza zainwestować w bardziej ryzykowne produkty, które powinny przynieść relatywnie wyższą stopę zwrotu, to warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem. W końcu nie codziennie banki dają możliwość założenia lokaty na kilkanaście procent. Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl
 

Marcin Zienkiewicz

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam