Kredyty z najniższą marżą: marzec 2021 r.

2021-03-09 10:18:24

Czy popyt na kredyty firmowe wzrośnie już w najbliższym kwartale? Do inwestowania w rozwój biznesu z pewnością będzie zachęcać niskie oprocentowanie. Kredyt na finansowanie działalności przedsiębiorcy mogą zdobyć z marżą już od 0,4%.

Jak wskazują dane Biura Informacji Kredytowej, pandemia znacząco ograniczyła plany rozwojowe drobnych przedsiębiorców, co widać między innymi w głębokim spadku zainteresowania zewnętrznym finansowaniem. W styczniu 2021 r. banki udzieliły mikrofirmom 10,3 tys. kredytów na łączną kwotę 1,1 mld zł. To aż o 29,4% mniej nowo zawartych umów w porównaniu do stycznia 2020 r. Jednocześnie łączna wartość udzielonego w tym czasie finansowania zmalała o33,1%.

Największe osłabienie popytu wśród mikroprzedsiębiorców BIK odnotował w zakresie kredytów obrotowych (zarówno liczba, jak i łączna wartość nowo zawartych umów zmniejszyły się o 35,3%) oraz inwestycyjnych (24% mniej nowych umów przy spadku ich łącznej wartości o 28,9%). Choć ujemna dynamika sprzedaży dotknęła również kredyty w kontach bieżących, to w ich przypadku różnica – zarówno między liczbą, jak i łączną wartością podpisanych umów w styczniu bieżącego i poprzedniego roku – okazała się najniższa, wynosząc odpowiednio: 14,9% i 24,6%.

Będzie (trochę) łatwiej o kredyt

Po jakże trudnym dla wielu przedsiębiorców 2020 roku rok 2021 może upłynąć pod znakiem stopniowego powrotu do optymizmu gospodarczego. Jak wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego, I kwartał 2021 r. powinien przynieść lekkie złagodzenie polityki kredytowej dla sektora MSP. W połączeniu z utrzymującymi się niskimi stopami procentowymi pozwoli to na zwiększenie dostępu do taniego finansowania, potrzebnego wielu mikro, małym i średnim firmom w celu odrobienia zeszłorocznych strat i przyspieszenia tempa rozwoju biznesu.

Ranking kredytów dla mikrofirm

Sprawdziliśmy, na jakie warunki cenowe mogą obecnie liczyć przedsiębiorcy poszukujący kapitału na inwestycje lub zaspokojenie codziennych wydatków firmowych. Podczas przeglądu ofert uwzględnialiśmy po jednym, najlepszym kredycie lub pożyczce gotówkowej poszczególnych banków, dzięki którym można pozyskać 50 000 zł ze spłatą rozłożoną na 12 miesięcy. Z dostępnych ofert wyłoniliśmy TOP 5 z najniższą marżą.

TOP 5 kredytów dla mikrofirm: marzec 2021 r.
BankOfertaMarżaProwizja za rozpatrzenie wnioskuMin. okres działalności firmy
Nest Bank
BIZnest Kredyt w Ratach - Przedsiębiorca
od 0,4%
0 zł
12 mies.
ING  Bank Śląski
Pożyczka dla Przedsiębiorców
2,5% - 6,9%
0 zł
6 mies.
PKO Bank Polski
Pożyczka MSP
od 2,89%
0 zł
18 mies.
Crédit Agricole
Pożyczka Biznes bez zabezpieczeń rzeczowych
4,5%
0 zł
24 mies.
mBank
Pożyczka dla firm
6,5%
0 zł
12 mies.
Źródło: porównywarka Comperia.pl

Najkorzystniejszą marżę firmowego kredytu gotówkowego oferuje obecnie Nest Bank w ramach BIZnest Kredytu w Ratach – Przedsiębiorca. Osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą mogą zdobyć niezbędną gotówkę nawet w 24 godziny, bez wizyty w banku, a decyzję kredytową online poznają nawet w 10 minut.

Odsetki od BIZnest Kredytu w Ratach – Przedsiębiorca są wyliczane w oparciu o marżę od 0,4%, powiększoną o stopę WIBOR® 3M, co przekłada się na niskie oprocentowanie: od 0,61% w skali roku. Maksymalna kwota kredytu to 350 tys. zł. Pozyskany kapitał można przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą – bez potrzeby przedkładania faktur potwierdzających wykorzystanie środków.

Do uzyskania BIZnest Kredytu w Ratach – Przedsiębiorca nie jest wymagane ustanawianie zabezpieczeń majątkowych ani poręczeń, chociaż zainteresowani mogą skorzystać z zabezpieczenia spłaty w postaci gwarancji PLD de minimis lub ubezpieczenia spłaty kredytu. Oferta jest dostępna dla firm, które działają minimum 12 miesięcy.

Co najmniej roczny staż działalności wymagany jest również w mBanku, którego Pożyczka dla firm zamyka bieżące zestawienie najlepszych kredytów dla małych firm. Więcej, bo aż 18 miesięcy prowadzenia własnego biznesu, wymaga od wnioskujących o Pożyczkę MSP PKO Bank Polski. Spośród instytucji, które trafiły do marcowego TOP 5, najbardziej restrykcyjne warunki pod względem minimalnego okresu działalności obowiązują w Credit Agricole. Z Pożyczki Biznes bez zabezpieczeń rzeczowych mogą w tym banku skorzystać jedynie przedsiębiorcy działający na rynku od co najmniej 2 lat. Firmy najmłodsze stażem (poniżej roku) z kolei finansowania powinny szukać w ING Banku Śląskim, którego Pożyczka dla Przedsiębiorców jest dostępna dla przedsiębiorców posiadających własną działalność od co najmniej 6 miesięcy.

Ekspert Comperia.pl