Kredyty w CHF po wejściu do strefy euro-co z nimi będzie? Sprawdź z Comperią!

2010-02-06 13:36:22

Posiadasz kredyt denominowany do franka szwajcarskiego lub zastanawiasz się nad zaciągnięciem zobowiązania w tej walucie? Nie wiesz, czy w perspektywie wejścia Polski do strefy euro jest to korzystne? Comperia podpowiada czy kredyty w CHF w dalszym ciągu będą opłacalne. Sprawdź, czy warto zaciągać kredyty w CHF!

Wejście Polski do strefy euro to tylko kwestia czasu. Polski rząd zobowiązał się do przyjęcia wspólnej waluty już w momencie akcesji do Unii Europejskiej. Powszechne dyskusje nad celowością tego rozwiązania nie mają zatem sensu. Niemniej jednak, warto zastanowić się nad tym, jak zmienią się nasze zobowiązania kredytowe po wymianie złotówek na euro. Czy w danej perspektywie zaciąganie dzisiaj kredytu hipotecznego we frankach jest opłacalne? Od czego będzie zależała wysokość raty kredytowej? Czy warto przewalutować kredyty w CHF na euro? Comperia.pl odpowiada na te pytania.
 
Wejście do strefy euro – co ze z kredytami w PLN i euro?
 
Po okresie pozostawania w mechanizmie ERM2, w Polsce zostanie wprowadzona nowa waluta. Wszystkie dotychczasowe ceny, jak również wysokości kredytów, zostaną zatem przeliczone na euro po korzystnym dla kredytobiorców średnim kursie wymiany NBP. W miejsce dotychczasowej stawki WIBOR wprowadzona zostanie natomiast zdecydowanie niższa obecnie stawka EURIBOR. Kredytobiorcy zadłużeni w złotówkach odczują więc nie tylko spadek wysokości miesięcznej raty, ale także unikną konieczności poniesienia kosztów spreadu walutowego. W przypadku kredytów denominowanych do euro znikną natomiast miesięczne koszty związane z zakupem w banku obcej waluty.
 
Kredyty w CHF po wejściu do strefy euro
 
Rozpatrując kredyty w CHF należy stwierdzić, iż teoretycznie zmieni się niewiele. W dalszym ciągu będą to kredyty walutowe. Jedyne co ulegnie zmianie to waluta za jaką kupować będziemy franki szwajcarskie, aby spłacić comiesięczne raty. W tym wypadku dotyczy to kursu EUR/CHF. To czy nasze realne zobowiązania spadną zależy zaś od dwóch kwestii.
 Pierwsza z nich to wysokość kursu jednorazowej wymiany złotówek na euro. Generalnie im niższy kurs po jakim przyjmiemy euro, tym lepsza sytuacja kredytobiorców. Oczywiście powinien on odpowiadać realnemu parytetom siły nabywczej obu walut, niemniej jednak nawet niewielkie odchylenia mogą zdecydowanie zmienić pozycję konsumentów. Najlepszym tego przykładem jest sytuacja Słowacji.
Drugim kluczowym elementem jest kurs wymiany EUR/CHF. Biorąc pod uwagę notowania z ostatnich 10 lat można stwierdzić, iż średni kurs wynosi ok. 1,5 franka za euro, zaś jego odchylenia od wartości oczekiwanej są zaś znacznie mniejsze niż wahania kursu złotego w stosunku do euro. W rezultacie, nasze comiesięczne zobowiązania będą znacznie stabilniejsze w czasie. Czy będą jednak tańsze?
 
Kliknij i porównaj najlepsze kredyty hipoteczne w CHF, EUR i PLN!
 
Kredyty w CHF - tańsze czy droższe
 
Na przykładzie modelowego kredytu w wysokości 200 tys. zł zaciągniętego na okres 30 lat można dokonać przykładowej symulacji wysokości raty kredytu hipotecznego we frankach po wejściu do strefy euro. Podstawowe założenie, jakie przyjmujemy to stabilność kursu wymiany EUR/CHF na poziomie 1,5 CHF za euro. Pod uwagę wzięto dwa scenariusze. Pierwszy z nich zakłada kurs wymiany złotówek na euro na poziomie 3,2 EUR/PLN, drugi natomiast na poziomie 3,8 EUR/PLN.
 
Obecnie rata modelowego kredytu wynosi ok. 400 franków, co po przeliczeniu na złotówki daje wysokość miesięcznej raty na poziomie ok. 1 100 złotych. W przypadku przewalutowania na euro, do czego będziemy zmuszeni po przyjęciu tej waluty, otrzymamy natomiast ratę kredytu w wysokości ok. 260 euro. W przypadku poszczególnych scenariuszy kwota ta będzie odpowiadać ok. 832 złotych (kurs 3,2 EUR/PLN) bądź 1 tys. złotych (3,8 EUR/PLN). W każdym z przypadków miesięczne obciążenie naszego budżetu będzie zatem niższe niż obecnie. Oczywiście istnieje także możliwość, że w rzeczywistości zapłacimy więcej. Wymagałoby to jednak wejścia do strefy euro po kursie przekraczającym 4,2 EUR/PLN.
 
Jakie masz zdanie na temat wejścia do strefy euro? Podziel się swoją opinią na naszym forum!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam