Kredyty tańsze niż rok temu! Dolar coraz droższy- sprawdź Kredytometr Comperii

2010-02-22 15:36:23

Comperia co tydzień porównuje wysokości rat kredytów hipotecznych. Na bieżąco śledzimy zmiany stóp procentowych i kursów walutowych, które determinują wysokość miesięcznych obciążeń naszych budżetów. Sprawdź, jak zmieniła się sytuacja na rynku kredytów hipotecznych w ciągu ostatnich 12 miesięcy! Zobacz, w jakiej walucie najkorzystniej zaciągniesz kredyt hipoteczny!

Comperia.pl już od ponad dwóch lat śledzi losy modelowych kredytów hipotecznych w wysokości 200 tys. zł, zaciągniętych na okres 30 lat we wrześniu 2007 roku. Co tydzień prezentujemy zmiany oprocentowania, kursów walutowych oraz wysokości miesięcznych rat. Nasz kredytometr pozwala sprawdzić, jak w dłuższej perspektywie zmieniają się wysokości miesięcznych obciążeń kredytobiorców. Dzisiaj w szczególności zwracamy uwagę na ryzyko kursów walutowych.
 
Kredyty tańsze, ale... dolar coraz droższy
 
W porównaniu z lutym ubiegłego roku wszystkie kredyty hipoteczne są zdecydowanie tańsze. W największym stopniu spadły raty modelowego kredytu w euro oraz dolarach amerykańskich – o ponad 300 zł w perspektywie ostatnich 12 miesięcy. W przypadku zobowiązań denominowanych do franka szwajcarskiego zaobserwowaliśmy zmianę o prawie 200 zł. Kredyty w złotówkach potaniały natomiast średnio o ok. 65 zł.
 
Obecnie najtańszymi opcjami na rynku kredytów hipotecznych są te, denominowane do euro i dolara amerykańskiego. Rata modelowego kredytu wynosi w ich przypadku odpowiednio ok. 828 i 830 zł miesięcznie. Niemniej jednak, już od ponad miesiąca dolar systematycznie drożeje . W tym tygodniu kredyty w tej walucie po raz pierwszy od maja 2009 roku są droższe niż adekwatne zobowiązania w euro.
 
Ponadto, biorąc pod uwagę zapowiadane przez FED podwyżki stóp procentowych, można oczekiwać, iż kredytobiorcy zadłużeni w tej walucie będą płacić coraz więcej. Przy zaciąganiu zobowiązań w dolarach warto zatem mieć na uwadze znaczne wahania wysokości miesięcznych rat kredytowych. Osoby wrażliwe na ryzyko powinny zastanowić się nad inną walutą kredytu.
 
Stabilne franki, korzystne euro
 
Z ryzykiem kursowym wiążą się także kredyty walutowe denominowane do euro bądź franka szwajcarskiego. Zmiany notowań tych walut w stosunki do złotówki są jednak znacznie niższe, a wysokości rat natomiast niewiele wyższe niż w przypadku dolarów amerykańskich. Rata modelowegokredytu denominowanego do franków szwajcarskich wyniosła w ubiegłym tygodniu ok. 875 złotych. Jest to jedynie ok. 50 zł więcej niż oferuje najtańsza opcja na rynku.
Rozważając zaciągnięcie zobowiązania w euro warto mieć natomiast na uwadze pewne wejście Polski do strefy euro. W momencie przyjęcia wspólnej waluty europejskiej kredytobiorcy zadłużeni w tej walucie nie będą zmuszeni do ponoszenia opłat związanych ze spreadem walutowych. W rezultacie będziemy mieli do czynienia ze znacznym spadkiem miesięcznych rat kredytowych.
 
Złotówka – droga, ale dostępna
 

Kredyty hipoteczne w naszej rodzimej walucie są permanentnie najdroższa opcją na rynku. Obecnie przyjdzie nam zapłacić za nie ok. 1 100 złotych miesięcznie. Niemniej jednak, w dalszym ciągu są one znacznie bardziej dostępne, niż dowolne kredyty walutowe. Jedynie w złotówkach banki są skłonne do finansowania zakupu nieruchomości nawet bez wkładu własnego. Dla osób, które nie posiadają własnych oszczędności, a do tego obawiają się comiesięcznych zmian obciążeń budżetów domowych, kredyt hipoteczny w złotówkach jest zatem najlepszym rozwiązaniem.

Zmiana wysokości rat kredytów hipotecznych

kredyt hipoteczny raty

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Zmiana wysokości średniego oprocentowania kredytów hipotecznych

kredyt hipoteczny raty

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

Zmiana wysokości średnich kursów spłaty kredytów hipotecznych

kredyt hipoteczny raty

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

A Twoim zdaniem, który kredyt mieszkaniowy w euro jest najlepszy? Podziel się swoją opinią na naszym forum! 

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam