Kredyty mieszkaniowe w euro-drogie i niedostępne?

2011-10-07 09:32:33

W opinii jednego z naszych czytelników kredyty hipoteczne w walucie strefy euro są aktualnie drogie i niedostępne. Comperia postanowiła sprawdzić, czy ten pogląd jest uzasadniony. Porównujemy i wyjaśniany, czyli po raz kolejny czynimy to, za co cenią nas internauci odwiedzający porównywarkę finansową Comperia.pl.

Pożyczka w euro droższa od opcji w złotych? Ależ skądże. Wystarczy porównać, ile wynosi rata kredytu hipotecznego zaciągniętego w porównywanych wariantach przy obecnie panujących warunkach rynkowych.

Przyjmijmy, że taki kredyt został udzielony na kwotę 300 tys. złotych, okres spłaty wynosi 30 lat, raty są równe, a LTV równie 100%.

Wysokość rat kredytu hipotecznego w EUR i PLN
(kwota 300 tys. zł, okres spłaty 30 lat, raty równe)
 
Waluta kredytu
 
EUR
PLN
Średnie oprocentowanie kredytu
5,46%
7,14%
Wysokość raty
1 695,85 PLN
2 024,19 PLN
 
Średni kurs kupna
Średni kurs sprzedaży
4,26 PLN
4,51 PLN
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Jak pokazuje powyższa tabela rata modelowego kredytu różni się o ponad 300 zł zależnie od wybranej waluty. Sporo. Przyczyna tkwi w różnym poziomie rynkowych stóp procentowych w Polsce i strefie euro. Obowiązująca obecnie podstawowa stawka banku centralnego w Polsce to 4,5%, z kolei Europejski Bank Centralny dyktuje 1,5%. Tym samym międzybankowe stawki (WIBOR, LIBOR), na podstawie których banki ustalają oprocentowanie kredytów hipotecznych są niższe dla opcji w euro niż w złotych.

Trzeba jednak pamiętać, że zaciągając kredyt walutowy bierzemy na siebie ryzyko niekorzystnych zmian wysokości rat, a także salda zadłużenia po przeliczeniu na rodzimego złotego. Ten problem nie dotyczy osób, które  wybiorą kredyt w złotych.

Czy banki chętnie udzielają kredytów w euro? Wprawdzie zdolność kredytowa jest liczona w tym przypadku bardziej restrykcyjnie niż w przypadku kredytów w złotych, jednak oferta pozostaje bogata.

Dostępność kredytów mieszkaniowych w euro (stan na początek października 2011 r.)
Lp.
Bank
Liczba ofert kredytów hipotecznych w euro
1
Alior Bank
3
2
BOŚ Bank
2
3
Bank Zachodni WBK
2
4
Credit Agricole
2
5
Deutsche Bank PBC
2
6
DnB Nord
2
7
Getin Noble Bank
1
8
Kredyt Bank
2
9
mBank
2
10
MultiBank
2
11
Nordea Bank
2
12
2
13
Polbank EFG
2
14
Raiffeisen Bank
2
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Aktualnie, dostępność kredytów hipotecznych wyrażonych w wspólnej walucie jest na zadowalającym poziomie. W tej chwili zaciągnięcie takiego zobowiązania umożliwia nam 14 instytucji finansowych.

Kredyty hipoteczne są generalnie droższe niż w okresie nieruchomościowej hossy zakończonej w 2007 roku. Rozpoczęty w 2008 roku światowy kryzys finansowy kazał bankom podwyższyć wszelkie opłaty pobierane od klientów.

Szczęśliwie wraz z poprawą koniunktury warunki pożyczek stawały się coraz bardziej atrakcyjne i dzisiaj nie są dalekie od obowiązujących w najlepszych czasach. Nie należy się jednak spodziewać ich dalszego, istotnego uatrakcyjniania. Nie pozwalają na to wciąż relatywnie słaba koniunktura gospodarcza w Polsce i na świecie.

Na zakończenie warto wspomnieć, że zaciąganiu zobowiązań kredytów w euro sprzyja stosunkowo wysoki kurs EUR/PLN. Nie od dziś wiadomo, że kredyt zaciągnięty przy wysokim kursie może okazać bardzo opłacalny w przypadku umocnienia naszej rodzimej waluty. W takim scenariuszu nastąpi bowiem spadek raty kredytu oraz salda zadłużenia po przeliczeniu na złote.


Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl