Kredyty gotówkowe - trendy: Rośnie oprocentowanie, spada prowizja

2009-05-14 00:00:00

W ciągu miesiąca wzrosło średnie rzeczywiste oprocentowanie kredytów gotówkowych, niezależnie od kwoty i okresu kredytowania. Jednocześnie nieznacznie spadła średnia prowizja za udzielenie pożyczki. Takiej zmiany nie zaobserwowaliśmy w przypadku kredytów o wartości 10 tys. zł.

Comperia śledzi zmiany koszty udzielenia kredytów gotówkowych. Co miesiąc analizujemy wysokość oprocentowania rzeczywistego, rat i prowizji dla modelowych kredytów o wartości 1 tys. zł (okres spłaty 12 miesięcy), 5 tys. zł (3-letni okres spłaty) i 10 tys. zł (5-letni okres spłaty). Przedstawione wartości są średnimi z 10 najtańszych ofert. 

We wszystkich przedziałach kwotach w ciągu miesiąca odnotowaliśmy wzrost rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO). Średnia RRSO kredytów o wartości 1 tys. zł wzrosła z 20,79 do 22,24 proc. Kredyty w kwocie 5 tys. zł zdrożały średnio z 17,16 do 18,64 proc. RRSO pożyczek o wartości 10 tys. zł wzrosła z 17,74 do 19,24 proc.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Średnia rata kredytu o wartości 1 tys. zł wynosi 92,74 zł (wzrost o 58 groszy), 5 tys. zł - 178,79 zł (wzrost o 3,15 zł), a 10 tys. zł - 252,48 zł (wzrost o 6,89 zł).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po części jest to skutek wzrostu rynkowej stawki WIBOR z 4,14 do 4,49 proc. Ponadto z rankingu pożyczek wypadła oferta Dominet Banku. Podawana przez bank stawka 8,99 proc. zaniżała średnie oprocentowanie, a w rzeczywistości produkt o takich parametrach dostępny był tylko dla nielicznej grupy klientów. Wzrost oprocentowania wynika również z podwyższania marż przez banki, również w tym segmencie produktowym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comperia zaobserwowała jednoczesny spadek średniej wartości prowizji. Banki chcą walczyć o klientów również na polu kredytów gotówkowych, a obniżenie prowizji silnie działa na percepcję klientów i zachęca do zapożyczenia się w danym banku. Być może tuż przed sezonem wakacyjnym banki będą organizować specjalne promocje, dzięki czemu koszt pożyczek spadnie.Maciej Bednarek
Comperia.pl 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam