Kredyty dla bardzo młodego przedsiębiorcy-ranking Comperia.pl

2011-03-04 14:21:00

Comperia sprawdziła, gdzie przedsiębiorca z bardzo małym stażem, otrzyma finansowanie na działalność. Potrzebujemy 30 000 złotych na zakup sprzętu. Ruszamy w poszukiwaniu najlepszej oferty.

Sprawdź teraz najlepsze kredyty gotówkowe w naszej porównywarce!

Każdy, kto zamierza prowadzić firmę, zastanawia się skąd wziąć pieniądze na działalność. Jeśli polega na własnych oszczędnościach, to dobrze, ale pieniądze te mogą się szybko skończyć. Wysycha też źródło jakim były dotacje unijne na rozwój działalności gospodarczej. Jeśli nie mamy możliwości pożyczenia pieniędzy od rodziny, pozostaje pójść do banku. I tu pojawia się problem.

Większość banków oferuje finansowanie dla firm, które na rynku działają przynajmniej rok. Jeśli ktoś prowadzi firmę krócej i nagle potrzebuje pieniędzy bo np. szykuje się mu wielkie zlecenie albo firma ma przejściowe problemy z płynnością, zadanie może być niezmiernie trudne. Postanowiliśmy więc sprawdzić czy i na jakich warunkach, uda się uzyskać finansowanie.

Założyliśmy, że prowadzimy działalność od 4 miesięcy (rozpoczęliśmy ją w listopadzie 2010 roku) i potrzebujemy 30 000 złotych na rozwój. Zwróciliśmy się do banków o przygotowanie oferty dla właściciela małego zakładu usługowego, który chce uzyskać finansowanie na zakup sprzętu potrzebnego do realizacji ważnego zlecenia. Nie interesuje nas leasing. Nie zadowala nas też 10 000 złotych limitu w rachunku, oferowanych młodym przedsiębiorcom przez niektóre banki, np. mBank. Szukamy więc dalej. Oto, co udało się ustalić.

Indywidualne podejście

Większość banków młodym przedsiębiorcom mówi „nie”. Tylko nieliczne zdecydowały się zaufać. Przejrzeliśmy cały rynek i udało nam się znaleźć 5 ofert, które spełniają nasze wymagania. W Banku BPS można wziąć limit w rachunku bieżącym. Nie ma tu znaczenia rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej ani to, kiedy ją uruchomiliśmy. Kredyt na Dobry Początek jest udzielany na okres do 12 miesięcy. Finansowanie w rachunku bieżącym może zostać przedłużone na kolejny 12 miesięczny okres, bez konieczności spłaty występującego w dniu zakończenia okresu kredytowania zadłużenia.

                    Banki, w których można dostać kredyt już na początku działalności

 

 
Wymagania dot. działalności gospodarczej
Forma kredytu
Maksymalna wysokość kredytu
oprocentowanie
Bank BPS „Kredyt na Dobry Początek”
Nie ma znaczenia rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej
Limit w rachunku
Ustalana indywidualnie
WIBOR 4M+ 4% marży
BGŻ
Od 1 dnia
Ustalane indywidualnie
Ustalane indywidualnie
Ustalane indywidualnie
Lukas Bank „Oferta dla posiadaczy oszczędności”
Od 1 dnia
Kredyt w rachunku bieżącym
Do 300 tys.
WIBOR 1M +marża (zależna od placówki)
PKO BP
Od 1 dnia
Kredyt inwestycyjny
Do 80% wartości inwestycji
WIBOR 3M + marża
Idea Bank Kredyt na Start
Brak wymagań
Kredyt operacyjny
Do 200 tys zł
Uzależnione od historii kredytowej

 


                    Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl


Bank nie określa z góry maksymalnej dostępnej kwoty kredytu. Jest ona ustalana indywidualnie. Podobnie jak w Banku Gospodarki Żywnościowej. Z tym, że BGŻ określa kilka wymagań odnośnie zabezpieczenia. W standardowej procedurze, by uzyskać finansowanie trzeba mieć minimum rok stażu jako przedsiębiorca.

Bank „przymknie oko” i da nam pieniądze wcześniej pod warunkiem udokumentowania, posiadania zdolności kredytowej przez cały okres finansowania przez bank, a także – i tu cytat – „ustanowienia przez Klienta odpowiedniego do podwyższonego poziomu ryzyka kredytowego, zabezpieczenia kredytu/pożyczki”. Co może być takim zabezpieczeniem? Wszystko zależy od kwoty i celu kredytu. W katalogu zabezpieczeń uznawanych przez BGŻ są między innymi: hipoteka, weksel in blanco, kaucja czy gwarancja bankowa innych podmiotów. W „Kredycie na start” Idea Banku, czy specjalnej „Ofercie dla posiadaczy oszczędności” w Lukas Banku mamy określoną z góry maksymalną kwotę kredytu. Będzie to odpowiednio 200 tys. zł i 300 tys. złotych. Warto podkreślić, że Idea Bank badając zdolność kredytową zwraca uwagę nie na dochód, a na przychód. Może też brać pod uwagę prognozowane obroty naszej firmy.

W Banku BPS, młody przedsiębiorca może otrzymać finansowanie pod warunkiem, że działalność prowadzi nie dłużej niż 12 miesięcy i zawarł z Bankiem Umowę o Pakiet i korzysta z oferty promocyjnej „Pakiet na Dobry Początek”. Musi też udokumentować osiągnięcie przychodu ze sprzedaży czy wykonaniu usługi przed dniem wystąpienia o kredyt. Najlepszym takim dokumentem będzie wystawiona faktura bądź rachunek. Jeśli będzie dysponował nieruchomością, która może być zabezpieczeniem, pożyczyć można nawet 2 miliony złotych. W FM Banku, który reklamuje się jako bank dla małych przedsiębiorców, kredyt można otrzymać, jeśli firmę prowadzimy przynajmniej rok.

A co z lekarzem?

Skoro tak trudno uzyskać finansowanie, zdecydowaliśmy się zmienić nieznacznie nasze założenia. Kwota oczekiwanego finansowania się nie zmienia, czas prowadzenia firmy też. W tym jednak przypadku wystąpiliśmy o przygotowanie oferty jako młody lekarz. Skoro banki reklamują konta dla wybranych grup zawodowych, to może jako lekarz, uda nam się na jakiś kredyt „załapać”.

                    Banki, w których przedsiębiorca lekarz otrzyma kredyt

 
 
Forma kredytu
Maksymalna wysokość kredytu
oprocentowanie
FM Bank FM Biznes Profesja „Start-Up
Brak wymagań
Limit w rachunku
Do 30 000 zł bez zabezpieczeń
12,5%
Idea Bank Kredyt dla wybranych zawodów
Działalność od 3 miesięcy
Kredyt hipoteczny
Do 3 mln zł
Zależne od kwoty i okresu kredytowania
Idea Bank Kredyt Idealny
Wolne zawody – od 3 miesięcy
Kredyt
Do 200 tys zł
Zależne od stażu
Idea Bank Kredyt na Start
Brak wymagań
Kredyt operacyjny
Do 200 tys zł
Uzależnione od historii kredytowej
Polbank
kredyt dla wolnych zawodów
Nie trzeba prowadzić działalności

                    Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Okazuje się, że jest łatwiej, choć tylko odrobinę. Możemy oczywiście skorzystać z ofert, o których mówiliśmy przed chwilą. Dodatkowo można jeszcze skorzystać z oferty 3 banków. FM Banku, Idea Banku czy Polbanku.

FM Bank da nam pieniądze na dowolny cel. Decydujące w tym przypadku będzie to, że występujemy o finansowanie jako lekarz. Oprocentowanie – już od 12,5 % w skali roku. Inne koszty – jak w większości takich produktów ustalane indywidualnie. Co ważne, również dla kredytów z tabeli pierwszej, każda placówka nawet tego samego banku, może nam zaproponować inne warunki. Dlatego trzeba negocjować! A to przedsiębiorcom nie powinno nastręczać problemów. Będąc lekarzem „łapiemy się” aż na trzy produkty kredytowe Idea Banku. Do wyboru, do koloru. Polbank również proponuje finansowanie lekarzowi. Z tą różnicą, że nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej.

Szymon Ostrowski
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam