Kredyt na wakacje - który wybrać?

2009-05-18 00:00:00

W tym roku ceny wycieczek wzrosną - prognozują eksperci. Wielu klientów biur podróży chętniej sięgnie więc po kredyty na sfinansowanie wakacji. W zależności od potrzeb możemy skorzystać ze standardowej pożyczki gotówkowej, kredytu w koncie lub karty kredytowej. Który kredyt na wakacje wybrać?

Ceny katalogowe zagranicznych wycieczek w 2009 roku są wyższe od ubiegłorocznych. Główną przyczyną jest silne osłabienie złotego, do którego doszło w drugiej połowie 2008 roku. W tym roku w znacznie mniejszym stopniu obserwujemy zjawisko rezerwowania wakacyjnych wycieczek już w styczniu czy lutym. Niepewna sytuacja każe nam czekać do ostatniej chwili. Magdalena Krzywosińska, ekspert portalu Wakacje.pl, podkreśla, że wiele biur podróży, obawiając się spadku popytu, zredukowało swoją ofertę. Nadchodzący sezon w turystyce może więc upłynąć pod znakiem wycieczek typu last minute, ale niekoniecznie tańszych od oferty standardowej, do czego przywykliśmy.

Wyższe ceny usług turystycznych i mniejsze szanse na znalezienie atrakcyjnych ofert last minute mogą sprawić, że w tym roku chętniej sięgać będziemy po wakacyjne kredyty. Należy oczekiwać, że tuż przed sezonem tradycyjnie pojawią się specjalne oferty promocyjne. Banki mogą kusić np. niższym oprocentowaniem pożyczek, dołączać do nich ubezpieczenia turystyczne czy obniżać opłaty za korzystanie z kart kredytowych za granicą.

Jeżeli dzisiaj chcielibyśmy wziąć kredyt na zakup wycieczki, do wyboru mamy kilka produktów. Podstawowym jest pożyczka gotówkowa na dowolny cel. Pożyczoną przez bank kwotę kredytu wraz z odsetkami musimy spłacać w określonych w harmonogramie ratach. Klient sam może zdecydować, jak długo będzie spłacał kredyt. Im dłuższy okres spłaty, tym miesięczne raty będą niższe, ale za cenę wyższego kosztu odsetkowego. Pamiętajmy, że być może w przyszłym roku wakacje też zechcemy sfinansować kredytem. Żeby nie wpaść w pętlę zadłużenia, optymalnie jest więc rozłożyć spłatę maksymalnie na rok.


Najtańsze kredyty gotówkowe
Kwota kredytu 5 tys. zł, okres kredytowania 12 miesięcy

Bank

Prowizja

RRSO*

Sprawdź!

0 proc.

12,75 proc.

Volkswagen Bank direct

1 proc.

16,12 proc.

ING Bank

3 proc.

19,15 proc.

Bank Gospodarstwa Krajowego

3 proc.

20,95 proc.

Bank BPS

5 proc.

21,74 proc.

Porównaj kredyty gotówkowe

* Rzeczywista roczna stopa oprocentowania


Drugim sposobem jest limit w rachunku osobistym. O taki kredyt możemy wnioskować w banku, w którym posiadamy konto. Przyznany limit kredytowy dopisywany jest po prostu do naszego rachunku. Załóżmy, że limit wynosi 2 tys. zł, a na koncie znajduje się 1 tys. zł naszych środków. W sumie mamy więc do dyspozycji 3 tys. zł. Jeżeli z konta zniknie np. 1,5 tys. zł, korzystać będziemy z 500 zł kredytu i tylko od tej kwoty policzone zostaną odsetki. Jeżeli na konto wróci co najmniej 500 zł, bank wstrzyma naliczanie odsetek.

 

Karty kredytowe – najniższe oprocentowanie transakcji bezgotówkowych
Limit kredytowy 5 tys. zł

Bank

Karta

Oprocentowanie

Sprawdź!

Karta kredytowa Allianz Visa

9,9 proc.

Nordea Bank

Nordea Aspiracje Standard

12,5 proc.

BOŚ

Visa Classic

14,5 proc.

mBank

Visa Classic

16 proc.

DnB Nord

BISEnes Port

16 proc.

Porównaj karty kredytowe

 

Za wycieczkę możemy zapłacić też kartą kredytową. Jeżeli zadłużenie spłacimy w tzw. okresie bezodsetkowym, w ogóle nie zapłacimy odsetek, ale brak spłaty będzie już znacznym wydatkiem. Oprocentowanie kredytów na kartach często sięga bowiem około 20 proc. w skali roku. Kartę kredytową warto też zabrać w podróż. Pamiętajmy bowiem o dodatkowych wydatkach, które poniesiemy w miejscu wypoczynku. Karta kredytowa to źródło szybkiego kredytu. Żeby jednak skorzystać z nieoprocentowanego kredytu, musimy dokonywać kartą transakcji bezgotówkowych, a więc płacić nią za zakupy w sklepach czy hotelach akceptujących karty. Przelewy z kart i wypłaty pieniędzy z bankomatów traktowane są jako operacje gotówkowe, od których odsetki naliczane są od momentu dokonania transakcji.


Maciej Bednarek
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam