Kredyt na oświadczenie - czy nadal dostępny, kto go udziela i na jakich warunkach?

2012-02-08 14:50:32

Kredyty gotówkowe już od dawna stanowią doskonały sposób na szybkie podreperowanie budżetu domowego. Charakteryzują się one nie tylko prostą konstrukcją, ale są także stosunkowo łatwo dostępne. Jednym z ciekawszych rodzajów takich zobowiązań są kredyty na oświadczenie. Analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl sprawdzili, na czym polega owo oświadczenie i w jakiej instytucji taki produkt jest w ogóle dostępny.

Kredyt gotówkowy na oświadczenie to nic innego jak tradycyjne zobowiązanie, w którym zmienia się tylko sposób w jaki kredytobiorca udokumentuje osiągane przez siebie dochody. Podczas gdy do zwykłego kredytu osoba zainteresowana musi zazwyczaj przedstawić zaświadczenie wystawione przez pracodawcę o okresie zatrudnienia i wysokości otrzymywanego wynagrodzenia, to w przypadku kredytu na oświadczenie wypełnia ona tylko odpowiednie pismo, w którym te dane po prostu oświadcza. Nie oznacza to jednak, że wpisane informacje nie są nigdy weryfikowane. Wręcz przeciwnie, bardzo często się zdarza, że bank zanim udzieli danego kredytu sprawdza, czy wpisane przez kredytobiorcę informacje mają swoje pokrycie w rzeczywistości.

Obecnie jednak kredyty na oświadczenie nie są tak powszechne jak niegdyś. W okresie dobrej koniunktury w latach 2007-2008 były one dostępne praktycznie we wszystkich bankach w Polsce. Mogły się o nie ubiegać zarówno klienci danego banku, jak również osoby, które z daną instytucją nie miały nigdy nic wspólnego. Jednak ostatnie zawirowania w światowej gospodarce oraz wzrost awersji do ryzyka wśród banków działających w naszym kraju spowodował, że kredyty na oświadczenie nie są już tak mocno promowane, a sama osoba zainteresowana musi spełnić kilka warunków.

Po pierwsze, powinna ona być klientem danego banku, czyli posiadać konto osobiste w tej instytucji i dodatkowo zasilać je comiesięcznymi wpływami. Dzięki temu bank ma nie tylko potwierdzenie wysokości otrzymywanego wynagrodzenia, ale także jest w stanie ustalić z jakiego źródła dane pieniądze zostały przelane.

Po drugie w niektórych sytuacjach wymagane jest załączenie do przedstawianego oświadczenia kserokopii dokumentów potwierdzających zatrudnienie u danego pracodawcy – ksero umowy o pracę, o dzieło czy też zlecenia. Taka operacja służy głównie uwiarygodnieniu informacji wpisanych na oświadczeniu.

Warto jeszcze dodać, że niektóre banki oferują kredyty na oświadczenie klientom zewnętrznym. Jednak w tym przypadku osoba zainteresowana musi się liczyć z koniecznością przedstawienia nie tylko dodatkowych dokumentów, ale z dużo niższą kwotą kredytu możliwą do uzyskania.

Kredyt gotówkowy na oświadczenie w wybranych bankach w Polsce 
Nazwa Banku
Maksymalna kwota kredytu
Czy warunki kredytu na oświadczenie są takie same jak na zaświadczenie?
 
 
1
Bank BPH
150 tys. zł
tak
 
2
Bank DnB Nord
130 tys. zł
tak
 
3
Bank Millennium
15 tys. zł
tak
 
4
Bank Ochrony Środowiska S.A.
20 tys. zł
tak
 
5
Bank Pekao SA
150 tys. zł
tak
 
6
Bank Pocztowy
5 tys. zł
nie (inny okres, inne oprocentowanie)
 
7
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
zależy od zdolności kredytowej
tak
 
8
Bank Zachodni WBK S.A.
100 tys. zł
tak
 
9
BNP Paribas
80 tys. zł
tak
 
10
Citi Bank Handlowy
120 tys. zł
tak
 
11
Credit Agricole Bank Polska SA
zależy od zdolności kredytowej
tak
 
12
Deutsche Bank PBC
150 tys. zł
tak
 
13
Eurobank
zależy od zdolności kredytowej
tak
 
14
Getin Bank
20 tys. zł
nie (inne oprocentowanie)
 
15
Invest Bank
20 tys. zł (klient stały)
nie (ograniczenia uzależnione od źródła dochodu)
 
16
Kredyt Bank
120 tys. zł
tak
 
17
mBank
10 tys. zł
tak
 
18
Meritum Bank ICB S.A.
10 tys. zł
tak
 
19
Multibank
10 tys. zł
tak
 
20
PKO Bank Polski
10 tys. zł
tak
 
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 

Liczba instytucji udzielających kredytów gotówkowych na oświadczenie jest dość duża. Należy jednak zwrócić uwagę na maksymalną kwotę jaką może uzyskać potencjalny klient w danym banku. W zależności od instytucji osoba zainteresowana może liczyć na sumę od 5 do nawet 150 tys. złotych. Jest ona jednak uzależniona przede wszystkim od zdolności kredytowej danej osoby oraz tym, czy jest ona klientem wewnętrznym czy zewnętrznym danego banku.

Ponadto dość ciekawie przedstawiają się warunki udzielania kredytów na oświadczenie w konfrontacji ze zobowiązaniami na zaświadczenie. W tym przypadku na szczęście, klienci prawie wszystkich instytucji mogą liczyć na takie samo traktowanie.

Kredyty gotówkowe na oświadczenie stanowią bardzo wygodny sposób na podreperowanie domowego budżetu. Z jednej strony nie wymagają one stosowania skomplikowanych procedur bankowych, a z drugiej pozwalają potencjalnemu kredytobiorcy zaoszczędzić jego czas przeznaczony na załatwienie wszystkich formalności. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam