Kredyt hipoteczny w pięciu krokach

2013-01-28 08:55:31

Osoby zainteresowane kupnem mieszkania przy wykorzystaniu kredytu hipotecznego stoją przed bardzo trudnym zadaniem. Nie dość, że muszą znaleźć ofertę, która najlepiej spełni ich oczekiwania, to jeszcze konieczne jest załatwienie wielu formalności. Dla wszystkich takich osób porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła przygotować kilka podpowiedzi, co należy zrobić przed podpisaniem umowy kredytowej.

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to wyjątkowo odpowiedzialna decyzja. Zobowiązanie takie jest zaciągane na kilkadziesiąt lat, przez co jego spłata będzie obciążała nasze domowe finanse przez bardzo długi okres. Dlatego zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu w tym, czy innym banku warto wykonać następujące kroki.

Sprawdź, na czym stoisz

Przed zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego konieczne jest przeprowadzenie dokładnej analizy swoich finansów. Potencjalny kredytobiorca musi porównać osiągane przez siebie przychody z ponoszonymi kosztami. W ten sposób będzie mógł ocenić, jaką kwotę miesięcznie może przeznaczyć na spłatę rat kredytowych. Taka analiza pozwoli również oszacować stan jego oszczędności, które z powodzeniem mogą być wykorzystane jako wkład własny do zaciąganego kredytu.

Porządek jest najważniejszy

Kolejna sprawa, którą trzeba rozwiązać przed ubieganiem się o kredyt hipoteczny jest zaprowadzenie porządku w posiadanych produktach bankowych. W tym przypadku chodzi głównie o stare karty kredytowe, czy też limity odnawialne dołączane do kont osobistych. Trzeba wiedzieć, że produkty te mają charakter kredytowy, w związku z czym ich posiadanie mocno ogranicza zdolność kredytową danego klienta. Dlatego, jeśli nie korzystamy aktywnie z takich instrumentów, powinniśmy z nich jak najszybciej zrezygnować.

Porównaj wiele ofert

W celu znalezienia najlepszego kredytu hipotecznego klient powinien porównać ze sobą jak największą liczbę ofert. Może to zrobić poprzez samodzielne wizyty w oddziałach banków udzielających takich zobowiązań lub przy wykorzystaniu różnych porównywarek internetowych (np. comperia.pl). Dzięki zestawieniu ze sobą propozycji kilku instytucji łatwiej znaleźć tę optymalną.

Wydatki dodatkowe

Osoba zainteresowana zakupem mieszkania powinna mieć na uwadze, że wydatki związane z załatwieniem kredytu hipotecznego to dopiero początek. Podczas ubiegania się o kredyt należy wziąć pod uwagę także dodatkowe koszty. Te najczęściej spotykane to podatek od czynności cywilnoprawnych (2 proc. wartości nieruchomości - dotyczy rynku wtórnego), taksa notarialna, czy też koszty związane z remontem lub urządzeniem zakupionego lokalu. Suma tych wydatków może wynieść kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlatego konieczne jest uwzględnienie ich w swoich budżetach domowych.

Dobrze policz

Ostatnia wskazówka, którą należy wziąć pod uwagę podczas zaciągania kredytu mieszkaniowego odnosi się do tzw. cross selling’u. Często jest tak, że do udzielonego kredytu hipotecznego bank dołącza inne produkty finansowe. Jeśli klient się zgodzi na ich zakup, wtedy może liczyć na obniżenie marży kredytowej lub odstąpienie od pobierania prowizji za udzielenie pożyczki. Decydując się na takie rozwiązanie warto być bardzo ostrożnym. Koszty związane z korzystaniem z „dodatkowych” produktów mogą się bowiem okazać wyższe niż oszczędności wynikające np. z obniżki marży.

Lista rzeczy, które trzeba wykonać przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego jest nieco przerażająca, nie należy się jednak tym zrażać, ponieważ stosując się do niej uda się uniknąć różnych niespodzianek, a wybrany produkt będzie dokładnie taki, jakiego oczekiwaliśmy.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

 

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam