Kredyt hipoteczny czy pożyczka hipoteczna?

2013-11-27 10:09:00

Słowa „kredyt” i „pożyczka” często używane są wymiennie. Warto jednak pamiętać, że to nie to samo, szczególnie gdy mówimy o produktach hipotecznych. Czym jest więc pożyczka hipoteczna?

Każdy miał kiedyś styczność z pojęciem „kredytu hipotecznego”, a wiele osób nie tylko zna to hasło, ale też zasady działania produktu. Nieco gorzej wygląda natomiast znajomość produktu jakim jest pożyczka hipoteczna – często jest ona mylona z kredytem hipotecznym a oba pojęcia są używane zamiennie.

Czym jest pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna to produkt bankowy pozwalający na zewnętrzne finansowanie dowolnego celu. Podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego, jej zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości. Różnica tkwi w jednym szczególe – nieruchomość jest już posiadana przez kredytobiorcę, a nie dopiero przez niego kredytowana.

Innymi słowy pożyczka hipoteczna pozwala na wykorzystanie kapitału „zamrożonego” w posiadanej nieruchomości. Co więcej, dzięki solidnemu zabezpieczeniu jest to finansowanie stosunkowo tanie – dużo tańsze niż kredyty gotówkowe, również z przeznaczeniem na dowolny cel.

Pożyczki hipoteczne pozwalają na pokrycie znacznych wydatków, ponieważ są one udzielane na duże kwoty. Maksymalnie może to być nawet 95 proc. wartości posiadanej przez klienta nieruchomości (zazwyczaj jest to jednak 70-80 proc.). Również okres spłaty może zostać rozłożony na wiele lat – nawet do 30.

Gdzie szukać pożyczki hipotecznej?

Potencjalny kredytobiorca nie powinien mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniej pożyczki hipotecznej - oferta banków zazwyczaj obejmuje również te produkty. Wybierając spośród dostępnych propozycji warto kierować się wysokością RRSO – to uniwersalny parametr uwzględniający wszystkie koszty kredytowania.

Po porównaniu przykładowych ofert banków dla kwoty 120 tys. zł, zabezpieczonej nieruchomością o wartości 200 tys. zł, przy 20-letnim okresie spłaty, wybraliśmy pięć aktualnie najlepszych pożyczek hipotecznych.

Pożyczki hipoteczne
Bank
Nazwa
Rata
Prowizja
RRSO
Citi Handlowy
Pożyczka hipoteczna - oferta promocyjna
828,86 zł
1,00%
5,89%
Meritum Bank
Pożyczka hipoteczna
832,26 zł
2,90%
6,21%
Citi Handlowy
Pożyczka hipoteczna
898,22 zł
1,00%
6,95%
Alior Bank
Megahipoteka - oferta standardowa
870,13 zł
5,00%
7,13%
ING Bank Śląski
Pożyczka hipoteczna
926,76 zł
2,20%
7,52%
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Pierwsza z nich to promocyjna oferta Citi Handlowego – z RRSO równym 5,89 proc., prowizją 1 proc. oraz ratą na w kwocie 828,86 zł. Kolejne miejsce należy do Meritum Banku proponującego pożyczkę hipoteczną z RRSO na poziomie 6,21 proc., przy prowizji 2,9 proc. i racie równej 832,26 zł.

Trzecie miejsce przypadło znów Citi Handlowemu, tym razem ofercie standardowej cechującej się RRSO wynoszącym 6,95 proc., prowizją 1 proc. i ratą 898,22 zł. Tuż za nim uplasował się Alior Bank i jego oferta Megahipoteka. RRSO w tym przypadku to 7,13 proc., prowizja równa się 5 proc. a rata 870,13 zł. Zestawienie zamyka ING Bank Śląski oferujący pożyczkę hipoteczną z RRSO na poziomie 7,52 proc., przy 2,2 proc. prowizji i racie 926,76 zł.

Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam