Kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy - czy trzeba prosić małżonka o pozwolenie?

2012-04-04 08:58:32

Czy można zaciągnąć kredyt gotówkowy bez wiedzy i zgody małżonka? Owszem, ale najczęściej tylko do kwoty 15-20 tys. zł, w zależności od wewnętrznych regulacji danego banku. Zawsze z kolei wymagana będzie zgoda współmałżonka w przypadku zaciągania kredytu samochodowego, jeśli tylko łączy ich wspólnota majątkowa.

Kredyt gotówkowy - można bez zgody małżonka

Z kredytami gotówkowymi jest nieco inaczej niż z kredytami hipotecznymi, które są zobowiązaniem obojga małżonków, o ile tylko nie posiadają oni rozłączności majątkowej. Kredyt gotówkowy może zostać zaciągnięty w banku bez wiedzy i zgody współmałżonka także wtedy, gdy tworzą oni wspólnotę majątkową. Kredytodawcy stawiają jednak pewne limity. Zazwyczaj bankom nie jest potrzebna zgoda i wiedza współmałżonka kredytobiorcy, jeśli zobowiązanie opiewa na maksymalnie 15 - 20 tys. zł.Od razu wiele osób myśli o sytuacji, kiedy jedno z małżonków zaciąga kredyty, a spłacać musi je drugie, nawet jeśli na zobowiązanie nie wydało zgody, lub po prostu o nim nie wiedziało. Wykluczając jednak sytuacje przestępcze (np. podrobienie podpisu małżonka na umowie kredytowej), w większości sytuacji bank nie ma prawa zaspokajać swoich wierzytelności z majątku wspólnego małżeństwa lub z majątku małżonka, a tylko z dochodu kredytobiorcy bądź jego majątku osobistego.

Z drugiej strony jest też teoretyczne ustanowienie przez sąd tzw. przymusowej rozdzielności majątkowej, aby wierzyciel mógł zaspokoić swoje żądania. Oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich tylko w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny, czyli tych dotyczących codziennej egzystencji rodziny (jedzenie, ochrona zdrowia, opłaty za mieszkanie, gaz, prąd, wodę itd.).

Kredyt samochodowy

Zdecydowanie prostsza sytuacja jest z kredytami samochodowymi. W ich przypadku, zawsze oboje małżonkowie są stroną umowy o kredyt, o ile oczywiście występuje między nimi wspólnota majątkowa. I nie robi różnicy, czy współmałżonek osiąga dochody czy nie. Po prostu - jeśli tylko między małżonkami nie ma rozdzielności majątkowej, to nie ma możliwości, ażeby kredyt samochodowy został udzielony bez wiedzy współmałżonka. Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński