Kredyt dla bezrobotnych- czy to w ogóle możliwe?

2013-08-16 10:54:47

Osoby bezrobotne, które potrzebują gotówki na jakiś cel, często mają problem z uzyskaniem kredytu w banku ze względu na brak stałych dochodów. Czy osoby bez pracy mogą zaciągnąć w banku zobowiązanie? Gdzie można uzyskać kredyt dla bezrobotnych?

Banki przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego dokładnie sprawdzają zdolność kredytową klienta, a także historię w Biurze Informacji Kredytowej.

Zdolność kredytowa jest badana poprzez wzięcie pod uwagę dochodów, miesięcznych obciążeń potencjalnego kredytobiorcy, a także m.in. liczby osób pozostających na jego utrzymaniu. Wymagane jest również przedstawienie dokumentów potwierdzających nasze dochody, takich jak np. zaświadczenie o zarobkach.

Jeśli posiadamy rachunek osobisty w danym banku, to często również jest brana pod uwagę historia rachunku, a czasem dzięki temu można nawet liczyć na mniejszą ilość formalności związanych z uzyskaniem kredytu. Sprawdzając wszystkie czynniki, instytucja upewnia się co do wypłacalności klienta.

Co prawda banki zapewniają, że do każdego przypadku podchodzą indywidualnie, i wszystko zależy od zdolności kredytowej, ale trudno wyobrazić sobie sytuację, kiedy poważna instytucja finansowa pożycza pieniądze osobie nieposiadającej żadnych dochodów. Tak więc kredyt dla bezrobotnych uzyskany w banku w rzeczywistości przeważnie okazuje się być jedynie iluzją.

Osoby bezrobotne mogą poszukać innych sposobów na uzyskanie potrzebnej gotówki. Oczywiście istnieją na rynku instytucje parabankowe które takich pożyczek udzielają, nawet jeśli nie uzyskuje się żadnych dochodów. Wszędzie można zobaczyć ogłoszenia reklamujące “kredyt bez zaświadczeń”, “kredyt dla bezrobotnych”, “kredyt bez BIK”.

Instytucje te chcą przyciągnąć jak największą liczbę klientów stosując uproszczone procedury i zachęcając często nieświadome osoby do skorzystania z ich oferty. Czasem wystarczy tylko dowód osobisty, aby otrzymać pożyczkę w takiej firmie. Jeśli nie mamy innego wyjścia, to można skorzystać z tego typu ofert, jednakże trzeba się liczyć z tym, że koszty będą znacznie wyższe niż w banku.

Instytucje parabankowe w zamian za minimum formalności i wymagań, naliczają bardzo wysokie oprocentowania oraz prowizje. Nie o wszystkich informują otwarcie – można więc natknąć się na pożyczki posiadają ukryte opłaty, ubezpieczenia. Same takie dodatkowe koszty często przewyższają kwotę, którą pożyczyliśmy. A przecież i kapitał, czyli pożyczoną sumę, trzeba oddać.

Kredyt dla bezrobotnych jest możliwy do uzyskania, ale przeważnie jedynie w instytucjach parabankowych. Zanim podpiszemy umowę, należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi zapisami dokumentu oraz z kosztami, które będziemy musieli ponieść.

Dobrze jest także zastanowić się, czy to się w ogóle opłaca i czy będzie nas stać na to, aby spłacać pożyczkę. Czy czasem nie pogorszy to znacznie naszej sytuacji finansowej, i tak wszak nie najlepszej, skoro nie mamy pracy?

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam