Kredyt bez prowizji, ale z dodatkowymi produktami

2011-04-12 10:53:07

Od 8 kwietnia tego roku Kredyt Bank wprowadził kolejne zmiany w ofercie hipotecznej – tym razem kredyt złotowy lub walutowy można dostać bez prowizji, z niską ratą i bez wkładu własnego.

Dostępna dla wszystkich klientów promocja o nazwie „Ekstralokum” sprowadza się w zasadzie do dwóch konkretów. Pierwszy to brak prowizji za udzielenie kredytu, drugi zaś brak opłat za przewalutowanie zadłużenia w ciągu całego okresu kredytowania. Ten ostatni może wynieść maksymalnie 40 lat, a bank deklaruje, że gotów jest kredytować do 100 proc. wartości nieruchomości. Dodatkowo klienci, jeśli zapiszą się na inne produkty (w ramach tzw. oferty cross sell), mogą uzyskać niższe marże.
  
Tyle w teorii, zobaczmy jak to wygląda w praktyce. Przyjęliśmy następujące założenia: wartość nieruchomości to 500 tys. zł, pożyczana kwota to 250 tys. zł, a okres kredytowania 30 lat. W zależności od wysokości marży w Kredyt Banku (standardowej lub promocyjnej, z której skorzystać można do końca czerwca b.r. ), dla takiego kredytu raty przedstawiałyby się następująco:
 
Tabela: Wyliczenie rat kredytu hipotecznego w Kredyt Banku, w zależności od wysokości marży.
 
 
Rata kredytu w euro
Rata kredytu w złotych
Brak obniżki marży - kredyt poza promocją
1195 PLN
1507 PLN
Obniżenie marży o 0,3 punkt proc. z tytułu cross sell
1127 PLN
1418 PLN
Obniżenie marży o 0,5 punktu proc. z tytułu cross sell
1099 PLN
1387 PLN
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Jak widać, dopiero przy marży obniżonej o 0,5 punktu proc. raty kredytu (zwłaszcza tego zaciągniętego w rodzimej walucie) są zauważalnie niższe. Jednakże, aby załapać się na niższe raty, należy założyć sobie konto w Kredyt Banku oraz posiadać kartę kredytową - wówczas marża zredukowana zostaje o 0,3 pkt. proc. Uzyskanie marży obniżonej o 0,5 pkt. proc. wymaga dodatkowo przystąpienia do ubezpieczenia na życie i ubezpieczenia od utraty pracy w TUiR Warta S.A., a ponadto spełnienia warunków kredytowych - pożyczana kwota to minimum 300 tys., a wkład własny to co najmniej 50 proc. wartości nieruchomości.
 
Warto uświadomić sobie, że rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSP) dla kredytów na 35 lat wynosiła: w przypadku pożyczek w złotówkach od 5,77 proc. do 6,52 proc., zaś dla kredytów w euro od 3,64 proc. do 4,60 proc. Takie wartości obowiązywały 8 kwietnia 2011 roku.
 
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam