Kieszonkowe dla dzieci na wakacjach

2013-07-12 11:22:51

Letnie miesiące to czas, na który szczególnie czekają dzieci. Oprócz odpoczynku od szkoły, często wiąże się on dla nich z różnymi wyjazdami – do rodziny w innej miejscowości, na kolonie nad morzem, obozy sportowe czy też zagraniczne wojaże. Jak w tym czasie zapewnić pociechom wystarczająco dużo pieniędzy, a jednocześnie zminimalizować ryzyko ich kradzieży czy zgubienia?

Dzieci uwielbiają wakacje i związane z nimi małe i większe podróże. Wysyłając pociechę na zorganizowany wyjazd zazwyczaj nie trzeba martwić się o większość wydatków – noclegi i wyżywienie są opłacane wcześniej. Zawsze jednak warto zaopatrzyć najmłodszych w pieniądze na wypadek nieprzewidzianych wydatków oraz na drobne przyjemności.

Tradycyjnie: gotówka

Kieszonkowe wręczane w fizycznej postaci banknotów i monet jest najczęstszą formą, w jakiej dzieci otrzymują od rodziców pieniądze. Na wyjazd też zawsze dobrze jest zaopatrzyć je w niewielką kwotę w formie gotówkowej – nie wszędzie bowiem można zapłacić kartą.

Ten sposób wiąże się jednak ze sporym ryzykiem kradzieży lub zgubienia. Dlatego też większe kwoty lepiej przekazać dziecku w inny sposób.

Bezpiecznie: karta pre-paid

Wiele banków wprowadziło do swojej oferty karty przedpłacone (pre-paid), z których można korzystać tak, jak z tradycyjnych kart płatniczych: płacić za zakupy czy wypłacać gotówkę z bankomatu. Tym co je wyróżnia, jest brak powiązania z kontem osobistym – można korzystać jedynie ze środków, którymi karta została wcześniej doładowana.

Dzięki zabezpieczeniu transakcji kodem PIN kieszonkowe dziecka jest więc lepiej chronione przed kradzieżą. Rodzice natomiast, dzięki doładowaniu określonej kwoty i ewentualnemu ustawieniu dziennego limitu transakcji, mają kontrolę nad wydatkami pociechy.

Karta pre-paid sprawdza się również w wyjątkowych sytuacjach: w przypadku nagłej potrzeby większej ilości pieniędzy, rodzic może na odległość doładować kartę, jeśli zaś dojdzie do jej kradzieży istnieje możliwość zastrzeżenia jej i wycofania pozostałych środków.

Odpowiedzialnie: konto młodzieżowe

Od 13 roku życia dziecko może stać się posiadaczem konta osobistego, zazwyczaj z dołączoną do niego kartą debetową. Kieszonkowe w takiej sytuacji może otrzymywać bezpośrednio na konto i dysponować nim według uznania.

To rozwiązanie uczy mądrego zarządzania własnym budżetem. Pozwala też dziecku na większą swobodę finansową – ma ono do dyspozycji nie tylko kieszonkowe od rodziców, ale również zgromadzone przez siebie oszczędności. Jest również bezpieczne – płatności kartą do konta zazwyczaj zabezpieczone są numerem PIN, w niektórych bankach dają też rodzicowi możliwość kontroli pociechy, np. poprzez wyznaczenie dziennych limitów transakcji.
Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam