Karty kredytowe-trendy: topnieją opłaty za użytkowanie

2010-01-19 16:42:04

Podtrzymując comiesięczną tradycję, Comperia przedstawia dzisiaj najnowsze zmiany na rynku kart kredytowych. Ile wynosi średnie oprocentowanie limitu na karcie? Jakie opłaty za użytkowanie banki nakładają na klientów? Po jakim czasie banki zaczynają naliczać odsetki? Zobacz aktualne trendy rynkowe i sprawdź, czy Twoja karta kredytowa dotrzymuje kroku najlepszym produktom!

Jak analizujemy rynek kart kredytowych?

 
Co miesiąc sprawdzamy podstawowe parametry dla czterech odrębnych rodzajów kart kredytowych, różniących się od siebie wysokością limitu kredytowego i pakietem usług dodatkowych. Pod lupę bierzemy zarówno standardowe karty zwykłe, jak i najbardziej prestiżowe karty platynowe. Co ważne, dla każdego typu kart wybieramy tylko 10 aktualnie najlepszych produktów na rynku i na ich podstawie wyliczamy średnie wartości opłaty, oprocentowania i okresu bezodsetkowego. Dlaczego bierzemy pod uwagę jedynie pierwszą dziesiątkę rankingu? Taka metodologia pozwala nam śledzić zmiany wśród czołówki kart kredytowych oferowanych przez banki, a właśnie tą częścią rynku zainteresowanych jest najwięcej osób. Umożliwia to również porównanie poszczególnych kart kredytowych z najlepszymi produktami – takie porównanie ma największy sens, ponieważ atrakcyjność naszego „plastiku” najlepiej przetestować na tle rynkowych liderów.  
 
Karty kredytowe na początku 2010 roku
 
Z początkiem nowego roku zaobserwowaliśmy spadek średniej opłaty za użytkowanie kart zwykłych, srebrnych i złotych. Przełamana została tym samym trwająca od kilku miesięcy tendencja wzrostowa wspomnianej opłaty. W przypadku kart srebrnych podstawowy koszt posiadania karty rósł z każdym miesiącem od września ubiegłego roku, zaś biorąc pod uwagę karty zwykłe – od sierpnia. Obecnie za korzystanie z karty kredytowej banki pobierają roczną opłatę wynoszącą w przybliżeniu: 60 zł (k. zwykłe), 41 zł (k. srebrne), 135 zł (k. złote) lub 500 zł (k. platynowe). Jednak dopóki stopy procentowe utrzymają się na aktualnym niskim poziomie, nie należy się spodziewać wielkich obniżek kosztów użytkowania kart. Dopiero rosnące stopy powinny dać bankom sygnał do głębszych zmian, gdyż wyższe odsetki będą w stanie zrekompensować kredytodawcom malejące zyski z opłat.
 
Średnie oprocentowanie kart kredytowych:
karty kredytowa opłaty 
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Średnie oprocentowanie nominalne kart zwykłych spadło w styczniu o 1 pkt. proc. Nie wynika to jednak szeroko zakrojonych zmian wprowadzonych w dotychczasowych ofertach bankowych, zaś jest rezultatem uwzględnienia w rankingu nowej karty o niskiej wartości oprocentowania. Nieznaczenie zmalało także oprocentowanie kart srebrnych. Czy oprocentowanie spadnie jeszcze niżej? Nie licząc pojedynczych promocji okresowych, mniejszych odsetek od limitów kredytowych na kartach raczej nie będzie.
 
Średni okres bezodsetkowy kart kredytowych:
karty kredytowa opłaty

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
 
Długość okresu bezodsetkowego utrzymała się na poziomie sprzed miesiąca. Nadal zatem na najdłuższy okres kredytu wolnego od odsetek mogą liczyć posiadacze najdroższych kart platynowych (55,5 dnia). O wiele tańsze karty zwykłe oferują jednak okres niewiele krótszy, sięgający średnio do 54,4 dnia.
 
Średnia opłata za użytkowanie kart kredytowych:
karty kredytowa opłaty 
 
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Chcesz podyskutować o kartach kredytowych? Wyraź swoją opinię na naszym forum o kartach kredytowych!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam