Karty kredytowe – trendy: Tańsze srebrne plastiki

2009-04-22 00:00:00

Użytkownicy kart kredytowych mogą cieszyć się wiosennymi promocjami i konkursami. MasterCard do końca maja kusi m.in. zagranicznymi wycieczkami. W loterii Visa można wygrać nagrody rzeczowe. Wszystko po to, by zachęcać do płacenia kartami za zakupy. Ale czy użytkowanie kart kredytowych stało się tańsze? W ciągu ostatniego miesiąca największe zmiany dotknęły karty srebrne.

Comperia co miesiąc prezentuje zmiany na rynku kart kredytowych. Analizujemy zmiany oprocentowania, długości okresu bezodsetkowego i opłat za wydanie oddzielnie dla czterech rodzajów kart kredytowych: zwykłych (limit kredytowy do 2 tys. zł), srebrnych (limit 10 tys. zł), złotych (limit 20 tys. zł) i platynowych (limit 50 tys. zł). Podane wartości są średnimi dla 10 najlepszych ofert w danej kategorii.

W ciągu ostatniego miesiąca średnie oprocentowanie kredytów na kartach nie uległo większym zmianom. Nieznacznie spadło ono w przypadku kart srebrnych, co można tłumaczyć koniecznością dostosowania niektórych ofert do nowego poziomu stóp procentowych NBP. Zgodnie z prawem oprocentowanie kredytu nie może być wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej, a więc dzisiaj 21 proc.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie zaobserwowaliśmy żadnych zmian w średnim okresie bezodsetkowym. W przypadku kart zwykłych wynosi on 54,7 dnia, kart srebrnych 53,8, a złotych i platynowych 54,8.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ostatnich tygodniach kilka banków podwyższyło opłaty za niektóre usługi, a kilka zapowiedziało podobne zmiany. Jednak w przypadku kart kredytowych podwyżki dotknęły tylko karty złote. Roczna średnia opłata za wydanie karty wzrosła w ciągu miesiąca ze 134 do 146 zł. Co ciekawe, średni koszt wydania kart srebrnych i platynowych spadł - z 33 do 27 zł (srebrne) i z 519 do 414 zł (platynowe). Średnia opłata za wydanie kart zwykłych wynosi tyle samo co w marcu – 44,5 zł.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maciej Bednarek
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam