Karty kredytowe-trendy: oprocentowanie w dół, opłaty w górę, okres bezodsetkowy....

2010-02-23 08:29:38

Comperia co miesiąc analizuje opłaty związane z użytkowaniem kart kredytowych. Dzisiaj przedstawiamy najnowsze zmiany na rynku kart kredytowych w lutym. Ile wynosi średnie oprocentowanie limitu na karcie? Jakie opłaty za użytkowanie banki nakładają na klientów? Po jakim czasie banki zaczynają naliczać odsetki? Zobacz aktualne trendy rynkowe i sprawdź, jak Twoja karta kredytowa wygląda na tle najlepszych produktów na rynku!

Karty kredytowe są coraz powszechniejszymi produktami wśród klientów bankowych. Decyzja o wyborze najlepszej karty kredytowej nie jest jednak prosta. Pod uwagę należy wziąć nie tylko parametry karty, ale także cykliczne zmiany oferty poszczególnych banków. W związku z tym Comperia.pl co miesiąc porównuje najlepsze karty kredytowe w każdym z segmentów rynku.

 
Metodologia
 
Comperia.pl co miesiąc sprawdza podstawowe parametry dla czterech odrębnych rodzajów kart kredytowych: zwykłych, srebrnych, złotych i platynowych plastyków. W poszczególnych segmentach analizujemy oprocentowanie i opłaty za wydanie karty, a także długość okresu bezodsetkowego.
Co ważne, dla każdego typu kart wybieramy jedynie 10 aktualnie najlepszych produktów na rynku i na ich podstawie wyliczamy średnie wartości danych parametrów. Taka metodologia pozwala nam śledzić zmiany wśród zdecydowanej czołówki kart kredytowych. Ta część rynku interesuje natomiast największą grupę klientów. Sposób ten umożliwia także porównanie poszczególnych kart kredytowych z najlepszymi produktami. Atrakcyjność naszego „plastiku” najlepiej przetestować przecież na tle liderów poszczególnych segmentów rynku kart kredytowych.
 
Karty kredytowe – oprocentowanie niższe niż miesiąc temu
 
W lutym zaobserwować można dalsze obniżki oprocentowania kart kredytowych. Dotyczy to aż trzech segmentów rynku – srebrnych, złotych i platynowych plastyków. W przypadku zwykłych kart kredytowych mamy natomiast do czynienia z utrzymaniem się średniego oprocentowania na rynku sprzed miesiąca.
Najwięcej, bo o ponad 0,7 pkt. proc. spadło oprocentowanie najbardziej prestiżowych plastyków – platynowych kart kredytowych. Niewiele mnie, bo także powyżej 0,5 pkt. proc. obniżyło się natomiast oprocentowanie kart złotych. Na chwilę obecną w tych dwóch segmentach rynku wynosi ono odpowiednio 15,55 proc. (platynowe karty kredytowe) i 16,05 (złote karty kredytowe).
 
Średnie oprocentowanie kart kredytowych:
karty kredytowe oprocentowanie
 
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Karty kredytowe – opłata za wydanie
 
W przypadku opłat za wydanie karty mamy do czynienia ze znacznymi rozbieżnościami w poszczególnych segmentach rynku. W przypadku kart srebrnych i złotych średnia opłata za wydanie znacznie wzrosła – odpowiednio do poziomu 42,60 i 167,30 zł. W przypadku złotych plastyków wzrost wyniósł aż 32,20 zł.
W pozostałych dwóch sementach, tj. zwykłych i platynowych kart kredytowych nastąpiły natomiast niewielkie zmiany. Wśród pierwszych z nich średnia opłata za wydanie pozostała na niezmienionym poziomie, wśród drugich zaś odnotowaliśmy niewielki spadek – 1 zł.
 
Średnia opłata za użytkowanie kart kredytowych:
karty kredytowe i opłaty
 
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Karty kredytowe – okres bezodsetkowy
 
Okres bezodsetkowy na przestrzeni ostatniego miesiąca okazał się najstabilniejszym parametrem kart kredytowych. Jedynie w przypadku srebrnych i złotych plastyków zaobserwowaliśmy zmiany o 1 dzień. Średnia długość okresu bezodsetkowego w dalszym ciągu jest jest najwyższa wśród platynowych kart kredytowych – aż przez 56 dni możemy zwlekać ze spłatą obciążenia na rachunku bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.
 
Średni okres bezodsetkowy kart kredytowych:

karty kredytowe okres bezodsetkowy

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Znasz najlepsze karty kredytowe lub płatnicze? Podziel się swoją opinią na naszym forum o kartach kredytowych!
 
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl