Karty kredytowe - trendy: Najwyżej oprocentowane są karty srebrne

2009-03-26 00:00:00

Średnio najwięcej odsetek zapłacimy korzystając ze srebrnych kart kredytowych. Najwyższa średnia opłata za roczne użytkowanie karty dotyczy plastików w kolorze platynowym - wynika z analizy porównywarki finansowej Comperia.pl. Od 10 miesięcy Comperia analizuje trendy na rynku kart kredytowych. Pod lupę bierzemy 10 najlepszych ofert kart kredytowych w czterech kategoriach: karta zwykła, srebrna, złota i platynowa.

Oprocentowanie
Najwyżej oprocentowanie są karty kredytowe w kolorze srebrnym. W maju i czerwcu 2008 roku średnie oprocentowanie 10 najlepszych srebrnych kart kredytowych wynosiło 20,92 proc. W pierwszej  połowie 2008 roku najniższe oprocentowanie można było uzyskać wybierając kartę zwykłą lub złotą - odpowiednio 14,98 proc. (karty zwykłe) i 14,84 proc. (karty złote). Średnie oprocentowanie kart platynowych wynosiło w tym okresie 16,69 proc.

Od września 2008 roku oprocentowanie kart złotych, platynowych i zwykłych praktycznie się zrównało i - pomimo spadających stóp procentowych - niewiele w od tego czasu się zmieniło. Banki, szukając większych przychodów, raczej starają się podnosić oprocentowanie kart, a nie je obniżać. Dla przykładu, bank Millennium podniósł w lutym 2009 roku oprocentowanie kart zwykłych z 21,9 do 22 proc., a złotych z 19,9 do 20,9 proc.

Opłata za użytkowanie karty
W tej kategorii nie obserwujemy dużych zmian. Idąc po kolei, najmniej płacimy średnio za użytkowanie karty zwykłych i srebrnych. Najwięcej kosztuje przywilej posiadania platynowej karty kredytowej. To zrozumiała sytuacja, ponieważ bardzie prestiżowe karty (złote i platynowe) wyposażone są szereg usług dodatkowych, za które trzeba zapłacić. Mowa tutaj o rozszerzonym zakresie ubezpieczeń czy pakietach concierge.

Aktualnie nie obserwujemy trendu podwyższania opłat za użytkowanie kart kredytowych. Prędzej czy później należy się spodziewać takiego ruchu ze strony banków.

Okres bezodsetkowy
Jest to okres, w którym banki nie naliczają odsetek od wykorzystanego na karcie kredytu. Okres bezodsetkowy zaczyna się w pierwszym dniu miesięcznego cyklu rozliczeniowego i wynosi średnio nieco ponad 50 dni. Kończy się dniem, w którym trzeba spłacić przynajmniej część wykorzystanego kredytu (najczęściej 5 proc.). Jeżeli klient nie spłaci kredytu w całości, bank zacznie naliczać oprocentowanie od brakującej spłaty.

Warto wiedzieć, że okresem bezodsetkowym objęte są tylko te osoby, które spłacą kredyt w całości. W innym wypadku odsetki naliczane będą wstecz od dnia dokonania transakcji (Pisaliśmy o tym: Okres bezodsetkowy obowiązuje tylko przy spłacie całkowitej)

Średni okres bezodsetkowy (dla 10 najlepszych ofert w tej kategorii) dla różnych typów kart jest zbliżony. Waha się od 54 do 55 dni. Są to wartości średnie. Najwięcej dni bez odsetek oferuje Allianz Bank (karta zwykła z limitem kredytowym 2 tys. zł) - 59 dni. Najmniej Bank BPS (51 dni) i ING Bank Śląski (52 dni) na kartach srebrnych, złotych i platynowych.

Ranking kart kredytowych
Comperia przedstawia również ranking 10 najlepszych kart kredytowych z podziałem na rodzaje i limit kredytowy.

Karol Wilczko
Comperia.pl 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam