Karty kredytowe dla firm-dlaczego warto z nich korzystać?

2010-03-25 14:58:45

Karty kredytowe to na polskim rynku produkt przeznaczony głównie dla klientów detalicznych. Wśród firm znacznie popularniejszymi formami kredytu są karty chargowe lub limit w rachunku. Prowadzisz małą firmę lub jednoosobową działalność gospodarczą? Dowiedz się, czy nie przepłacasz! Karty kredytowe dla firm – wszystko, co powinieneś wiedzieć! Sprawdź z Comperią!

Płynność finansowa jest podstawowym kryterium poprawnego funkcjonowania firmy. W przypadku małych przedsiębiorstw nawet niewielkie opóźnienia w realizacji faktur mogą skutkować znacznymi problemami w bieżącej działalności. Niemożliwość finansowania dalszych zamówień, opóźnienia w płatnościach podatkowych i rozliczeniach z dostawcami to tylko najpoważniejsze z nich. Aby uniknąć powyższych konsekwencji każda firma potrzebuje w tym wypadku nawet najprostszej formy pożyczki. Najczęściej są to karty chargowe lub limit w rachunku, które nie należą jednak do najtańszych. Zyskującą coraz większą popularność alternatywą są natomiast karty kredytowe dla firm.

 
Karty kredytowe dla firm a inne źródła pożyczek
W porównaniu do najpopularniejszych obecnie form kredytu, z jakich korzystają przedsiębiorcy, karty kredytowe posiadają wiele zalet.
 
Obecnie większość firm ogranicza się jedynie do kart debetowych bądź chargowych. Pierwsze z nich w praktyce nie są formą kredytu, drugie natomiast wiążą się z koniecznością spłaty całości zadłużenia na karcie w ciągu jednego miesiąca od naliczenia zobowiązania. Karty kredytowe dla firm pod względem funkcjonalności nie różnią się zaś od adekwatnych produktów przeznaczonych dla klientów indywidualnych.
 
Porównaj najlepsze karty kredytowe na rynku!
 
Każdy przedsiębiorca ma zatem możliwość skorzystania zarówno z całego okresu bezodsetkowego – średnio ok. 54 dni, oraz tzw. „spłaty minimalnej”. W rezultacie na uregulowanie zobowiązania mamy prawie dwukrotnie więcej czasu niż w przypadku innych kart dla firm. Jeżeli firma nie posiada natomiast wolnych środków na spłatę całego zadłużenia, wystarczy spłacić jedynie 5 proc. obciążenia karty.
 
Porównując karty kredytowe dla firm z limitami w koncie należy za to zwrócić uwagę na koszty korzystania z kredytu. Generalnie średnie oprocentowanie zwykłej karty kredytowej jest niższe od oprocentowania debetu nawet o kilka punktów procentowych. Wspominany wcześniej długi okres bezodsetkowy dodatkowo odsuwa także w czasie moment naliczenia pierwszych odsetek.
 
Karty kredytowe dla firm – dla kogo i na jakich zasadach
 
Karty kredytowe dla firm to produkty skierowane przede wszystkim dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz mikroprzedsiębiorstw. Świadczą o tym przede wszystkim maksymalne limity na karcie, które przeważnie nie przekraczają 25 tys. zł. Większe firmy mogą mieć zatem problemy z regulowaniem płatności z powodu zbyt małych środków na karcie.
 
Standardowe oprocentowanie kart kredytowych dla firm, w zależności od banku, waha się w przedziale od 15 do 20 proc. w skali roku. Opłata za wydanie bądź roczne użytkowanie karty może wynosić natomiast od 50 do nawet 400 złotych. Koszty te, tak jak w przypadku klientów detalicznych, uzależnione są od oprocentowania karty oraz dostępnego limitu na rachunku.
Niemniej jednak, nawet wysokie opłaty za prowadzenie nie powinny stanowić bariery dla małych przedsiębiorców. W większości przypadków koszty obsługi karty można potraktować jako koszty uzyskania przychodu.
 
Obecnie karty kredytowe dla firm w Polsce posiada w swojej ofercie już 12 banków:
 
-        Alior Bank,
-        BOŚ Bank,
-        Citi Handlowy,
-        DnB Nord,
-        ING Bank Śląski,
-        Lukas Bank,
-        Millenium Bank,
-        Multibank,
-        Nordea Bank,
-        Pekao S.A
-        PKO BP
-        Raiffeisen Bank Polska.
 

 

Chcesz podyskutować o kartach kredytowych dla firm? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o kartach kredytowych!
 
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam