Kartowe udogodnienia

2014-01-15 15:21:00

Karty płatnicze stają się coraz bardziej popularne. Systematycznie rośnie ilość osób, które wykorzystują je w codziennym życiu – do płacenia za zakupy w sklepie czy wypłat z bankomatów. Warto jednak pamiętać, że karty mają także wiele ciekawych udogodnień. Jakich? Sprawdźmy.

Prawie każdy pełnoletni Polak ma przynajmniej kartę płatniczą w portfelu. Produkty te swoją popularność zawdzięczają prostocie działania oraz zapewnieniu względnego bezpieczeństwa użytkownikowi danej karty (transakcje chronione kodem PIN ). Coraz częściej jednak, oprócz podstawowej funkcjonalności, instrumenty te dają dostęp do usług dodatkowych.

Darmowy kredyt

Darmowa pożyczka, a dokładniej nieoprocentowany limit to jeden z ulubionych bonusów związanych z kartami kredytowymi. Uściślając - chodzi o okres bezodsetkowy. Klient w danym cyklu rozliczeniowym dokonuje płatności kartą w różnych sklepach i punktach usługowych (transakcje bezgotówkowe), po czym spłaca całkowicie swoje zadłużenie w terminie jego wymagalności. Jeśli spełni obydwa powyższe założenia, to za całą operację nie zapłaci żadnych odsetek.

Karta jak telefon

To udogodnienie dotyczy tzw. kart pre-paid (przedpłaconych). Zasada ich działania przypomina po części telefon na kartę – aby móc dokonać transakcji przy ich użyciu, trzeba je najpierw doładować. Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że karta nie jest powiązana z tradycyjnym ROR’em (klient nie musi otwierać ani zasilać żadnego konta) oraz to, że można ją wykorzystać jako prezent dla kogoś bliskiego. Większość kart pre-paid funkcjonuje jako karty na okaziciela.

Tańsze zakupy

Wielką zaletą wielu kart płatniczych są różnego typu programy lojalnościowe i rabaty. Klient płacący kartą za dany produkt, czy usługę otrzymuje z tego tytułu zniżki. Na rynku funkcjonują dwa rozwiązania: pierwsze to zbieranie punktów, które później można wymienić na nagrody, a drugie to po prostu tańsze ceny kupowanych towarów.

Płatności bezstykowe

Kontrowersyjną i nie przez wszystkich lubianą nowością (no, może nie tak całkiem nową) w kartach są tzw. płatności bezstykowe. Od chwili wprowadzenia kart payPass i payWave, Klient nie musi transakcji zatwierdzać swoim numerem PIN, wystarczy, że zbliży swój „plastik” do odpowiedniego terminalu. Rozwiązanie tego typu działa jednak tylko w przypadku płatności nisko-kwotowych – w Polsce jest to równowartość 50 złotych.

Stan konta

Zupełnie nowym pomysłem związanym z kartami płatniczymi jest możliwość bieżącego śledzenia stanu rachunku, z którym dana karta została powiązana. Udogodnienie tego typu jest oferowane obecnie przez Getin Bank. Dzięki wyświetlaczowi umieszczonemu na karcie płatniczej klient dokładnie wie, jaka kwota pozostała do jego dyspozycji.

Rynek kart płatniczych dynamicznie się rozwija. Klienci otrzymują od podmiotów wydających takie instrumenty coraz więcej udogodnień. Jest to bardzo dobra informacja, gdyż dzięki temu wzrasta ogólna jakość usług, a co za tym idzie następuje pełniejsze zaspokojenie potrzeb klienta.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk