Karta przedpłacona w prezencie, czyli świąteczne prezenty z głowy

2009-11-30 10:02:32

Za niecały tydzień dzień Świętego Mikołaja a za niewiele ponad 3 tygodnie Święta Bożego Narodzenia! Nie wiesz co dać swoim bliskim w prezencie? Karta przedpłacona może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Sprawdź z Comperią co to jest i dlaczego może to być wspaniały i praktyczny prezent dla bliskich Ci osób.

Co to jest karta przedpłacona?

 
Karta przedpłacona (inaczej elektroniczna portmonetka) jest kartą, która nie jest powiązana z żadnym rachunkiem bankowym. Podobnie jak karta kredytowa posiada swój własny rachunek, ale nie jest to rachunek kredytowy. Korzystać z karty przedpłaconej możesz do wysokości środków zgromadzonych na jej koncie.
 
Jak działa ta elektroniczna portmonetka?
 
Wnioskujesz w banku o pustą kartę, która może być imienna albo na okaziciela. Posiada ona własny numer rachunku, który możesz zasilać określonymi wpłatami/przelewami. Kartą można płacić za zakupy tak jak zwykłą kartą bankomatową czy kredytową, w punktach, które takie karty akceptują (karty przedpłacone wydawane są w systemie płatniczym Mastercard, Maestro albo Visa). Można z niej również wypłacać pieniądze z bankomatu. Oczywiście te operacje można wykonywać tylko wtedy, kiedy na koncie karty są pieniądze-karta przedpłacona nie umożliwia zaciągnięcia debetu. Karta jest również zabezpieczona PIN-em więc płatności muszą być autoryzowane.
 
Elektroniczną portmonetkę (kartę bankową typu pre paid) o określonym nominale (np. 50 zł) możesz kupić też w innej instytucji (np. na Poczcie, w sklepie).
 
Na prezent albo dla dziecka
 
Przedstawiona powyżej konstrukcja karty przedpłaconej sprawia, że kartę otrzymaną w banku (jeśli nie jest to karta imienna) albo kupioną np. na Poczcie można przekazać innej osobie. Może to być więc doskonały świąteczny prezent  jeśli nie wiesz co danej osobie kupić. Karta przedpłacona będzie w takim przypadku bardziej wyrafinowanym prezentem niż pieniądze przekazane w gotówce.
 
Elektroniczne portmonetki doskonale sprawdzają się też w przypadku zarządzania finansami dziecka. Przekazanie dziecku karty przedpłaconej i jej regularne zasilanie z jednej strony jest bezpiecznym sposobem na kieszonkowe (możemy w ten sposób łatwo kontrolować na co i kiedy dziecko wydaje pieniądze) a z drugiej pierwszym etapem finansowej edukacji dziecka.
 
Niektóre banki posiadają specjalne karty pre paid skierowane do osób, które chcą płacić za zakupy w Internecie (np. K@rta wirtualna ING VISA).
 
 

Sprawdź nasze inne porady dotyczące kredytów na Święta!

 

 
Chcesz podyskutować o kartach? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o kartach kredytowych!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl