Karta kredytowa – złe użycie grozi stratą

2009-09-09 12:10:00

Karta kredytowa to wynalazek nowoczesnej bankowości. Zapłacimy nią za zakupy, wakacje, usługi, a limit środków może być znacznie większy niż nasze dochody. Dzięki niej opłacisz rachunki, nawet gdy na Twoim koncie świecą pustki. Cud? Niekoniecznie. Taka usługa kosztuje. Nieumiejętne korzystanie z karty kredytowej może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Karta kredytowa to plastikowy kartonik umożliwiający dokonywanie transakcji w sklepach, w internecie, wykonywanie przelewów, wyciąganie pieniędzy z bankomatu. Każda z wymienionych czynności skutkuje dopisaniem odpowiedniej kwoty do salda zadłużenia karty. Może ono rosnąć aż do momentu osiągnięcia limitu określonego w umowie. Czasami limit wynosi 1 tys. zł, czasami 10 tys. zł, a nawet więcej. Jest on ustalany na podstawie analizy naszych dochodów oraz pozostałych zadłużeń. Jeżeli w nakreślonym umową terminie posiadacz karty nie spłaci narosłego zadłużenia, pojawią się kosztowne konsekwencje.

Podstawowa korzyść wynikająca z posiadania karty to stały dostęp do kredytu bez konieczności każdorazowego wypełniania wniosku. Chcesz dokonać większego zakupu a wypłata przyjdzie dopiero za tydzień? Korzystając z karty kredytowej masz taką możliwość.  Pamiętaj jednak o wyrównaniu rachunku na karcie, jak tylko wypłata trafi na rachunek. Jeżeli tego nie zrobisz w odpowiednim czasie, a więc w ramach tzw. okresu bezodsetkowego, to bank zacznie naliczać odsetki od wykorzystanego kredytu.


Trzy zasady posiadacza karty
Zasada pierwsza - nie wypłacaj pieniędzy z bankomatu używając karty kredytowej. Plastikowy pieniądz jest przeznaczony do płacenia w sklepach, również internetowych. Używanie go do uzyskiwania „żywej gotówki” będzie Cię kosztować po pierwsze dodatkową prowizję od uruchomionej kwoty – najczęściej 3 proc. Dla przykładowego 1 tys. zł będzie to opłata w wysokości 30 zł. Dodatkowo nie zadziała w tym przypadku wspomniany wcześniej okres bezodsetkowy. Bank natychmiast zacznie naliczać odsetki od wybranej kwoty, średnio w wysokości 20 proc. w skali roku.

Po drugie, przestrzegaj okresu bezodsetkowego. Umowa dokładnie wskazuje dzień miesiąca jako datę spłaty zadłużenia. Jeżeli nie ustawiłeś automatycznej spłaty salda i zapomnisz dokonać przelewu, bank zacznie naliczać odsetki od wykonanych kartą transakcji. Naliczanie odsetek w takim przypadku działa w pewnym sensie wstecz.  Jeżeli dany zakup był dokonany na przykład 30 dni temu, to odsetki zostaną policzone za cały ten okres. Obowiązuje wcześniej wspomniane oprocentowanie – 20 proc.

Zasada trzecia – dbaj o bezpieczeństwo. Karty kredytowe służą między innymi do płatności w internecie. Transakcja odbywa się w wyniku użycia widniejących na karcie numerów i danych właściciela. Nieuprawniony właściciel karty (czytaj złodziej), bądź osoba posiadająca kopię informacji o karcie, może jej użyć bez Twojej wiedzy. Należy zadbać o to, by karta nie dostała się w niepowołane ręce. 


Umiejętne korzystanie z karty kredytowej daje jednak wygodę dokonywania transakcji i możliwość błyskawicznego kredytu na czarna godzinę.

Karty kredytowe. Wybierz dobrze!

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam