Karta kredytowa to nie tylko środek płatniczy

2013-07-26 09:39:50

Zakupy, wyjazdy, rezerwacja hotelu - te wszystkie czynności niosą ze sobą konieczność poniesienia pewnych wydatków. Doskonałym narzędziem, dzięki któremu można sprawnie przeprowadzić powyższe operacje jest chociażby karta kredytowa. Trzeba jednak wiedzieć, że ten kawałek plastiku oferuje o wiele więcej niż tylko możliwość dokonywania płatności. O jakich udogodnieniach mowa? Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła to sprawdzić.

Karta kredytowa należy do grupy instrumentów płatniczych. W odróżnieniu od tradycyjnej karty debetowej, jej użycie powoduje powstanie zadłużenia, które średnio raz w miesiącu trzeba uregulować. Z punktu widzenia klienta dług powstały na karcie lepiej spłacać w całości. Wtedy korzysta się bowiem z tzw. okresu bezodsetkowego, czyli od wykorzystanych środków nie są naliczane żadne odsetki. Ale uwaga, taka sytuacja dotyczy tylko operacji bezgotówkowych.

Nowoczesne karty kredytowe oferują swoim klientom nie tylko możliwość zaciągnięcia darmowego kredytu, ale także szereg innych udogodnień. Do tych podstawowych zaliczamy między innymi:

Pakiety ubezpieczeniowe

Elementem często dołączanym do kart kredytowych są różnego typu polisy ubezpieczeniowe. I nie chodzi tutaj tylko o ubezpieczenia na wypadek zgubienia i utraty karty, czy też jej nieautoryzowanego użycia przez osobą trzecią, a o ochronę użytkownika w jego codziennym życiu. Może to być np. ubezpieczenie na wypadek zachorowania podczas podróży zagranicznej, zwrot kosztów hospitalizacji, czy też ubezpieczenie bagażu na wypadek jego zgubienia lub zniszczenia. Tego typu udogodnienia są oferowane przez większość banków działających na terenie naszego kraju.

Usługi Concierge

Kolejnym dodatkiem oferowanym klientom aktywnie korzystającym z kart kredytowych są usługi Concierge. Polega to na tym, że instytucja finansowa posiada w swoich strukturach specjalny dział odpowiedzialny za wyręczanie klientów w ich codziennych obowiązkach. Może to być zwykłe zamówienie stolika w restauracji, załatwienie opiekunki do dziecka, czy też nawet umówienie odpowiedniego specjalisty do wykonania określonych zadań domowych (elektryk, hydraulik itd.) Usługi Concierge, czy też powiązane z nimi usługi assistance są dostępne między innymi w Alior Banku, BZWBK, Deutsche Banku, a także w wielu innych instytucjach.

Programy rabatowe

Innym udogodnieniem, z którego może skorzystać użytkownik karty kredytowej są programy lojalnościowe lub też programy rabatowe. Pierwsze polegają na tym, że klient płacąc kartą za jakieś dobra, czy usługi zbiera punkty, które potem może wymieniać na atrakcyjne nagrody. Drugi rodzaj to nic innego jak częściowy zwrot kosztów ponoszonych przez klienta podczas dokonywania transakcji. Ciekawą ofertę programów rabatowych dołączanych do „kredytówek” można znaleźć w Banku Millennium, Citi Handlowym, Banku Pekao SA, czy też w ING Banku Śląskim. Oczywiście liczba banków oferująca takie usługi jest dużo większa. Warto więc dobrze poznać ofertę także swojej instytucji.

Karty kredytowe stały się nieodłącznym środkiem płatniczym znaczącej części społeczeństwa. Umożliwiają one nie tylko szybkie i sprawne dokonywanie płatności, ale także korzystanie z różnych dodatkowych udogodnień. Trzeba jednak wiedzieć, że korzystanie z takiego plastiku wymaga od klienta dokładnego poznania zasad jego funkcjonowania. Tylko w ten sposób uda mu się czerpać korzyści z darmowego kredytu (okres bezodsetkowy) i odpowiednich zniżek u wybranych partnerów handlowych.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk